Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 26 kwietnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2008-12-02 Notatka ze spotkania członków Rowerowego Torunia z Przezydentem Torunia Michałem Zaleskim - 4 listopada 2008
Zamieszczamy notatkę ze spotkania z Prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. W związku z jej treścią chcieliśmy wystosować oficjalne pismo jednak postanowiliśmy się z tym wstrzymać. Myślę, że jego lektura wystarczy, aby wyrobić sobie własne zdanie. Notatka stworzona została przez Wydział Współpracy Zewnętrznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

W treści notatki pogrubiliśmy stwierdzenia, z którymi ciężko nam się zgodzić. Jesteśmy ciekawi, w jaki sposób będą realizowane niektóre zapisy, szczególnie w sprawie konsultacji projektowych oraz trwającej przebudowy ul. Mickiewicza. Chcemy przypomnieć, że to nie pierwsza deklaracja współpracy. Oczywiście w pewnym zakresie współpraca istnieje lecz jest ona inicjowana głównie z naszej strony. Na przestrzeni dwóch lat (od takiego czasu działamy) wiele się poprawiło jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. Patrz sprawa przebudowy ulicy Mickiewicza.

WWZiI .RP.0154-2-18/08

Notatka ze spotkania Prezydenta Miasta z  prezesem Stowarzyszenia Rowerowy Toruń p. P. Wiśniewskim


Termin spotkania: 4 listopada 2008r.

Obecni: M. Zaleski- Prezydent Miasta Torunia A. Glonek - dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg S. Kalinowski - z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg A. Szefler - z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej P. Wiśniewski - prezes Stowarzyszenia Rowerowy Toruń J. Jaroszyńska - skarbnik Stowarzyszenia Rowerowy Toruń

Pan P. Wiśniewski poruszył kwestie związane z infrastrukturą rowerową miasta Torunia. Podkreślił, iż w chwili obecnej brakuje odpowiedniej współpracy z Miejskim Zarządem Dróg, w celu konsultacji projektów drogowych. Skutkuje to nieporozumieniami, które utrudniają pracę zarówno członkom Stowarzyszenia, jak i Zarządowi Dróg. Wskazał, iż sytuacja taka miała miejsce w przypadku ul. Mickiewicza. Stowarzyszenie miało możliwość wglądu do projektu, wówczas gdy został już zatwierdzony. Zaznaczył, iż złożone uwagi, często nie są brane pod uwagę przez MZD, tłumaczące się zastrzeżeniami konserwatora lub innych instytucji. W związku z powyższym zasugerował ustalenie stałej procedury, umożliwiającej wgląd do projektów, w celu złożenia ewentualnych uwag, propozycji.

Poruszył również kwestię dotyczącą rozwiązania problemu drogi rowerowej na moście drogowym im. J. Piłsudskiego, zamknięcia drogi rowerowej przy ul. Balonowej oraz usadowienia stojaków rowerowych na terenie miasta. Wskazał na zbyt małą aktywność „Zespołu ds. komunikacji miejskiej" oraz brak odpowiedzi na pisma. Zarzucił również Miejskiemu Zarządowi Dróg nieprzestrzeganie przepisów prawa.

Pan A. Glonek, ustosunkowując się do wypowiedzi p. Wiśniewskiego wskazał, iż Stowarzyszenie nie jest jedyną organizacją wnoszącą uwagi do projektów. Pokreślił, iż wszystkie wskazania analizowane są ze służbami bezpieczeństwa i przepisami prawa. Obalając zarzut braku odpowiedzi na przychodzące pisma, przedstawił uczestnikom spotkania całą korespondencję prowadzoną z Stowarzyszeniem Rowerowy Toruń. W kwestii ul. Balonowej poinformował, iż teren został zamknięty przez właściciela, którym jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Młodych Pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wydział Gospodarki Nieruchomościami prowadzi rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego w celu wykupu sąsiedniego gruntu. Wskazał, iż Zarząd jest otwarty na wszelkie propozycje dotyczące zarówno wyglądu stojaków rowerowych jak i miejsca ich usytuowania.

W toku narady Prezydent wskazał następujące zalecenia dla Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu:
1. Wskazanie Stowarzyszenia, jako konsultanta w sprawach ścieżek rowerowych, w zleceniach dla projektantów lub autorów koncepcji.
2. Udzielenie informacji o zakresie uwzględnienia uwag Stowarzyszenia przy przebudowie ul. Mickiewicza. <--- do dziś brak informacji (przyp. RT)
3. Dokonanie analizy ruchu rowerowego w ul. Antczaka (od ul. Waryńskiego do ul. Targowej) np. z dopuszczeniem ruchu rowerowego w wydzielonym pasie na jezdni.
4. Dokonanie analizy możliwości odblokowania drogi rowerowej w rejonie ul. Balonowej (np. poprowadzenie alternatywnej trasy).
5. Określenie rodzaju stojaków do rowerów oraz ich montaż:
a) na Starym Mieście,
b) przy szkołach i obiektach publicznych.


wyedytowano: 2008-12-02 14:53
aktywne od dnia: 2008-12-02 02:26
drukuj  
Komentarze użytkowników (4)
Ala, 2008-12-03 14:27:07
Może nie jest to dużo ale zawsze jakiś postęp. Panowie urzędnicy wreszcie się chyba przyzwyczają, że aby mieć spokój trzeba się z RT kontaktować. Uważam za duuuże osiągnięcie podanie RT jako konsultanta. Wreszcie!!!
Poza tym podziwiam Prezesa RT i innych zaangażowanych za wytrwałość! Będziemy Was wspierać!
malgosia, 2008-12-03 21:38:02
Ciekawe jakie jeszcze organizacje wnoszą uwagi do projektów, i jakie to są uwagi ( bo tak zrozumiałam) że uniemożliwiają postulaty wysuwane przez RT... Dobrze będzie jeśli zalecenia prezydenta zostaną wprowadzone w życie, zwłaszcza punkt 1.
Wkurza mnie za to bardzo że do dziś miasto nie potrafi uderzyć się w piersi w sprawie Balonowej, winnych nie ma, drogi też nie  :/ Strasznie mnie to denerwuje zwłaszcza że wygląda na to że spółdzielnia zamknęła przejazd z czystej złośliwości, przecież nic poza brama tam nie postawili, co zrobią z tym małym kawałkiem drogi który do nich należy???  :/
tutmo, 2008-12-05 12:32:14
Spółdzielnia zamknęła drogę nie ze złośliwości a z troski.. z troski o bezpieczeństwo przechodniów, mieszkańców i rowerzystów. W ciemnym zaułku drogi rowerowej zbierała się niedobra młodzież, piła, paliła, rabowała i gwałciła. Nierzadko napadali na rowerzystów! Poza tym dzieci mogły tam spaść z bardzo wysokiej i niebezpiecznej skarpy  :D
julo, 2008-12-10 12:24:18
Dzięki zamknięciu drogi rowerowej Grunwaldzka - Balonowa uniwersyteckie pieski mają piękne "gównopole" ( po niemiecku hundscheisseplatz). No i żaden rowerzysta nie wchodzi teraz pieskom w drogę. W końcu "mój pies jest ważniejszy od jakiejś tam publicznej drogi". A odnośnie innych spraw, to pomału uwagi i propozycje SRT są uwzględniane, jak choćby nowa organizacja ruchu na Starówce. Każde takie spotkanie przynosi pozytywny efekt. Nie zawsze od razu, ale....pomału do przodu.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook