Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 29 czerwca 2022
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Majowa Rowerowa Masa Krytyczna - Wsiadaj na rower! - 28 maja 2022 r.

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w Rowerowej Masie Krytycznej, która pojedzie ulicami Torunia pod hasłem: Wsiadaj na rower! Przejazd odbędzie się w sobotę 28 maja. Start o godzinie 17:00 na Rynku Nowomiejskim.

Sezon rowerowy w pełni, wiosenna pogoda dopisuje, na rowerze jeździ się teraz wyjątkowo przyjemnie! Jednak wiele osób ciągle nie jest przekonanych do tego środka transportu po mieście. Niektórzy mają rower, ale używają go sporadycznie, w weekendy, wyłącznie do rekreacyjnych wycieczek. Inni w ogóle nie mają roweru i nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele przyjemności płynącej z jazdy na rowerze ich omija. Jeśli znacie takie osoby, spróbujcie zachęcić je do wzięcia udziału właśnie w tym, majowym przejeździe. Wyciągnijcie je z domu, pożyczcie rower, jeśli nie mają własnego. Niech hasło: Wsiadaj na rower! nie będzie tylko pustym zawołaniem. Spróbujcie przekonać kogoś z rodziny, przyjaciół czy znajomych do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych i wyboru roweru jak codziennego środka transportu po Toruniu.

Oto 10 porad dla początkującego rowerzysty

  1. Rower powinien być dobrany odpowiednio do wzrostu. Jazda na zbyt małym/dużym rowerze jest niewygodna i zniechęca do korzystania z niego.
  2. Rower powinien być dobrany zgodnie z preferencjami użytkownika. Jest wiele typów rowerów, zapewne znajdziesz coś dla siebie.
  3. Pamiętaj, że dobry rower nigdy nie będzie tani: osprzęt rowerowy gwarantujący bezawaryjność i wygodę musi trochę kosztować.
  4. Nie kupuj zbyt taniego roweru z niepewnego źródła: taki rower może pochodzić z kradzieży.
  5. Kontroluj stan techniczny roweru. Regularnie dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach, od czasu do czasu przesmaruj łańcuch.
  6. Jadąc rowerem musisz przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Obserwuj i przewiduj zachowania innych rowerzystów, pieszych i kierowców oraz sygnalizuj zamiar skrętu poprzez wyciągnięcie ręki.
  7. Jadąc po zmroku używaj oświetlenia: białe lub żółte z przodu, czerwone z tyłu. Nie zapomnij także o odblaskach oraz o sprawnym dzwonku.
  8. Błotnik, bagażnik, sakwa, koszyk: te akcesoria rowerowe nie są konieczne, ale bardzo ułatwiają życie szczególnie miejskiego rowerzysty.
  9. Zabezpieczaj swój rower przed kradzieżą za pomocą porządnego zapięcia, najlepiej typu u-lock.
  10. Jeśli nie czujesz się pewnie jadąc rowerem poproś kogoś z rodziny lub znajomego, kto często z niego korzysta, aby się z Tobą wybrał na wycieczkę. Zapewne na wspólnej wyprawie podszkolisz umiejętności i poznasz infrastrukturę rowerową.

Aby przekonać niezdecydowanych możecie użyć kilku argumentów, że rower to szybki, ekologiczny środek transportu i rekreacji, który wpływa pozytywnie na zdrowie, poprawia kondycję i samopoczucie oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Tym razem Masa odwiedzi osiedla: Bydgoskie i Chełmińskie Przedmieście oraz Mokre. Zakończenie oczywiście na Starym Mieście pod pomnikiem Kopernika. 

Cała trasa Masy dostępna jest tutaj: LINK>>. Przejazd odbędzie się bez względu na warunki pogodowe. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Masy, która odbywa się jako zgromadzenie publiczne LINK>>.

Do zobaczenia na Majowej Rowerowej Masie Krytycznej!


Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.wyedytowano: 2022-05-29 19:05
aktywne od dnia: 2022-05-23 21:33
drukuj  
Komentarze użytkowników (2)
julo, 2022-05-26 13:14:01
Dodałbym jeszcze taką prośbę, czyli punkt.11 (w nawiązaniu do 6). Nie ścinaj zakrętów na drodze rowerowej przez chodnik abo lewa stroną, nie jedź po pasach, nie jedźcie obok siebie na drodze szer. 2 m, słowem "MYŚL I PRZEWIDUJ, NIE JESTEŚ SAM NA DRODZE"droga rowerowa, czy pieszo-rowerowa to nie jest jakaś tam "ścieżka", jak się potocznie mówi. Ścieżki to są w lesie lub na łące.
ja, 2022-05-26 17:17:58
Prosiłbym o interwencję w sprawie hulajnóg Bolta, debile zostawiają je gdzie chcą, a miasto/MZD nic z tym nie robią. Bolt powinien być zaorany całkowicie za zaśmiecanie miasta i stwarzanie zagrożenia na drogach.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2021 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2022-02-23 22:09

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook