Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 09 grudnia 2023
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2010-10-27 Kłajpeda 2010 - wspomnienia z wakacyjnego projektu na Litwie
Członkowie Stowarzyszenie Rowerowy Toruń w lipcu 2010 r. brali udział w projekcie Velomanija 2010, który odbywał się w nadbałtyckiej Kłajpedzie – trzecim co do wielkości mieście Litwy (187 tys. mieszkańców). Oprócz nas w projekcie brali udział członkowie organizacji rowerowych z Czech, Łotwy i Szwecji. Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji i obejrzenia zdjęć z wyprawy na Litwę.

Podczas trwania projektu mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami związanymi z transportem rowerowym w naszych miastach i krajach. Podczas tygodniowego pobytu często korzystaliśmy z rowerowej infrastruktury Kłajpedy, która uchodzi za jedną z lepszych w kraju. Musimy jednak z przykrością stwierdzić, że infrastruktura ta pozostawia wiele do życzenia i przed litewskimi organizacjami rowerowymi jeszcze wiele pracy. Jednak pomimo królującej kostki, dróg rowerowych wytyczonych białą linią z chodnika, zbyt wysokich krawężników, lamp i  śmietników stojących w skrajni dróg rowerowych, a nawet schodów na ścieżkach po Kłajpedzie jeździ sporo rowerzystów. Miasto jest płaskie, odległości nie są duże i wszędzie można szybko dojechać rowerem. Trzeba jednak uważać na kierowców samochodów, którzy nie zawsze traktują jadącego po jezdni rowerzystę jako pełnoprawnego uczestnika ruchu.

Sporo turystów korzysta z wypożyczalni rowerowej i przeprawia się promem na Mierzeje Kurońską. Tam na całej długości wybrzeża należącego do Litwy mamy do dyspozycji asfaltowe drogi rowerowe, które przebiegają nadmorskimi lasami wzdłuż wydm. Gdy poczujemy się zmęczeni lub zapragniemy kąpieli w morzu, wystarczy tylko wspiąć się na wydmę i możemy korzystać z uroków pięknych plaż.

Wiele przydatnych informacji na temat tras rowerowych krajach nadbałtyckich możecie znaleźć na stronie: http://www.balticcycle.eu/

Zachęcamy do wakacyjnych wyjazdów czy to do Kłajpedy czy do innej nadmorskiej miejscowości na Litwie. Szerokie, piaszczyste plaże są praktycznie puste, co jest bardzo miłą odmianą w porównaniu z  przepełnionymi plażami nad polskim morzem.

Poniżej zdjęcia prezentujące m.in. dokonania litewskiej rowerowej myśli technicznej. Wcześniej na naszej stronie prezentowaliśmy zdjęcia z kłajpedzkiej Masy Krytycznej LINK>>
W ubiegłym roku Rowerowy Toruń odwiedził Wilno, zdjęcia możecie obejrzeć TUTAJ>> oraz TUTAJ>>


Wypożyczamy rowery w wypożyczalni>> i ruszamy zwiedzać Kłajpedę.


Droga rowerowa na moście. Nie wiadomo która część dla pieszych, która dla rowerzystów.


Droga rowerowa z kostki


"Ciąg pieszo-rowerowy"


Droga rowerowa zmierza ku... schodom.


Całkiem spore drzewo wyrosło na drodze rowerowej.


Ścieżka rowerowa została "poprowadzona" za przystankiem.


Znak i kosz jako urozmaicenie na trasie.


Odpowiednie przeprowadzenie drogi rowerowej w pobliżu przystanku przekroczyło możliwości projektanta.


Chyba najlepiej wykonana droga rowerowa w Kłajpedzie...


...która z jednej strony zaczyna się takim "wynalazkiem".


Przyzwoite oznakowanie poziome.


Multifunkcjonalna ścieżka rowerowa.


Zabytkowy bruk kłajpedzkiego Rynku nie jest przyjazny dla rowerów...


jednak można spotkać na nim rowerzystów.


Bezpieczne stojaki rowerowe które jednak zostały zamontowane niezgodnie z zasadami Dobrej Praktyki.


Przynajmniej krawężnik jest w miarę niski.


Jedna z głównych ulic Kłajpedy też posiada "ścieżkę rowerową".


Nawet montaż odpowiedniego znaku drogowego nie jest sprawą prostą.


Kolejna atrakcja na głównej trasie rowerowej miasta.


Tym razem "udało się" przeprowadzić ścieżkę przez przystanek.


"Droga rowerowa" prowadząca do przeprawy promowej.


Płyniemy na Mierzeję Kurońską.


Trasy rowerowe na Mierzei są dosyć popularne.


Miejsce odpoczynku dla rowerzystów.


Bałtyk.


Nerynga – miasto położone na Mierzei Kurońskiej składa się z czterach dawniej rybackich, a obecnie turystycznych wsi: Juodkrantė, Preili, Pervalki i Nidy. Miasto rozciąga się wzdłuż mierzei na długość 50 km.


Ciąg pieszo – rowerowy wzdłuż nadbrzeża…


… i ulubione miejsce tutejszych wędkarzy. W tle port w Kłajpedzie.


Na redzie.

Jeśli macie w swoich zbiorach rowerowe zdjęcia z ubiegłych wakacji podzielcie się nimi z nami i piszcie na stowarzyszeniowego mejla: stow(malpa)rowerowytorun.com.pl.wyedytowano: 2010-10-27 23:33
aktywne od dnia: 2010-10-27 10:44
drukuj  
Komentarze użytkowników (5)
macias, 2010-10-29 10:06:26
Sposob na poprawe humoru -- obejrzec zdjecia takie jak te i stwierdzic, ze mieszka sie w sumie w cywilizowanych warunkach z niezwykle preznie dzialajacym MZD  ;-)
Zosia, 2010-10-30 16:34:07
w ciągu pieszo-rowerowym (zdjęcie czwarte) piesi mają zdecydowanie gorsze warunki! A wzdłuż Mierzei Kurońskiej chętnie bym pojechała tylko ponoć Litwini nie darzą nas sympatią i jak tam z noclegami?
malgosia, 2010-10-30 21:01:24
Hihi, aż się miło ogląda takie relacje po zdjęciach z perfekcyjnej rowerowo Holandii:P NIe jest tak źle u nas! Choć droga rowerowa na moście to wypisz wymaluj nasz wiadukt na Kościuszki!
pawel, 2010-11-01 22:36:07
oglądając litewską infrastrukturę rowerową w miastach można stwierdzić, że w Polsce jest całkiem dobrze  :P jednak wnioskując po opiniach Łotyszy, na Łotwie jest jeszcze gorzej pod tym względem. nie powinno nas to jednak w żadnym stopniu pocieszać...

turystyczne wypady rowerowe są dość popularne u naszych wschodnich sąsiadów, na Mierzei Kurońskiej jest całkiem przyzwoita infrastruktura choć w sumie nie ma jej zbyt wiele. małe natężenie ruchu zmotoryzowanego na lokalnych drogach w państwach nadbałtyckich sprawia, że jazda rowerem należy do przyjemnych. niestety - jak to na wschodzie  :P - zdarzają się też kierowcy-buraki.

wrogości do Polaków żadnej nie odczułem, zapewne w każdym narodzie znajdzie się jakiś idiota. ceny, noclegi itp porównywalne z polskimi, z młodszymi idzie się dogadać po angielsku, ze starszymi po rosyjsku, a w rejonie Wilna po polsku  :)
pawel, 2016-03-06 20:16:56
relacja z rowerowego projektu z Kłajpedy z udziałem m.in. przedstawicieli Olsztyna. po zamieszczonych w relacji Rowerowego Olsztyna zdjęciach widać że trochę się rowerowo w Kłajpedzie pozmieniało, ale czy sporo? polskie miasta porobiły chyba większe postępy w rozwoju rowerowej infrastruktury przez ostatnie lata.

http://www.rowerowy.olsztyn.pl/wydarzenia/459-olsztyn-w-rowerowym-laboratorium.html
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2022 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2023-03-16 19:42

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook