Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rower - łakomy kąsek dla toruńskich złodziei? - artykuł z Gazety Pomorskiej

Rower - łakomy kąsek dla toruńskich złodziei?

- Najpierw ktoś odkręcił mi siodełko, a kilka dni później mojej koleżance zginął rower - skarży się Michał Maliński, torunianin. - To jakaś plaga!

Pan Michał przypiął rower pod klatką. Następnego dnia rano rower wprawdzie stał, ale siodełka już nie miał.

- Strach zostawić sprzęt nawet na chwilę - oburza się torunianin. - Byłem ostatnio w Niemczech, widziałem setki rowerów przy domach. Ludzie jeżdżą tam na dworzec rowerem, przypinają sprzęt i wsiadają do pociągu, który jedzie na drugi koniec kraju. Wracają wieczorem, a rower na nich czeka. Kto w Toruniu odważy się zostawić rower przy Dworcu Głównym?

Zostało tylko koło

Nasz czytelnik nie jest jedynym poszkodowanym - złodzieje rowerów uaktywnili się na dobre. Od stycznia do marca w naszym mieście skradziono 5 rowerów - tyle zgłoszeń o kradzieży jednośladów odnotowała toruńska policja. Ale kiedy tylko rozpoczął się sezon, liczba kradzieży wzrosła. - Od kwietnia do maja skradziono 12 rowerów - podaje Wioletta Dąbrowska, rzeczniczka toruńskiej komendy.

Złodzieje kradną sprzęt z piwnic, klatek schodowych, a nawet z balkonów - jak robił to 18-letni torunianin, którego policja zatrzymała tydzień temu. W ręce mundurowych trafiło też dwóch jedenastolatków, oskarżonych o kradzież jednośladów. Paserem sprzętu miał być ich 18-letni sąsiad.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą? Rowerzyści są zgodni: przypinać sprzęt, najlepiej używając tzw. U-locka, sztywnego zapięcia, które trudniej przeciąć niż standardową linkę. - I zawsze przypinać za ramę, nigdy za koło - podkreśla Ania Ryczkowska, cyklistka z Torunia. - Bo może się zdarzyć, że z roweru zostanie nam tylko koło. Dobrze jest też, żeby na wszelki wypadek ktoś miał ciągle sprzęt na oku.

Można też postawić na inne zabezpieczenia. - Staram się w ogóle nie przypinać roweru na starówce - przyznaje Adam Świtalski, rowerzysta. - Zwykle mi się to udaje, bo najczęściej wybieram się nim na wycieczki poza miasto. Na co dzień trzymam sprzęt w piwnicy, ale mam w niej podwójne i porządnie zabezpieczone drzwi. Liczę na to, że powstrzymają złodziei.

Cyferki mogą pomóc

Co zrobić, kiedy zabezpieczenia nie pomogą? Kradzież warto szybko zgłosić na policję - choć szansa, że nasz jednoślad szybko wróci do właściciela jest niewielka. Na 17 skradzionych rowerów w tym roku policjanci odzyskali cztery.

W odzyskaniu sprzętu pomóc może ,b>znajomość numerów seryjnych. - Najczęściej umieszczone są na ramie, pod pedałami - wyjaśnia Artur Rzepka, rzecznik toruńskiej komendy policji. - Pomagają zidentyfikować rower w przypadku kradzieży.

Jeśli znamy numer seryjny, warto zarejestrować go w bazie rowerów (www.bazarowerow.pl) Można też dodatkowo oznakować swój sprzęt - policjanci robią to na każdym większym festynie.

Jeśli policji nie uda się znaleźć jednośladu, możemy spróbować działania na własną rękę. Mundurowi podpowiadają, że warto rozejrzeć się po okolicznych komisach i lombardach, zajrzeć na popularne serwisy aukcyjne. - Jeśli ktoś zauważy tam swój rower, może zgłosić to policjantom, którzy to sprawdzą - zapewnia Artur Rzepka.

Uwaga: najbliższe znakowanie rowerów:
12 czerwca, festyn parafialny na Podgórzu, ul. Włocławska 256

(awe), Gazeta Pomorska, 8 czerwca 2011 r.


wyedytowano: 2011-06-08 23:27
aktywne od dnia: 2011-06-08 23:18
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
Kraćmaga, 2011-06-11 20:27:43
niestety dla mnie to nic nowego  :( Ja się boję zostawiać rower nawet jak idę do sklepu  ;/ A o pozostawianiu go na starówce nawet nie myślę...
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook