Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 11 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowerem do pracy dojedziesz, ale nie zaparkujesz - artykuł z Nowości

Rowerem do pracy dojedziesz, ale nie zaparkujesz

Zarówno pracownicy, jak i klienci często nie mają możliwości zostawienia jednośladu przed firmą

Czy przy toruńskich firmach jest gdzie zostawić rower? Wyniki badania przeprowadzonego przez Rowerowy Toruń nie są optymistyczne. Z parkowaniem pod firmą jest kiepsko.

- Do pracy dojeżdżam rowerem, nawet zimą - mówi Mikołaj Furmański. - Przed budynkiem jest co prawda stojak, ale nie zostawiam tam roweru, bo nie chcę ryzykować, że ktoś go ukradnie. Dlatego chowam pojazd do środka. Stoi na korytarzu, gdzie mam na niego oko.

Niestety, takie sytuacje są regułą. Wykazały to badania przeprowadzone przez Rowerowy Toruń. Stowarzyszenie wzięło pod lupę blisko 70 mniejszych i większych toruńskich firm wybranych losowo. - Interesowało nas, czy na terenie firmy jest parking rowerowy, czy jest to specjalnie wydzielone miejsce wewnątrz budynku, czy na zewnątrz. Sprawdzaliśmy, czy parking jest bezpieczny, gdzie jest usytuowany, czy posiada zadaszenie i jaki jest typ stojaka - mówi Joanna Jaroszyńska, członkini stowarzyszenia. - Najbardziej zaskakujące były reakcje w niektórych firmach, kiedy poinformaliśmy o planowanym badaniu. Najczęściej słyszeliśmy, że większość osób przyjeżdża samochodami, więc nie ma problemu. A jeśli już ktoś chce zostawić rower, może go schować do budynku. Jednak specjalnie wydzielonych miejsc do tego raczej nie ma.

Problemy z zaparkowaniem roweru mogą mieć także klienci wielu toruńskich firm. Jak twierdzą członkowie stowarzyszenia, stojak rowerowy dla klientów to rzadkość. - A jeśli już, to w 99 proc. jest to niefunkcjonalne „wyrwikółko”, które umożliwia przypięcie roweru jedynie za koło - dodaje Joanna Jaroszyńska.

Spośród blisko siedemdziesięciu firm tylko kilka dostało specjalny certyfikat stowarzyszenia „Firma przyjazna rowerzystom”. Są to Apator, Geofizyka, TZMO, TSM i „Kopernik”. Pozostałe otrzymały ulotkę informacyjną dotyczącą bezpiecznych stojaków i parkingów rowerowych.

Katarzyna Malinowska-Mańk, Nowości, 8 Października 2009wyedytowano: 2015-05-03 12:30
aktywne od dnia: 2009-10-08 20:42
drukuj  
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook