Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest poniedziałek 12 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Seniorzy – bądźcie uważni na drodze! - felieton z Gazety Pomorskiej

Na przełomie września i października doszło w Toruniu do kilku wypadków drogowych, w których uczestniczyły osoby starsze. I tak, 62-latek jadący samochodem potrącił 62-latkę jadącą rowerem, kierujący scanią 62-latek potrącił 82-letniego rowerzystę, 75-latek kierujący samochodem osobowym potrącił 65-letnią kobietę jadącą rowerem. Oczywiście może to być wyłącznie nieszczęśliwy zbieg okoliczności, że akurat seniorzy byli uczestnikami tych zdarzeń, nie mniej trzeba się zastanowić czy ta tendencja nie będzie się wzmagać.

Żyjemy coraz dłużej i coraz dłużej jesteśmy aktywni, także zawodowo. Oczywiście to bardzo dobrze, że starsze osoby pracują, podróżują, prowadzą samochody i korzystają z rowerów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im starsi się stajemy tym mniej sprawne staje się nasze ciało i pogarsza się nasza sprawność motoryczna. Wzrok już nie tak bystry, słuch trochę przytępiony, a mięśnie i stawy już nie takie sprawne jak za młodych lat. Nie są to oczywiście powody, aby zaniechać aktywności fizycznej, zawodowej czy towarzyskiej. Wręcz przeciwnie, jeśli czujemy spadek formy, tym bardziej powinniśmy zmobilizować się do jakiejkolwiek wysiłku. Niech to będą spacery, jazda na rowerze, pływanie czy inna forma rekreacji. Powiedzenie, że ruch to zdrowie na pewno nie jest przesadzone i warto być aktywnym już od najmłodszych lat. To na pewno zaprocentuje w późniejszym okresie życia. Nie można też zapominać, że jeśli w dalszym ciągu chcemy prowadzić samochód albo korzystać z roweru musimy w trakcie używania jednego czy drugiego pojazdu być bardziej uważni i skupieni. Taka rada dotyczy tak naprawdę wszystkich uczestników ruchu drogowego, ale myślę, że zwłaszcza seniorzy powinni wziąć ją sobie do serca. Jadąc jakimkolwiek pojazdem czy nawet idąc pieszo trzeba bezwzględnie obserwować co dzieje się na drodze, na skrzyżowaniu, na przejściu dla pieszych czy przy przejeździe rowerowym. Nie można bezmyślnie skręcać, wyprzedzać, stawać gdzie popadnie. Przepisy obowiązują wszystkich niezależnie od wieku. Seniorzy, zwłaszcza ci którzy prowadzą samochody powinni bezwzględnie poddawać się okresowym badaniom kontrolnym, które oceniałyby ich zdolność do dalszego prowadzenia pojazdów. W Polsce takie badania nie są obowiązkowe, niektóre kraje starają się to w jakiś sposób usankcjonować, np. w Niemczech, Holandii czy krajach skandynawskich istnieje system dobrowolnych szkoleń i warsztatów, dzięki którym starsze osoby mogą sprawdzić swoje umiejętności i ocenić czy w dalszym ciągu są zdolne do prowadzenia pojazdu. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie po osiągnięciu pewnego wieku trzeba poddać się obowiązkowym badaniom średnio raz na dwa lata. Unia europejska pracuje nad zmianą przepisów i planuje wprowadzić obowiązkowe i regularne badania dla kierowców, którzy ukończyli 60 rok życia. Problem został zauważony nie tylko na polskich drogach. Na razie jednak mamy takie, a nie inne przepisy i jedyne co nam pozostaje to apelować do seniorów aby byli jak najbardziej uważni na drodze i nie stwarzali zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu.

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Gazeta Pomorska, 23 października 2017 r.wyedytowano: 2017-12-17 21:33
aktywne od dnia: 2017-12-17 21:21
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook