Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 03 grudnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Majowa Rowerowa Masa Krytyczna - Rowerem na UMK

sobota 10 maja 2008 Rowerowa Masa Krytyczna
Rowerem na UMK
start godzina 15, Rynek Nowomiejski

Zabierzcie ze sobą dzwonki, trąbki, gwizdki !!

OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA !! POINFORMUJCIE ZNAJOMYCH !!
ZAPRASZAMY !!

Poprzez naszą akcję chcemy zwrócić uwagę na brak szybkiej, wygodnej i bezpiecznej trasy rowerowej łączącej Centrum z Bielanami oraz na brak porządnych stojaków i parkingów rowerowych na terenie Miasteczka Uniwersyteckiego.

Odległość z Centrum do Bielan to około 5 kilometrów. Jest to niewielki dystans, którego pokonanie na rowerze nie powinno sprawić nikomu problemu. A szczególnie studentom :) Niestety brak dobrej drogi rowerowej powoduje, że stosunkowo mało studentów - w porównaniu z miastami Europy Zachodniej - dojeżdża codziennie na zajęcia rowerem.

Jeśli już student wybierze rower, będzie miał problemy z jego zaparkowaniem. Oczywiście na terenie Miasteczka Uniwersyteckiego znajdują się stojaki rowerowe, ale są to tylko i wyłącznie "wyrwikółka" do których rower można przypiąć o koło, a nie o ramę. Tego typu mocowanie roweru bardzo ułatwia sprawę potencjalnym złodziejom. Dlatego wiele rowerów poprzypinanych jest do balustrad i słupów bezpieczniej, za ramę. Liczymy na zrozumienie problemu ze strony nowego Rektora UMK Profesora Andrzeja Radzimińskiego. Mamy nadzieję, że w 2009 roku - a może i szybciej - na terenie Miasteczka pojawią się stojaki i parkingi rowerowe z prawdziwego zdarzenia! Jak wygląda obecna sytuacja ze stojakami na terenie miasteczka można zobaczyć TUTAJ>>

Trasa naszego przejazdu przebiegać będzie m.in. przez ulicę Mickiewicza, aby przypomnieć hasło kwietniowej Rowerowej Masy Krytycznej: "Ulica Mickiewicza nie tylko dla samochodów". Niestety do dnia dzisiejszego nie dostaliśmy odpowiedzi na nasze pismo skierowane do Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w sprawie przebudowy ul. Mickiewicza. Treść pisma TUTAJ>>

Ruch rowerowy jest faworyzowany w wielu miastach na świecie. Nie dlatego, że jest to wymysł "ekooszołomów" czy "roweroterorystów". Rower to naprawdę szybki (nie stoi w korkach); ekonomiczny (nie płacisz za paliwo); ekologiczny (nie truje i nie hałasuje) oraz zdrowy (codzienny dojazd do pracy, szkoły na rowerze zapewnia odpowiednią dawkę ruchu) środek transportu. Miliony osób na świecie korzysta na co dzień z rowerów i to nie dlatego że nie stać ich na samochód: zdają sobie sprawę z zalet jazdy na rowerze. Aby jednak rower był naprawdę konkurencyjnym środkiem transportu, szczególnie przy wzrastającej ilości samochodów w miastach, potrzeba odpowiedniej infrastruktury, której niestety w Toruniu nie ma.

Pomimo obowiązującego "Programu komunikacji rowerowej w Toruniu na lata 2007 - 2015" ilość i jakość rowerowej infrastruktury w naszym mieście pozostawia bardzo wiele do życzenia . Dalej powstają projekty-buble, drogi rowerowe budowane są tam gdzie można łatwo je zbudować, a nie gdzie będą realnie ułatwiać komunikacje rowerową. Co więcej zamykane są drogi rowerowe  !! (jak ta przy ulicy Balonowej). Urzędnicy nie odpowiadają na pisma naszego stowarzyszenia oraz zwyczajnie lekceważą problemy toruńskich rowerzystów.

Dlatego zapraszamy wszystkich rowerzystów do wzięcia udziału w Rowerowej Masie Krytycznej !! Im będzie Nas więcej, tym bardziej będzie Nas widać !!Trasa przejazdu: Rynek Nowomiejski, Browarna, Piernikarska, Św. Jakuba, Wola Zamkowa, Leona Szumana, Wały Gen. Sikorskiego, Mickiewicza, Reja, Gagarina, Sienkiewicza, Fałata, Bema, Szosa Chełmińska, Aleja Solidarności, Chełmińska, koniec na Rynku Staromiejskim.

Przejazd zabezpieczany będzie przez policję i straż miejską oraz przez
Grupę Ratownictwa Medycznego PCK Toruń


prosimy uczestników o przestrzeganie kilku zasad:

 • zachowanie w trakcie przejazdu  rozwagi i rozsądku - nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze
 • poruszamy się wolno z prędkością około 10 - 12 km na godzinę
 • stosujemy się do poleceń policjantów i osób zabezpieczających trasę przejazdu
 • jeśli ktoś obok ciebie zachowuje się nierozważnie - zwróć mu uwagę
 • pamiętaj - nie jest to wyścig ani pokaz umiejętności jazdy na jednym kole - oczywiście za wyjątkiem monocyklistów
 • jeśli jesteś pod wpływem alkoholu - nawet nie przyjeżdżaj
Rowerowa Masa Krytyczna odbędzie się bez względu na warunki pogodowe - oczywiście mamy nadzieję, że pogoda będzie ładna !!

Przecież wiele zależy od odpowiedniego ubioru !!


Cele naszego przejazdu:
 • Zwrócenie uwagi na brak drogi rowerowej wiodącej z centrum miasta na Bielany do Miasteczka Akademickiego.
 • Zwrócenie uwagi na brak udogodnień dla rowerzystów przy planowanym remoncie ulicy Mickiewicza w Toruniu.
 • Zaakcentowanie potrzeby poważniejszego podejścia do spraw rozwoju infrastruktury rowerowej przez jednostki administracji lokalnej, w tym przypadku przede wszystkim przez Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.
 • Propagowanie roweru jako całorocznego środka komunikacji miejskiej.
 • Zwrócenie uwagi na potrzeby rowerzystów jako pełnoprawnych użytkowników dróg.
 • Propagowanie roweru jako zdrowego i ekologicznego środka transportu.
 • Zwrócenie uwagi na brak odpowiedniej promocji roweru ze strony miasta jako środka transportu rozwiązującego wiele problemów komunikacyjnych jak korki drogowe, zanieczyszczenie powietrza oraz hałas.


wyedytowano: 2012-01-11 22:39
aktywne od dnia: 2008-05-06 00:44
drukuj  
Komentarze użytkowników (27)
 12»
student WNEiZ, 2008-05-06 12:25:40
W ogóle UMK mogłoby zadbac o jakiejś bezpieczne miejsce do trzymania roweru, mile widziane monitorowane  :>
cocu, 2008-05-07 22:44:44
na Batorego, gdzie mieści się politologia co jakiś czas coś ginie.Tam tez kamerka by się przydała.I więcej stojaków-wiosna przyszła i trudno rower przypiąć. PZDR!
cocu, 2008-05-08 16:18:59
na rowery powinno miec sie karte rowerowom a nie jezdzic bez  ;) (?)   :$$   :evil   :love   :happy %)   :o   :o   :o   :o   :o   :o   :o   :o   :o   :o   :o   :o   :o (?) (?) (?) (?) (?) (?)   :)   :)   :)   :)   :)   :)   :)   :)   :)   :)   :)   :)   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad   :bad
asiao-o, 2008-05-08 17:16:20
a do tego kask, nakolanniki, naramienniki, gooooogle, 4,500 odblasków, a najlepiej jakby rowerzyści jeździli w zbrojach, wtedy przy ewentualnej kolizji z samochodem nie odnieśli by żadnych urazów   :wow

i drogi rowerowe byłyby nie potrzebne  !!!!!
cocu, 2008-05-08 22:35:44
a samochody przeniosa sie na chodniki  ;) PZDR!
kierowca, 2008-05-09 08:55:08
rowerzyści często zachowują się nieodpowiedzialnie na drodze - jadąc samochodem zawsze biorę "poprawkę" na rowerzystę - czasami są zupełnie nieprzewidywalni
Pozdrawiam tych jeżdżących poprawnie  ? tylko szkoda, że jest ich tak mało
  :bad   :bad   :bad   :bad
malgosia, 2008-05-09 10:17:46
Byloby wiecej drog rowerowych to kierowcy nie musieli by sie tak martwic o rowerzystow...
A jak juz mowimy o nieodpowiedzialnym zachowaniu, to wczoraj nieodpowiedzialny kierowca, nie przestrzegajacy przepisow, skosiłby mnie z przejscia dla pieszych...szkoda ze tak czesto sie to zdarza, ze piesi i rowerzysci sa "niewidzialni" dla kierowcow. Pozdrawiam tych co nas widzą!
julo, 2008-05-09 10:28:16
Kierowcy często zachowują się nieodpowiedzialnie na drodze - jadąc rowerem zawsze biorę poprawkę na kierowcę tyle, że...kierowca siedzi w blaszanej puszce, a jedyną moją ochroną jest własna skóra i kask. Wiem, że bardzo wielu rowerzystów źle się zachowuje na drogach, ale robią to na swoją zgubę, natomiast gdy robi to kierowca, to przeważnie nic mu sie nie stanie, najwyżej podrapie się lakier. Typowe zachowania kierowców (90%): zajeżdżanie drogi 20 m przed skrzyżowaniem i skręt w prawo tuż przed rowerem, wymuszanie pierwszeństwa mimo właściwego oznakowania - mało kto raczy zauważać znaki pionowe i poziome dotyczące ruchu rowerów, takie jak:P-11 przejazd dla rowerzystów albo C-13 droga dla rowerów, albo znak "droga z pierwszeństwem przejazdu" stojący przed drogą rowerową. Kierowcy uważają  ,że taki znak dotyczy tylko jezdni - NIE!!! on dotyczy także dróg rowerowych poza jezdnią i to wszystko ujęte jest w PRoD. Pozdrawiam Kierowcę, także tego, który otworzył na oścież drzwi samochodu gdy go mijałem. Ocknąłem sie 6 m dalej, a ten tylko zamknął drzwi i choduuuu. Gratuluję.
malgosia, 2008-05-09 10:42:27
Mnie najbardzij wkurzaja takie sytuacje jaka mialam wczoraj: droga dwupasmowa, przejscie dla pieszych/rowerow, jeden samochod sie zatrzymuje by przepuscic, a drugi...nie. Notorycznie zdarza sie na pasach na Grudziądzkiej. Oczywiscie rzadko ktory samochod jedzie z przepisowa predkoscia, dodam do tego.
asiao-o, 2008-05-09 13:30:36
to jak już tak sobie narzekamy na to i owo, to ja napiszę, że nie znoszę jak wyprzedza mnie samochód w odległości 15cm, tak że mogę poczuć gorący powiew z silnika   :bad   :bad
Fajnie by było jakby ci właśnie kierowcy postawili się choć przez chwilę w mojej sytuacji i pomyśleli czy dla nich również coś takiego byłoby przyjemne   :bad
Niestety po drogach rowerowych jeździć nie mogę za często, bo ich zwyczajnie brakuje, a te które są nie łączą się w żadną sensowną całość.
podsumowując: PRZYBYWAJCIE LICZNIE NA MASĘ!!!
pawel, 2008-05-09 13:41:56
drogi kierowco wypada nam sie tylko cieszyc z tego, ze zawsze bierzesz poprawke na rowerzystow. gdyby robili tak wszyscy kierowcy z pewnoscia byloby bezpieczniej. wynika to zreszta z pisanej czy tez niepisanej zasady ograniczonego zaufania wzgledem innych uczestnikow ruchu drogowego.

jak jade rowerem rowniez biore poprawke na samochody. musze uwazac czy przepuszcaja mnie gdy mam pierwszenstwo - czesc kierowcow chyba mysli, ze rower nie ma nigdy pierwszenstwa - czy nie otworza mi drzwi przed nosem - dlatego jade zazwyczaj z pol metra od parkujacych samochodow.

oczywiscie rowerzysci rowniez lamia przepisy, ktore sa im zreszta wyjatkowo nieprzychylne. gdyby rowerzysci stosowali sie sztywno przepisow rowerzysta daleko by po miescie nie zajechal...
oddech świeżości, 2008-05-09 17:31:05
a ja powracam do głównego tematu. ścieżka rowerowa na umk?? chce zauważyć ze sciezki w naszym kraju są dobre dla dzieci osób starszych i dla powolniaków. więc może darować sobie jej budowe szkoda kasy... jak ktoś ma problem z jazdą po ulicy na rowerze to niech zasuwa tramwajem też jest ekologiczny... swoja drogą samochodziarze powinni zwolnić i więcej widzieć (!) i oczywiście przypomne na koniec masa krytyczna odbywa się w ostatni piątek miesiąca a 10 no to ja sobie wole po lesie pomykać miłej zabawy
pawel, 2008-05-09 17:43:40
kolego nie podoba Ci sie akcja nie wchodz nie strone, nie przyjezdzaj na mase, jezdzij sobie po czym chcesz. naprawde nikt ci tego nie broni  :)

pozdrawiam i mniej napinki   :o k

zapewniem, ze kiedys tez bedziesz osoba starsza i powolniakiem   :jezyk
cocu, 2008-05-09 18:46:44
dobra sciezka rowerowa, to taka po któej rowerzysta moze sie poruszac szybko i bezpiecznie. Wtedy rower staje sie alternatywą. Takich sciezek sobie i pozostałym forumowiczom zycze!
julo, 2008-05-09 19:39:10
No właśnie. I żeby można było popylać 30-tką wymyślono Standardy projektowe i wykonawcze dla dróg rowerowych. Że nie są realizowane to inna sprawa. Ale właśnie po to jest Stowarzyszenie i MASY, że by wciąż i stale przypominać władzom miasta CO i JAK należy robić. Osoby starsze i powolniaki nie jeżdżą 30-tką (a kto to są STARSZE? 50 lat, 60 lat? znam takich starszych, co to nie jednemu młodemu dowalą i na krótkim, i na dystansie)i nie muszą. Są jeszcze "średniaki" jeżdżące do pracy, wożące dzieci do przedszkola, itd. Czy muszą przeciskać się między samochodami narażając siebie i dzieciaka na niebezpieczeństwo? Zastanów się Kolego z "oddechem świeżości" przez chwilę. Nie chcesz - nie musisz i śmigaj sobie po tym lesie. Ale gdy Cię trafi z boczku jakiś kierowca, co to rowerzystów "nie widzi", to przypomnisz sobie o drogach dla rowerów. Życzę ci miękkich zderzaków i gumowych drzew.
miki, 2008-05-09 20:17:26
Panie Kierowco, trzeba mieć stalowe nerwy i oczy dokoła głowy, żeby jeździć rowerem po toruńskich ulicach. Proszę pojeździć rowerem przez tydzień, zobaczy Pan, o czym mówię  :)
vanityy, 2008-05-10 16:58:35
"a niech się wasz wszystkim k*rwa łańcuch wkręcą"rowerzyści dziękują kierowcą:D
matixg, 2008-05-10 18:19:43
vanityy proponuje zamiast dostępu do internetu kupić sobie najpierw kilka słowników by zgłębić tajemnice języka polskiego  :P

Masa była super jak zwykle  :mniam
julo, 2008-05-10 18:46:57
Witajcie. MASA była extra. Oglądajcie wieczorne ZBLIŻENIA w regionalnej TV - była po południu spora relacja, pewnie będzie i wieczorem. A co do "vanityy"? Czy tę wypowiedź może ktoś przetłumaczyć na jakiś ludzki język?
pawel, 2008-05-10 18:58:49
jeszcze dzisiaj bedzie pierwsza partia zdjec. dzieki wszystkim obecnym na masie  !!

a co do wypowiedzi vanityy to mysle ze po prostu jest to cytat "zdenerwowanego" kierowcy hehe. ale to moze vanityy sam sie wypowie
8)

bo cos w tym stylu obilo mi sie o uszy
hihi!
emulov, 2008-05-10 20:02:22
dla tych co do końca dnia łapał słońce:

http://ww6.tvp.pl/6981,20080510712579.strona
pawel, 2008-05-10 20:59:41
http://www.youtube.com/watch?v=yRoZOpTUTHE filmik z przejazdu, ulica Bema. troszke stanalem pod slonce i nie widac zbyt dobrze, ale za to dobrze slychac. policzylismy uczestnikow na filmie i wyszlo okolo 220   :o k

jak bedziecie mieli jakies filmiki wrzucajcie na youtube. jutro podsumowanie masy bedzie na stronie glownej 8)
julo, 2008-05-10 23:54:33
Może jest ktoś cierpliwy z dobrymi oczami i pokusi się o policzenie MASONÓW z filmu kręconego na Bema? Są na nim wszyscy, więc to może się udać. A filmik jest OK.
malgosia, 2008-05-11 09:22:03
http://picasaweb.google.pl/akilling.joke/MasaRowerowa10052008
to moja produkcja, uprzedzam-297 zdjec, mozna je kopiowac na swoj dysk, mozna ogladac online. Przy tej liczbie fotek, mysle ze kazdy uczestnik masy powinien sie odnalezc na jakims zdjeciu.
julo, 2008-05-11 20:36:44
Noooo, fotki prima sort! Pozdrawiam autorkę.
 12»
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook