Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 11 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Pismo w sprawie wytyczenia kontrapasa rowerowego na fragmencie ulicy Krasińskiego

Toruń, 27. 08. 2008r.
RT 20/08

Pan
Andrzej Glonek
Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg

W związku ze zmianą organizacji ruchu na ulicy Krasińskiego od ul. Moniuszki do ul. Matejki postulujemy o wprowadzenie nań ułatwień dla rowerzystów w formie kontrapasa rowerowego. Ulica Krasińskiego na ww. odcinku została oznaczona jako ulica jednokierunkowa. W ten sposób został uniemożliwiony dwukierunkowy ruch rowerowy na tej przyjaznej (ze względu na niewielkie prędkości samochodów) rowerzystom ulicy.

Kontrapas rowerowy to bardzo popularne rozwiązanie, stosowane od wielu lat w miastach Zachodniej Europy oraz w kilku polskich miastach. Umożliwia ono poprowadzenie ruchu rowerowego na jednokierunkowej ulicy w dwie strony w tym „pod prąd”. Jest to rozwiązanie wbrew pozorom bezpieczne – rowerzysta ma stały kontakt wzrokowy z kierującymi samochodami, a małe prędkości samochodów poruszających się po tej ulicy nie stanowią zagrożenia dla rowerzystów. Rowerzyści poruszający się ulicą Krasińskiego w stronę Starego Miasta poruszać się będą zgodnie z obowiązującymi przepisami przy prawej krawędzi jezdni. Kontrapas służyć będzie tylko i wyłącznie rowerzystom jadącym ulicą Krasińskiego od strony Starego Miasta.

Rozwiązanie drogowe w formie kontrapasa jest dopuszczone i zalecane przez obowiązujące od maja 2007 „Standardy techniczne i wykonawcze dla infrastruktury rowerowej miasta Torunia” (punkt 5.8). przyjęte przez Radę Miasta Torunia wraz z „Programem komunikacji rowerowej dla miasta Torunia na lata 2007-2015”.
Postulujemy oznakowanie kontrapasa w następujący sposób:
  1. Od strony ul. Moniuszki pod znakiem B-2 zakaz wjazdu wprowadzenie tabliczki T-22 – nie dotyczy rowerów.
  2. Fizyczne wydzielenie kontrapasa z jezdni o szerokości 1,5 metra linią ciągłą P-2 bądź P-7b od wjazdu w ul. Krasińskiego od strony ul. Moniuszki na całej jej długości do skrzyżowania z ul. Matejki. Kontrapas powinien zostać oznaczony znakami poziomymi P-23 rower co 50 metrów.
  3. Od strony ul. Matejki wprowadzenie pod znakiem droga jednokierunkowa D-3 tabliczki T-22 nie dotyczy rowerów.
  4. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo można wprowadzić na ww. odcinku ulicy Krasińskiego strefę zamieszkania znakiem D-40. Nie jest to jednak naszym zdaniem warunek konieczny.
Ulica Krasińskiego na ww. odcinku posiada szerokość około 6,6 metra i długość około 250 metrów. Uważamy, że jest na niej miejsce zarówno dla parkujących równolegle przy prawej – zgodnie z kierunkiem ruchu – krawędzi jezdni samochodów, jak i na pas dla samochodów oraz kontrapas dla rowerów. Szczególnie, że ulica ta przez długi czas była ulicą dwukierunkową.

Wytyczenie kontrapasa rowerowego będzie rozwiązaniem nowatorskim na warunki toruńskie. Uważamy, że warto wypróbować na naszym lokalnym gruncie rozwiązanie od wielu lat sprawdzające się w bardziej przyjaznym rowerzystom miastach. Uważamy, że nadarza się szczególna okazja na wytyczenie kontrapasa rowerowego związana z obchodzonym 22 września Europejskim Dniem Bez Samochodu. Poprzez wyznaczenie kontrapasa Toruń mógłby szczególnie wpisać się w obchody tego święta. Przy tej okazji będzie można przeprowadzić akcję edukacyjno-informującą o wprowadzeniu tego typu rozwiązania. Jeśli kontrapas sprawdziłby się na ww. odcinku ulicy Krasińskiego można byłoby zastosować podobne rozwiązania na innych toruńskich ulicach. Zaznaczymy, że jest to rozwiązanie nie wymagające dużych kosztów, a jakże ułatwiające poruszanie się rowerem po mieście.

Liczymy na nawiązanie rzetelnego dialogu w sprawie wytyczenia kontrapasa. Służymy radą, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zagadnieniami bezpieczeństwa ruchu drogowego po wprowadzeniu tego rozwiązania. Mamy nadzieję, że jest szansa, aby od Europejskiego Dnia Bez Samochodu 22 września 2008 roku toruńscy rowerzyści mogli korzystać z nowego kontrapasa. Byłoby to wydarzenie na skalę ogólnopolską jeśli chodzi o usprawnienie ruchu rowerowego. Tym samym z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu miasto Toruń zafundowało by rowerzystom naprawdę europejskie rozwiązanie.

W załączniku przedstawiamy rozwiązania dopuszczające ruch rowerowy w dwie strony na drogach jednokierunkowych funkcjonujące w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.


Paweł Wiśniewski

Stowarzyszenie „Rowerowy Toruń”


Do wiadomości:
1. Michał Zaleski – Prezydent Miasta Torunia
2. Rada Miasta Torunia – do wiadomości Radnych

Załącznik:
1. Rozwiązania dopuszczające ruch rowerowy w dwie strony na drogach jednokierunkowych funkcjonujące w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.Załącznik nr 1

Rozwiązania dopuszczające ruch rowerowy w dwie strony na drogach jednokierunkowych funkcjonujące w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

1. Kontrapas na ulicy Kopernika w Krakowie2. Kontrapas na ulicy Paderewskiego w PoznaniuŹródło: http://www.srm.eco.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=120&Itemid=33

3. Kontrapas w Warszawie w ulicach Oboźnej i Dynasy

Źródło: http://www.zm.org.pl/?a=dynasy-06b

4. Ulica Kuźnicza otwarta w dwie strony dla ruchu rowerowego – Wrocław


Źródło: http://rowery.eko.org.pl/?site=news&id=51wyedytowano: 2008-08-27 16:26
aktywne od dnia: 2008-08-27 15:46
drukuj  
Komentarze użytkowników (7)
matixg, 2008-08-27 16:31:49
oj Paweł za te pisma urzędowe to Ci się medal należy  :o k
julo, 2008-08-27 20:46:04
No, ekstraklasa. Jeśli takie pismo, z takimi dowodami na istnienie
w przyrodzie" kontrapasów nie przekona MZD to skaczę do Wisły.
pawel, 2008-09-04 18:46:08
szansa na kontrapas na krasinskiego jest. nie byloby to kosztowne rozwiazanie, ulatwiloby za to ruch rowerowy oraz pokazalo rozne mozliwosci dostepne przy tworzeniu rowerowej infrastruktury w Toruniu. w najblizszych dniach okaze sie, czy kontrapas zostanie wytyczony.

jest jednak jedno ale, niezalezne ani od MZD, ani od RT: nieuzywanie mozgu przez niektorych kierujacych samochodami.

oto zarejstrowany dzisiaj debil

http://rowerowytorun.com.pl/rozne/debil.jpg

poza tym w 5 minut na zakazie przejechaly z 3 samochody:

http://rowerowytorun.com.pl/rozne/podprad.jpg

na ewentualnym kontrapsaie zapewne beda parkowac samochody, ale jesli tylko w ten sposob jak na zdjeciu ponizej to kazdy rowerzysta da sobie rade  :)

http://rowerowytorun.com.pl/rozne/parking.jpg

jesli sytuacja na krasinskiego ma wygladac tak jak dzisiaj to chyba lepiej sciagnac znak zakazu i powrocic do sytuacji sprzed 2 tygodni czyli do ulicy dwukierunkowej...
samolot, 2008-09-07 00:06:20
Całkowicie popieram inicjatywę Pawła. My, rowerzyści, też jestesmy równoprawnymi użytkownikami dróg.  :)
pawel, 2008-09-09 14:36:25
kontrapas bedzie  !!

tylko jeszce nie wiadomo kiedy

na dniach podamy szczegoly

w kazdym wypadku jest   :o k a bedzie jeszce bardziej   :o k jesli kontrapas powstanie na dzien bez samochodu czyli na 21 wrzesnia 8)
julo, 2008-09-09 14:54:11
Czy to oznacza, że MZD już Ci się oficjalnie oświadczył?....w sprawie kontrapasa, oczywiście. No, no!
pawel, 2008-09-10 14:37:23
kontrapas bedzie, niestety nie da sie tego zrobic na dzien bez samochodu.

czyli rowerzysci dalej nie moga jezdzic po krasinskiego.

jak dobrze pojdzie kontrapas bedzie wykonany tradycyjnie na zime kiedy to - jak powszechnie wiadomo - jezdzi najwiecej rowerzystow.

rozwiaznia dalismy MZD na tacy, przygotowalismy wszystko, czasu bylo mysle odpowiednio. tylko trzeba bylo chciec.

niestety znowu nie wyszlo.

jak nie gadka z kasa, to gadka z procedurami, jak nie to to siamto.

niedasie bo sienieda

zeby pozniej nie bylo ze Rowerowy Torun nie chce wspolpracy

  :bad

juz wiecej nic nie pisze

na dniach sprawe opisze szerzej
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook