Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Na starym moście jak na nowym? - artykuł z Nowości

Na starym moście drogowym w Toruniu rowerzyści jeżdżą po chodnikach, co zagraża pieszym. Ale skierowanie rowerzystów na jezdnię byłoby niebezpieczne dla nich (pisaliśmy o tym niedawno).

- Dlaczego nie zorganizowano tam ruchu tak, jak na nowym moście, gdzie po jednej stronie jest chodnik, a po drugiej ścieżka rowerowa? - pyta w związku z tym Czytelnik.

Jak przypomina dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Marcin Kowallek, taka organizacja ruchu już na starym moście obowiązywała, prawie dziesięć lat temu. Ale...
- Nie przestrzegali tego podziału ani piesi, ani rowerzyści. Kładka wschodnia, od strony starówki, była przeznaczona dla rowerów, ale piesi, chcący dojść na przykład do dworca Toruń Główny, szli po tej rowerowej trasie. A rowerzyści zmierzający np. na Podgórz jeździli drugą stroną, po chodniku. Dlatego dopuszczono ruch pieszy i rowerowy po obu stronach - mówi dyr. Kowallek i dodaje, że są rozważane sposoby uporządkowania sytuacji. - Zmiany w organizacji ruchu pieszego i rowerowego na moście im. Piłsudskiego chcemy wprowadzić przy okazji remontu przeprawy.
Kiedy można spodziewać się zmian?
- Właśnie ogłosiliśmy przetarg na opracowanie koncepcji ruchu wokół tzw. trasy staromostowej - mówi p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Stefan Kalinowski. - Następnym etapem będzie zlecenie wykonania dokumentacji. Być może przetarg na wykonanie remontu uda się ogłosić pod koniec przyszłego roku, a remont przeprowadzić w 2017. Zakładamy, że przy tej okazji możliwe będzie poszerzenie chodników, a wtedy będzie można albo podzielić każdy z nich na pas dla pieszych i ścieżkę rowerową, albo jeden z chodników przekształcić w całości w taką ścieżkę.
Jednak, jak mówi dyrektor MZD, przeciw temu drugiemu rozwiązaniu przemawia układ ciągów rowerowych wokół mostu. Są one i po jednej, i po drugiej stronie. Gdyby zatem np. skierować rowery zachodnim „poboczem” mostu, to potem i tak trzeba by tę rowerową ścieżkę jakoś skomunikować z ulicą Kujawską po wschodniej stronie... A odcinek, na którym należałoby to zorganizować, jest krótki.
Jak planuje się poszerzyć chodniki mostu? Oczywiście, nie kosztem jezdni, ale na zewnątrz (chodniki opierają się na wspornikach). Podniesiona też powinna zostać balustrada.

Mirosława Kruczkiewicz, Nowości>>, 30 marca 2015 r.wyedytowano: 2015-09-12 13:47
aktywne od dnia: 2015-04-12 13:44
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook