Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 26 kwietnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2012-03-18 Jak bezpiecznie poruszać się po mieście – rady dla rowerzystów, kierowców i pieszych

Z nadejściem wiosny na toruńskich ulicach, drogach rowerowych i chodnikach pojawiło się bardzo wiele osób na rowerach. Niestety kultura jazdy na naszych drogach nie jest najlepsza w związku z czym zamieszczamy na naszej stronie rady jak bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym. Zebraliśmy dziesięć zasad dla rowerzystów, dziesięć dla kierowców samochodów, trzech dla pieszych i pięć dla osób uczących dzieci jazdy na rowerze. Ich stosowanie sprawi, że korzystanie z infrastruktury drogowej w naszym mieście będzie przyjemniejsze dla wszystkich. A Wy co myślicie o zachowaniach poszczególnych uczestników ruchu w Toruniu?

Porady dla rowerzystów:

1. Przed wyjechaniem z domu sprawdź czy masz sprawne hamulce, działające oświetlenie, dzwonek oraz czy Twój rower wyposażony jest w elementy odblaskowe.
2. Bezwzględnie zwracaj uwagę na znaki i sygnały drogowe oraz przestrzegaj przepisów Prawa o Ruchu Drogowym. Jeśli masz problem ze znajomością przepisów przed wyjechaniem w trasę dla własnego bezpieczeństwa należy się z nimi zapoznać.
3. Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania względem pozostałych uczestników ruchu drogowego. Staraj się nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcami, którzy chcą przeciąć Twój tor jazdy, abyś mógł ocenić czy Cię widzą.
4. Zawsze sygnalizuj zamiar skrętu poprzez wystawienie odpowiedniej ręki niezależnie czy jedziesz po jezdni, drodze rowerowej czy chodniku.
5. Dostosuj prędkość do warunków jazdy: uważaj na dziury w drodze, krawężniki, słupki  i inne przeszkody mogące pojawić się na Twojej trasie.
6. Unikaj jezdni, po których porusza się wiele samochodów ciężarowych czy autobusów, a prędkość pojazdów jest wyższa niż 50 km/h.

7. Gdy jedziesz drogą rowerową:

  • trzymaj się zawsze prawej strony – pamiętaj, że ktoś może chcieć Cię wyprzedzić
  • zwracaj szczególną uwagę na przejazdach rowerowych: nawet jeśli masz na nich pierwszeństwo uważaj na pojazdy znajdujące się w pobliżu
  • szczególną uwagę zwracaj na pieszych, którzy mogą wtargnąć na drogę rowerową i dzieci, których zachowanie jest nieprzewidywalne
  • nie jedź obok drugiego rowerzysty jeśli może to utrudnić wyprzedzanie lub wymijanie
  • jeśli to konieczne używaj dzwonka rowerowego, aby ostrzec innych, o tym że się zbliżasz
  • jeśli dzwonisz na pieszych, którzy idą drogą rowerowa, rób to odpowiednio wcześniej: dzwonienie w ostatniej chwili może spowodować odskoczenie pieszego wprost pod twoje koła
  • uważaj w miejscach gdzie są wyjazdy z posesji, osiedlowych ulic itp.: mimo, że masz pierwszeństwo nie każdy kierowca może o tym pamiętać

8. Gdy jedziesz jezdnią:

  • staraj się nie jechać tuż przy jej krawędzi ze względu na dziury czy studzienki kanalizacyjne - jest to bardzo niebezpieczne
  • w obrębie skrzyżowania możesz jechać środkiem pasa – rób tak szczególnie wtedy, gdy chcesz skręcić w lewo lub gdy wymaga tego Twoje bezpieczeństwo
  • skręcając w lewo odpowiednio wcześnie zasygnalizuj ten manewr i upewnij się, że kierowcy za Tobą wiedzą o Twoich zamiarach
  • uważaj na zaparkowane samochody – może się zdarzyć, że ktoś wysiądzie z auta bez upewnienia się, że nadjeżdżasz
  • bądź ostrożny na ulicach, w których biegną tory tramwajowe; staraj się przecinać tory tramwajowe pod  kątem zbliżonym do prostego aby uniknąć wywrotki

9. Gdy jedziesz ciągiem pieszo-rowerowym lub chodnikiem:

  • korzystając z ciągu pieszo-rowerowego musisz zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym
  • po chodniku zgodnie z przepisami możesz jechać tylko w przypadku, gdy na przyległej jezdni dopuszczono ruch pojazdów z prędkością powyżej 50 km/h a chodnik ma szerokość min. 2 m.; w przypadku złych warunków atmosferycznych lub gdy opiekujesz się rowerzystą, który nie skończył 10 lat
  • jadąc po chodniku zawsze musisz ustępować pierwszeństwa pieszym
  • zgodnie z przepisami nie możesz przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych
  • nie dzwoń na pieszych idących po chodniku – lepiej jest użyć słowa przepraszam

10. Gdy parkujesz rower przypinaj go do stojaka bądź innego trwałego elementu tylko o ramę bezpiecznym zapięciem typu u-lock bądź grubym łańcuchem. Nie zaszkodzi zastosować zapięcia na tyle koło, które montowane są często w rowerach holenderskich. Gdy używasz do zabezpieczania roweru cienkiej linki musisz się liczyć z ryzykiem jego utraty!

Porady dla kierowców samochodów:

  1. Pamiętaj że rowerzysta i pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, który nie ma szans w starciu z karoserią Twojego samochodu.
  2. Nie wymuszaj pierwszeństwa na rowerzystach jadących przejazdem rowerowym oraz jezdnią na drodze głównej – pamiętaj rowerzysta może jechać z prędkością 20-30 km/h i nie ma możliwości aby zatrzymać się w miejscu.
  3. Zachowaj szczególną uwagę gdy włączasz się do ruchu wyjeżdżając z posesji, drogi osiedlowej, stacji paliw, zakładu pracy itp.: po drodze rowerowej czy chodniku może jechać rowerzysta i masz obowiązek mu ustąpić.
  4. Spoglądaj w lusterko gdy chcesz skręcić w prawo – rowerzysta może chcieć jechać na wprost i ma wtedy pierwszeństwo.
  5. Nie zjeżdżaj zbyt blisko prawej krawędzi jezdni – rowerzysta ma prawo Cię wyprzedzić z prawej strony gdy wolno jedziesz w korku bądź Cię ominąć, gdy stoisz w korku.
  6. Wyprzedając rowerzystę zachowaj bezpieczny odstęp.
  7. Nie staraj się za wszelką cenę wyprzedzać rowerzysty, szczególnie gdy wiesz, że na następnych światłach i tak będziesz musiał się zatrzymać lub gdy zaraz skręcasz w prawo i mógłbyś niepotrzebnie zajechać mu drogę.
  8. Gdy Ty bądź Twój pasażer otwiera drzwi - upewnijcie się, czy nie nadjeżdża rowerzysta.
  9. Staraj się nie wjeżdżać w kałuże, gdy obok jedzie rowerzysta.
  10. Nie parkuj na drodze rowerowej.

Porady dla pieszych:

  1. Nie spaceruj po drodze rowerowej podobnie jak nie spacerujesz po jezdni.
  2. Jeśli chcesz przejść przez drogę dla rowerów rozejrzyj się w prawo i w lewo upewniając się, że nie wchodzisz rowerzyście pod koła.
  3. Jeśli idziesz po ciągu pieszo-rowerowym, nie idź jego środkiem, tylko staraj się trzymać tej jego krawędzi, która jest bardziej oddalona od jezdni

Porady dla osób uczących dzieci jazdy na rowerze:

  1. Przed wyjściem z domu porozmawiaj z dzieckiem o zasadach panujących w ruchu drogowym.
  2. Nie ucz dziecka jazdy rowerem wykorzystując do tego drogę rowerową: do tego służą parki, place, bardziej bezpieczny jest chodnik. Zrób tak dla bezpieczeństwa dziecka i dla własnego spokoju.
  3. Nie jest dobrym pomysłem chód za dzieckiem jadącym na rowerze: nie dość, że się zmęczysz to nie będziesz miał odpowiedniej kontroli nad jego zachowaniem.
  4. Aby ochronić dziecko przed przykrymi następstwami ewentualnego upadku załóż mu kask.
  5. Nawet jak dziecko opanuje technikę jazdy na rowerze zawsze miej go pod czujną opieką przynajmniej do czasu gdy nie zdobędzie karty rowerowej.

     



wyedytowano: 2012-03-20 21:20
aktywne od dnia: 2012-03-18 23:09
drukuj  
Komentarze użytkowników (26)
«12 
Piotrek1, 2016-09-10 11:52:29
Dodatek
Jadąc rowerem czasowym z metalowymi dźwigienkami biegów na lemondce, unikaj wszelkich DDR przyspawanych do chodnika. Nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności możesz zrobić 4-5 letniemu dziecku szaszłyk z mózgu - w tym wieku dzieciaki mają oczy na odpowiedniej wysokości  . W różnych rejonach PL może by z tym różnie ale w okolicach Bydgoszczy jeszcze nigdy policja nie zwróciła mi uwagi że nie jadę nie po DDR, nawet w przypadku zakazu jazdy rowerem.
«12 
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook