Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest poniedziałek 12 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2020-02-06 Podsumowanie działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń w 2019 roku

Nadszedł czas na podsumowanie działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń w 2019 roku. Tak jak w latach ubiegłych staraliśmy się promować komunikację rowerową wśród mieszkańców Torunia i zachęcać do częstszego wyboru roweru podczas codziennych podróży po mieście. Przypominaliśmy o zasadach bezpiecznej jazdy, informowaliśmy o nowych inwestycjach rowerowych w naszym mieście i regionie, zarówno tych pozytywnych, ale też zwracaliśmy uwagę na te, które naszym zdaniem nie do końca wpływają na polepszenie warunków do ruchu rowerowego. Staraliśmy się także zainspirować Was do planowania rekreacyjnych wycieczek i wypraw z rowerami poza Toruń. Nasze działania skupiały się również na monitorowaniu spraw związanych z budową nowej infrastruktury rowerowej w Toruniu oraz regionie. O wszystkich podejmowanych przez nasze stowarzyszenie działaniach informowaliśmy Was poprzez poprzez stronę internetową i profil na Facebooku.

W 2019 roku zorganizowaliśmy siedem Rowerowych Mas Krytycznych. Ich idea od lat pozostaje taka sama. Przejazdy mają propagować jazdę rowerem oraz zwracać uwagę władz miasta, że komunikacja rowerowa to ważna część transportu miejskiego i mądre inwestowanie w rozwój udogodnień dla rowerzystów może przynieść wiele korzyści. Podobnie jak w latach ubiegłych dzięki Waszej obecności Rowerowe Masy Krytyczne były liczne i zwracały uwagę pozostałych mieszkańców Torunia, którzy jeszcze nie odkryli oczywistych korzyści jakie płyną z codziennej jazdy na rowerze. W rowerowych przejazdach w 2019 roku wzięło udział około 1660 rowerzystek i rowerzystów. Najliczniejsza była Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna, która odbyła się w sierpniu. Wzięło w niej udział około 450 osób. Zaraz po niej dużą popularnością cieszyły się Masa Wiosenna, w której wzięło udział około 400 osób natomiast przejazd elegancki, wakacyjny i z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu zgromadziły około 200 osób.

Dziękujemy Wam za udział i liczymy na to, że równie licznie weźmiecie udział w przejazdach, które będą miały miejsce w 2020 roku. Pamiętajcie, rowerowe masy krytyczne są nie tylko okazją do tego aby aktywnie i przyjemnie spędzić wolny czas. Wasz udział w tych przejazdach to sygnał dla władz miasta, że warto i należy inwestować w rozwój infrastruktury rowerowej i promować tę formę transportu. Dlatego już dziś sprawdźcie >> kiedy odbędą się rowerowe masy krytyczne w 2020 roku i zarezerwujcie na nie czas. Najbliższa Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna odbędzie się już w sobotę 21 marca!

Od początku naszej działalności staramy się wpływać na kształt nowo powstającej infrastruktury rowerowej w Toruniu i regionie. Nie inaczej było w 2020 roku. Pisaliśmy uwagi do konsultowanych dokumentów i projektów oraz do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Niestety nasze uwagi nie zawsze są uwzględniane, co w późniejszym czasie niekorzystnie odbija się na warunkach do przemieszczania się rowerem. Najlepszym, w zasadzie najgorszym tego typu przykładem są barierki ustawione na drodze rowerowej przed przejazdem rowerowym przy skrzyżowaniu ulic Przy Skarpie i Konstytucji 3 Maja. Ich jedyna funkcja to utrudnienie przejazdu rowerem w tym miejscu. Dlatego także zachęcamy Was do podejmowania interwencji i pisania pism do odpowiednich organów i służb miejskich w przypadku gdy widzicie, że nowe inwestycje lub zmiany w organizacji ruchu pogarszają warunki do ruchu rowerowego. Im więcej osób będzie na to reagować, tym większa szansa, że mniej spraw związanych z komunikacją rowerową zostanie zepsutych. Z treścią wszystkich wystosowanych pism możecie zapoznać się w dziale korespondencja>>.

Od 2015 roku prawie w każdą środę możecie także przeczytać felieton o tematyce około rowerowej, który publikowany jest w Gazecie Pomorskiej. Wszystkie felietony dostępne są również na naszej stronie internetowej – link>>.

W 2019 roku mieliśmy możliwość realizować niewielki rowerowy projekt z Kaliningradem („Kaliningrad i Toruń - nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń w zakresie komunikacji rowerowej”), który jest miastem partnerskim Torunia. W czerwcu członkowie naszego stowarzyszenia odbyli kilkudniową wizytę studyjną w tym rosyjskim mieście. Dzięki nawiązaniu kontaktów z organizacją rowerową Koenig Bicycle Team mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda infrastruktura rowerowa w Kaliningradzie i z jakimi problemami borykają się tamtejsi rowerzyści. W lipcu miała miejsce rewizyta przedstawicieli organizacji rowerowej z Kaliningradu w Toruniu. Nasi goście zobaczyli m.in. jak wygląda infrastruktura rowerowa w Toruniu i okolicy. Była to też okazja aby wymienić się doświadczeniami związanymi z propagowaniem komunikacji rowerowej i zastanowi się nad możliwymi do podjęcia wspólnymi działaniami w przyszłości. Relacja ze spotkania dostępna jest tutaj >>.

Tradycją są już październikowe wizyty gości z partnerskiego miasta Torunia - holenderskiej Lejdy. Nasze stowarzyszenie przygotowało dla chętnych osób wycieczkę rowerową. Tym razem zamiast zwiedzania miasta, udaliśmy się do otwartego niedawno Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Z roku na roku grupa jest coraz liczniejsza, ale na szczęście goście z Niderlandów nie mają żadnych problemów z poruszaniem się na rowerach i organizacja całej wycieczki przebiega niezwykle sprawnie.

Na początku lipca ogłosiliśmy konkurs na relację z rowerowych wakacji. Otrzymaliśmy kilka bardzo profesjonalnie przygotowanych relacji m.in. z wyprawy przez Holandię>>Belgię>> czy rowerowej pielgrzymki z Torunia do Rzymu>> oraz szlakiem Green Velo>>. Relacje zostały zamieszczone na naszej stronie, a ich autorom raz jeszcze dziękujemy za ich przygotowanie. Na stronie możecie też znaleźć relacje z Niderlandów, która przygotowali członkowie naszego stowarzyszenia podczas czerwcowego pobytu w ramach wymiany partnerskiej pomiędzy Toruniem i Lejdą LINK>>LINK>>. Mamy nadzieję, że relacje będą dla wielu z Was inspiracją do zaplanowania własnych, rowerowych wakacji!

Wszystkie informacje o działaniach, które podejmujemy znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz profilu na facebooku>>

Zaglądajcie, czytajcie, wklejajcie zdjęcia – zarówno strona, jak i profil na Facebooku to źródło informacji o tym co ważnego rowerowego dzieje się w Toruniu i nie tylko. Jeśli chcecie podzielić się z innymi jakimiś ważnymi informacjami związanymi z tematyką rowerową, macie pomysł jak zachęcić innych do częstszego korzystania z rowerów, chcecie zorganizować jakieś rowerowe wydarzenie – piszcie i informujcie, te strony są też dla Was!

Przypominamy, że w 2016 roku uzyskaliśmy statut organizacji pożytku publicznego co oznacza, że możecie nas wesprzeć przekazując 1% podatku. Nasz numer KRS: 0000299242. Uzyskane w ten sposób wsparcie przeznaczymy m.in. na działania związane z promowaniem bezpiecznych zasad poruszania się wśród rowerzystów oraz na inne działania promujące komunikację rowerową. Od tego roku zmieniły się zasady dotyczące składania rozliczeń rocznych. Tutaj>> znajdziecie informacje jak przekazać 1% na nasze stowarzyszenie. Z góry dziękujemy za wsparcie!

Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszego stowarzyszenia i pomagać nam organizować pro rowerowe akcje popularyzujące rower jako świetny środek transportu w mieście to zapraszamy. Możecie do nas pisać przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie>> lub bezpośrednio pod adres mejlowy: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl.

Dziękujemy firmie AIS.PL za to, że wspiera od wielu lat naszą działalność i dzięki temu możemy realizować nasze pro rowerowe akcje. Dziękujemy także innym darczyńcom, którzy wspierają nas fundując nagrody dla uczestników i uczestniczek rowerowych mas krytycznych. Na koniec dziękujemy wszystkim rowerzystkom i rowerzystom, którzy w mniejszym lub większym stopniu wspierają i popierają nasze działania!wyedytowano: 2021-02-20 19:54
aktywne od dnia: 2020-02-06 19:21
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook