Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Na rower tylko z lampką - czyli masa krytyczna - artykuł z Gazety Pomorskiej

Na rower tylko z lampką - czyli masa krytyczna

Kilkadziesiąt miłośników dwóch kółek zebrało się na Nowym Rynku. - Chcemy pokazać, że na rowerze można jeździć także po zmierzchu. Trzeba jednak mieć dobre oświetlenie - mówi Małgorzata Stachowska-Wełniak

Masa krytyczna to przejazd dużej grupy rowerzystów przez miasto. Tym razem toruńscy cykliści chcieli zwrócić uwagę na problem oświetlenia rowerów.

- Każdej naszej masie przyświeca inny cel - mówi Małgorzata Stachowska-Wełniak ze stowarzyszenia Rowerowy Toruń, które zorganizowało akcję. - Gdy dziś jechałam na Nowy Rynek, to akurat wszyscy rowerzyści mieli oświetlenie. Ale często widzę ludzi jadących na rowerze bez lampki. Poza miastem jest jeszcze gorzej. A tymczasem na nieoświetlonej szosie szanse rowerzysty w zderzeniu samochodem są marne.

Dlatego w sobotę organizatorzy akcji nawoływali do prawidłowego oświetlenia rowerów. Każdy pojazd powinien mieć białą lub żółtą lampkę z przodu i czerwoną z tyłu. Przydają się też kamizelki odblaskowe i inne elementy, które odbijają światło.

Dlatego organizatorzy rozdawali wszystkim uczestnikom masy "odblaski" - elastyczne paski, które można owinąć wokół ręki czy nogi.

- To już nasza piąta masa krytyczna - mówi Grzegorz Głowacki, tata Dominiki. - Chcemy pokazać, ze rowerzyści istnieją i są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Wiemy, że po zmierzchu powinniśmy być widoczni. Dlatego moja córka nosi "odblaski".

Juliusz Wysłouch jeździ rowerem - jak sam mówi - od zawsze. Pasją zaraził dzieci - Krzysia i Szczepana. Chłopcy jeżdżą na rowerach do szkoły i przedszkola. Na masie krytycznej pojawili się ubrani w odblaskowe kamizelki.

- Można je kupić w supermarketach - mówi Juliusz Wysłouch. - W sprzedaży są całe zestawy, wystarczy chcieć poszukać. Taką kamizelkę kierowca samochodu zobaczy z 300 metrów. Rowerzystę w burej kurtce - z 10. Wybór jest oczywisty.

Tym razem toruńscy rowerzyści przejechali przez miasto ulicami Kraszewskiego i Bema, pokonali ponad 10 km. Prawdopodobnie była to ostatnia masa krytyczna w tym roku. Najbliższa - być może już podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Alicja Wesołowska, Gazeta Pomorska, 8 listopada 2009


wyedytowano: 2015-05-03 12:38
aktywne od dnia: 2009-11-08 20:48
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
julo, 2009-11-10 08:17:26
Odnoście tekstu z gazecie to; nie "kilkadziesiąt" a kilkudziesięciu lub kilkudziesięcioro - tak jest po polsku. A tak naprawdę to ponad setka, co było widać gołym okiem. Ale to dygresja. Masa, masa i po masie. Codzienność jest przerażająca. poniedziałek godz 7.40 - szaro, buro, mżawka. Na 10 rowerzystów spotykanych codziennie w drodze z osiedla Tysiąclecia do szkoły na Wrzosach 1 miał włączone światła. Kiedy rano idę do sklepu to zza zakrętu osiedlowej alejki wyjeżdżają "buraki" (od słowa bury). Ciemne, BURE ubranie, żadnych światełek, w ostatniej chwili udaje się uskoczyć. A taki nawet nie powie przepraszam. Bo on widzi, a że jego nie widać, to już takiego nie obchodzi. I tak niestety postępuje większość rowerzystów. Co prawda coraz więcej widać ludzi z porządnymi światłami, a nawet w kamizelkach, ale to nadal mniejszość. Tak więc MASA udana, ale rzeczywistość skrzeczy.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook