Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

"Zakręt śmierci" tuż przy Młynie - niebezpieczna ścieżka rowerowa w Grudziądzu - Gazeta Pomorska

"Zakręt śmierci" tuż przy Młynie

Grudziądzcy rowerzyści znają to miejsce doskonale, a i tak boją się o własne życie. Ci, którzy przez nasze miasto tylko przejeżdżają mogą tutaj zginąć.
- Na ścieżce przy ul. Portowej prawie wpadłem pod samochód. Gdybym nie zachował ostrożności, już bym nie żył - mówi Daniel, mieszkaniec jednej z podgrudziądzkich miejscowości.
Na rogu ul. Portowej, przy dawnym młynie, istnienie ścieżki rowerowej jest kwestią "umowną”. Na ostrym zakręcie trakt dla jednośladów od części przeznaczonej dla samochodów rozdziela tylko namalowana na bruku biała linia, którą w dodatku słabo już widać.

Kierowcy bez wyobraźni
Obserwowaliśmy zachowanie kierowców samochodów w tym miejscu. Większość z nich bez skrupułów "ścinała” zakręt przekraczając białą linię i wjeżdżając na ścieżkę. A przecież nie widzieli czy przypadkiem od strony "placu Stycznia” nie nadjeżdża rowerzysta, bo widoczność w tym miejscu zasłania stojący na rogu budynek młyna.
- Rowerzysta jadący od placu Stycznia w kierunku Wisły nie jest widoczny dla kierowcy jadącego w przeciwną stronę. W zasadzie jest to wprost "idealne miejsce” na kolizje - ocenia Jerzy Kowalewski, instruktor nauki jazdy. Jego zdaniem, aby poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu konieczne jest wybudowanie krawężnika oddzielającego ścieżkę od jezdni.
Policjanci co prawda nie zanotowali do tej pory wypadku w tym miejscu, ale zauważają problem. - Przeprowadzimy kontrolę tego odcinka ścieżki i ewentualnie zawiadomimy Ratusz o konieczności poprawy bezpieczeństwa dla rowerzystów - zapewnia Marek Mitura, naczelnik grudziądzkiej "drogówki”.

Bo bruk to zabytek
Jak przekonują urzędnicy, ten fragment ścieżki leży na zabytkowym terenie objętym opieką konserwatorską. - Ścieżka wzdłuż ul. Portowej powstała w 2006 roku. Pojawił się wówczas pomysł zbudowania jej z kostki polbrukowej również na tym odcinku. Pomysł upadł, gdyż bruk w tym miejscu jest zabytkowy - twierdzi Katarzyna Ebłowska, z biura prasowego UM.
Urzędnicy zapewniają, że ulica Portowa, a więc zapewne leżąca przy niej ścieżka rowerowa zostaną przebudowane przy okazji budowy galerii Alfa. Prace mają ruszyć w przyszłym roku.

Tylko... Czy bruk na ulicy Portowej w przyszłym roku przestanie być zabytkowy?

Przemysław Decker, Gazeta Pomorska,  1 października 2008


wyedytowano: 2008-10-02 21:03
aktywne od dnia: 2008-10-02 20:56
drukuj  
Komentarze użytkowników (2)
grudziadzanka, 2014-07-26 16:43:32
Przejechać na rodzie kolo reala rowerem po chodniku tez jest niebezpiecznie, na środku chodnika stoi latarnia przez co jest malo miejsca, a do tego tiry jada w na srednicowke, które nie mieszczą sie na ulicy....brak wyobrazni, corka wpadka prawie pod tylna naczepe tira gdyż ten poprosto nie miescil sie na ulicy...
andzia, 2014-10-23 20:50:24
ja nie moge
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook