Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 05 maja 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2008-06-29 Ścieżka rowerowa przy ul. Rydygiera. Potrzebna czy nie??
Wyrzucenie rowerzystów z jezdni na chodnik spowoduje, że kierujący rowerem zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym nie będzie mógł korzystać z jezdni, na której obecnie jest w niektórych miejscach ograniczenie ruchu do 40 km/h. Wyznaczenie ciągu rowerowego po jednej stronie ulicy ograniczy możliwość przemieszczania się na rowerze we wszystkich relacjach. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach jazda rowerem po jezdni jest szybsza i wbrew pozorom bezpieczniejsza niż po chodniku, na którym znajdują się piesi oraz który jest poprzecinany wyjazdami z posesji czy z bocznych ulic.

Ul. Rydygiera jest ulicą, na której ruch samochodowy jest dość duży, jednak charakter tej ulicy i ograniczenie prędkości powodują, że poruszanie się rowerem po jezdni nie jest trudne. Z kolei na chodniku występuje duże natężenie ruchu pieszego. Chodnik po północnej stronie, na którym ma zostać utworzona ścieżka, zostanie jedynie wyłożony nowym asfaltem; nie zostanie on w żaden sposób specjalnie przystosowany dla ruchu rowerowego. Wymalowanie białej linii wyznaczającej 2 metry dla ruchu rowerowego i resztę dla ruchu pieszego nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeszcze gorszym rozwiązaniem będzie oznakowanie chodnika jako ciągu pieszo-rowerowego. W takim wypadku rowerzysta na całym chodniku będzie musiał bezwzględnie ustępować pieszym i nie będzie mógł – zgodnie z PoRD – poruszać się po jezdni. W ten sposób zostaną ograniczone możliwości rowerowej komunikacji szczególnie dla osób, które na co dzień traktują rower jako środek transportu. Niedzielni rowerzyści bowiem zazwyczaj korzystają z chodnika.

Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem byłoby nie wyznaczanie ani wydzielonej drogi rowerowej, ani tym bardziej ciągu pieszo-rowerowego z chodnika po północnej stronie Rydygiera. Takie rozwiązanie pozwoliłoby rowerzystom na korzystanie z jezdni. Oczywiście część rowerzystów, która zazwyczaj jeździ po chodnikach, korzystałaby z wyremontowanej asfaltowej nawierzchni chodnika. Ruch rowerowy po ulicy Rydygiera winien odbywać się przede wszystkim na zasadach ogólnych.

Zdajemy sobie sprawę, że dla części rowerzystów takie postawnie sprawy może wydać się dziwne. Jak to stowarzyszenie rowerowe może być przeciwko wytyczeniu ścieżki ? Ano może być, a nawet powinno: szczególnie gdy ścieżka rowerowa może pogorszyć warunki ruchu rowerowego. Uważamy, że w przypadku ul. Rydygiera tak właśnie może być. Czekamy na Wasze opinie. Czy według Was przy ul. Rydygiera powinna zostać wydzielona ścieżka z chodnika?? O wypowiedź prosimy szczególnie mieszkańców Rubinkowa.

Bardzo ciekawy i istotny artykuł na temat zasad kreowania przyjaznych warunków ruchu rowerowego w mieście znajduje się na naszej stronie: Segregacja czy integracja. Lektura obowiązkowa !!
Poniżej zdjęcia z chodnika usytuowanego po północnej stronie ulicy Rydygiera przed remontem.

Chodnik jest szeroki więc teoretycznie starczyłoby miejsca na ciąg pieszo-rowerowy.

Skrzyżowanie ul. Rydygiera z ul. Filomatów Pomorskich.

W tym punkcie ciężko będzie bezkolizyjnie poprowadzić ruch rowerowy.

Szczególnie że w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy.

Skrzyżowanie ul. Rydygiera z ul. Donimirskiego.

Do prawidłowego wyznaczenia ewentualnego ciągu pieszo-rowerowego konieczne będzie wykorzystanie fragmentu trawnika z prawej strony chodnika.


Poglądowa mapa obejmująca remont Rydygiera na odcniku od ul. Łyskowskiego do Kasztanowej. Na niebiesko oznaczony przebieg ewentualnej drogi dla rowerów / ciągu pieszo-rowerowego.


Wyświetl większą mapę


Jeśli na jezdni jest ograniczenie do 40 km/h nie jest konieczna segregacja ruchu rowerowego od samochodowego.


wyedytowano: 2008-06-30 00:50
aktywne od dnia: 2008-06-29 01:44
drukuj  
Komentarze użytkowników (30)
«12 
julo, 2008-07-07 16:29:33
Żeby nie było tak "czarno" - spotkałem dziś troje uprzejmych kierowców. Tzn. 2 osoby nie wbiły mi się w bok, gdy przejeżdżałem oznakowanym "przejazdem dla rowerów" poprzedzonym znakiem "droga z pierw....",a jeden zaś, mimo że miał pierwszeństwo, zachęcił mnie ruchem ręki bym wystartował - chodziło o rozładowanie zatoru, całe towarzystwo i tak stało. A poza tym normalka: zatrzymywania na pasach i na przejazdach, motocykliści "setką" wzdłuż Kaszownika, samochody stojące na oznakowanej drodze rowerowej, wyprzedzanie "na trzeciego" na Podgórnej, ścinanie zakrętu po chodniku (a co tam jacyś piesi - jak widzi to ucieknie, co nie?).......itd, itp
pawel, 2008-07-16 15:31:03
jesli ktos zauwazy przy ul. Rydygiera, ze powstaje jakis ciag czy sciezka prosimy o info  !!
Hamal, 2008-07-18 07:30:32
napewno powiadomię
Hamal, 2008-07-21 11:06:44
na razie nie widać u mnie ścieżki-śmieszki przy remontowanej ul.Rydygiera. I oby o niej zapomnieli:) Nie wyobrażam sobie tego rozwiązania z wcześniej wymienionych powodów jak też w sytuacji gdy głównie w soboty i niedziele kiedy to wierni z pobliskiego kościoła przemierzają jezdnię w niedozwolonych miejscach nie wspominając o ścieżce która ma być wytyczona z chodnika do którego zmierzają. Po chodniku chodzą dosłownie jak "święci", szeroką ławą, tzw.tyralierą i nie zmieni tego biały pasek na nawierzchni. A w weekendy ruch rowerowy zwyczajowo jest większy.
smuter, 2008-09-07 11:56:26
Nie wiem po co ścieżka na Rydygiera, jeżdżę odcinkiem od Łyskowskiego do Wchodniej i nie mam problemu z korzystaniem z jezdni. Jest szeroka, z zapasem miejsca na wyprzedzanie rowerzystów Bardziej boję się jeździć Łyskowskiego: kilka wyjazdów z osiedla z jednej i drugiej strony, taksówki na postoju, na które trzeba uważać. Mijam więc Łyskowskiego dużym łukiem między blokami i włączam się do ruchu dopiero na Rydygiera.
A może by się ktoś przyłożył do ścieżki w rejonie Józefa? Po zamknięciu przejazdu między Grunwaldzka a Balonową trzeba się ładować w wąską, pełną kolein i bardzo ruchliwą Józefa
«12 
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook