Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowerem pojeżdżą, ale nie zostawią - artykuł z Nowości

Rowerem pojeżdżą, ale nie zostawią


Z powodu braku miejsc parkingowych rower w Toruniu służyć może tylko do rekreacji

Rozwój infrastruktury rowerowej jest jedną z najważniejszych inwestycji Torunia. Jest więcej ścieżek, ale nie rośnie liczba miejsc postojowych dla tych pojazdów.

Od kilku lat powstają nowe ścieżki rowerowe, choć często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Pomijając już system komunikacji rowerowej, w Toruniu brakuje miejsc, gdzie swój dwukołowy pojazd można bezpiecznie zostawić. Bez obawy, że nie zniknie w tajemniczych okolicznościach przed naszym powrotem, albo że stanie się niekompletny.

- Czekałem kiedyś przed sklepem rowerowym - opowiada 28-letni rowerzysta. - Nagle do sklepu przyszła młoda dziewczyna prowadząc swój rower... bez siodełka. Okazało się, że przypięła rower do stojaka przed jednym ze sklepów na starówce. W ciągu kwadransa ktoś „zaopiekował się” siodełkiem.

Stoją stojaki

Skoro miasto promuje aktywny tryb życia, skoro zauważa rowerzystów to powinno ułatwić im nie tylko rekreację, ale też codzienny dojazd do szkoły czy pracy. Niestety najczęstszym rozwiązaniem jest najprostsze, czyli ustawienie przed wejściem stojaka dla rowerów.

- Nie ma mowy, żebym zostawił tak rower - opowiada 20-letni Mikołaj, student UMK. - Nawet, gdyby była kamera, to bym się zastanowił. Powinien być albo jakiś dozorca czy ochroniarz, albo zamykane miejsce na rowery.

W żadnym wydziale Urzędu Miasta Torunia takich dogodności rowerzyści nie uświadczą, przed olbrzymią większością brakuje nawet stojaków. Nieco lepiej sytuacja wygląda w obiektach uniwersyteckich. Najlepiej jest na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Przed wszystkimi naszymi obiektami, basenem przy ulicy Bażyńskich, Mini Aquaparkiem, Stadionem Miejskim, lodowiskiem Tor-Tor i halą Olimpijczyk, znajdują się stojaki - informuje Zbigniew Jaskólski, rzecznik MOSiR. - Dodatkowo na Stadion Miejski można rower wprowadzić i w trakcie meczu mieć go przy sobie.

Pod niespecjalnym nadzorem

Tymczasem pracownicy Mini Aquaparku przy ul. Hallera przyznają, że nie mają możliwości kontrolowania kto kręci się w pobliżu stojaka.

- Niestety, u nas rower każdy zostawia na własną odpowiedzialność, - mówi jedna z pracownic basenu.

Tymczasem niektóre instytucje publiczne doskonale radzą sobie z zaistniałym problemem.

- W naszej szkole jest specjalna wiata, gdzie uczniowie i pracownicy mogą bezpiecznie zostawić rower - mówi Urszula Przedpełska, dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu. - Teren szkoły jest przez cały czas monitorowany, a pomieszczenie z rowerami zamykane na klucz. W okresie wiosenno-letnim korzysta z rowerów pokaźna liczba uczniów.

Dowiedzieliśmy się także o porozumieniu okolicznych szkół w sprawie budowy parkingu rowerowego. Po konsultacjach z Urzędem Miasta powstać ma taki obiekt dla ZSPS i VIII LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Samochodowych oraz Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych.

Katarzyna Malinowska, Maciej Neumann, Wtorek, 18 Marca 2008 Nowościwyedytowano: 2015-04-04 16:43
aktywne od dnia: 2008-03-18 23:12
drukuj  
Komentarze użytkowników (4)
matixg, 2008-03-18 23:50:53
"Najlepiej jest na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji." polecam pani Kasi i panu Maćkowi z Nowości wycieczkę po owych obiektach i zostawienie rowerka przy "wyrwikółku"   :evil
zuraw, 2008-03-19 10:42:56
najlepsza to jest kartka przy wejściu na Tor-Tor, z tekstem: "zakaz wprowadzania rowerów na obiekt"  !
MOSiR kurka jego mać
pietruch, 2008-03-20 20:56:03
Jak na Nowości to i tak sukces, że napisali o jakimś problemie rowerowym. Zazwyczaj piszą o tym jakie to MZD jest wspaniałe bo buduje nam ścieżki rowerowe...
IjonTihy, 2008-04-02 14:48:42
Chyba nnie można wymagać by wpuszczano rowery do wnętrz? - to odnośnie Tor-Toru. Raczej kierunek parkingów dla rowerów wydaje sie słuszny. oczywiście bezpiecznych parkingów.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook