Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 08 grudnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowerzyści – pamiętajcie o światełkach! - felieton z Gazety Pomorskiej

Przed nami kilka najtrudniejszych z rowerowego punktu widzenia miesięcy w roku. Niskie temperatury, szare i krótkie dni oraz nieprzyjemne opady deszczu sprawiają, że do codziennej jazdy na rowerze trzeba się odpowiednio przygotować. Nie chodzi bynajmniej o zakup jakichś specjalistycznych akcesoriów. Jazda rowerem w warunkach jesienno-zimowych to nie wyprawa na Mount Everest. Jest jednak kilka podstawowych zasad o których trzeba pamiętać. Pierwsza z nich to oświetlenie. Prawidłowe oświetlenie roweru jest oczywiście obowiązkowe w trakcie całego roku, ale teraz trzeba zwrócić na to szczególną uwagę.

Nie bez powodu Stowarzyszenie Rowerowy Toruń od wielu lat organizuje w listopadzie rowerowy przejazd ulicami Torunia pod hasłem: Rowerzysto bądź widoczny! W ten sposób chcemy zwrócić uwagę rowerzystów aby pamiętali o używaniu oświetlenia i przed każdym wyruszeniem na trasę sprawdzali czy jest ono sprawne. Od tego zależy przecież nasze bezpieczeństwo. Jadący po ciemku, ubrany na ciemno rowerzysta nie jest widoczny ani dla kierowców ani dla innych rowerzystów. Trzeba to tłumaczyć i o tym przypominać, bo w dalszym ciągu niektóre osoby zdają się być tego nieświadome i jeżdżą bez oświetlenia. Nie wynika to przecież z braku dostępności na rynku lampek rowerowych. Nie jest to towar ani deficytowy ani drogi. W każdym sklepie rowerowym dostaniemy komplet rowerowych lampek, który można szybko zamontować na rowerze. Nie w tym więc tkwi problem. Najważniejsze jest abyśmy uświadomili sobie, że prawidłowe oświetlenie roweru, czyli biała lub żółta lampka z przodu i czerwona z tyłu zwiększa naszą widoczność i poprawia bezpieczeństwo na drodze.

Rowerzyści – bądźcie widoczni! W sobotę 16 listopada dołączcie do rowerowego przejazdu ulicami Torunia i dajcie dobry przykład innym osobom. Pokażcie, że rower to pojazd całoroczny, że niższe temperatury to nie powód aby rezygnować z codziennej aktywności oraz zadbajcie o prawidłowe oświetlenie rowerów. Przejazd rozpocznie się o godzinie 17:00 na Rynku Nowomiejskim. Nie zapomnijcie o rowerowych lampkach oraz o odpowiednim ubraniu. Czapka i rękawiczki to nieodzowny element garderoby jesienno-zimowego rowerzysty. Nie jest to oczywiście wyposażenie obowiązkowe, ale każdy kto nie rezygnuje z jeżdżenia rowerem o tej porze roku wie, że dzięki temu komfort jazdy jest zdecydowanie lepszy. I chociaż do wiosny przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, to zdecydowanie lepiej przetrwać jesienno-zimową aurę pozostając aktywnym i zapewniając sobie codzienną dawkę ruchu. Wystarczy przejechać rowerem kilka kilometrów dzienne aby mieć lepszą kondycję oraz samopoczucie. Nie ma lepszego sposobu na jesienną chandrę! Jednak aby się o tym przekonać trzeba po prostu zacząć jeździć na rowerze także o tej porze roku.

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Gazeta Pomorska, 13 listopada 2019 r.wyedytowano: 2019-12-02 22:00
aktywne od dnia: 2019-12-02 21:55
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook