Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 23 lutego 2019
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2011-08-07 W sierpniu ruszą prace przy budowie i modernizacji dwóch dróg rowerowych w Toruniu
Rozstrzygnięto przetargi na wykonanie dwóch odcinków dróg rowerowych realizowanych w ramach „Programu rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007 – 2015”. W ciągu Al. Jana Pawła II zostanie przebudowany istniejący odcinek ścieżki oraz wybudowany nowy fragment po stronie wschodniej alei; przy Szosie Lubickiej zostanie kompleksowo zmodernizowana jedna z najważniejszych i najbardziej uczęszczanych dróg rowerowych w Toruniu.

Zadanie pn. „Przebudowa chodników w ciągu Al. Jana Pawła II na chodniki i drogi rowerowe” zrealizuje firma Pol-Dróg Człuchów. Prace obejmą odcinek o długości ok. 850 m. Po stronie wschodniej Al. Jana Pawła II (od strony Starego Miasta) zostanie wybudowana droga rowerowa i przebudowany chodnik na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do (mniej więcej) przejścia dla pieszych na wysokości ul. Mickiewicza. Od strony zachodniej prace obejmą odcinek od przystanku autobusowego (włączenie w istniejącą ścieżkę) do ul. Słowackiego. Przebudowa nie zostanie doprowadzona do Pl. Niepodległości, gdyż plac ten przebudowywany będzie w ramach budowy Al. 700 – lecia. Droga rowerowa wykonana zostanie z asfaltu i będzie miała szerokość 2,3 metra, chodnik wykonany zostanie z płytek i będzie miał szerokość 2 metry. W ramach zadania wykonane zostaną przejazdy rowerowe obok przejść dla pieszych przez Al. Jana Pawła II i ul. Wały Gen. Sikorskiego w okolicach Pl. Artylerii Polskiej; przez ul. Kopernika i ul. Ślimak Getyński (w kierunku na most) oraz przesunięty zostanie przejazd rowerowy obok przejścia dla pieszych w obrębie Pl. Rapackiego. Droga rowerowa połączona zostanie z istniejącymi ścieżkami rowerowymi w ciągu ulicy Chopina i Mickiewicza.
Informacja o przetargu oraz dokumentacja projektowa na stronie BIP Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu TUTAJ>>.


Zmodernizowana zostanie istniejąca obecnie po zachodniej stronie alei ścieżka rowerowa.


Ścieżka rowerowa w obrębie Pl. Artylerii Polskiej  zostanie przesunięta na teren zielony przez co poszerzona zostanie także część dla pieszych.


Droga rowerowa w tym miejscu przebiegać będzie po terenie zielonym celem ominięcia przystanku autobusowego...


... a dalej prowadzić będzie w kierunku Ślimaka Getyńskiego i mostu.

Przebudowę ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż ul. Szosa Lubicka od ul. Winnica do Placu Sybiraków zrealizuje firma Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lipna. W ramach zadania przebudowany zostanie fragment o długości ok. 1000 m. Obecnie istniejąca ścieżka rowerowa i chodnik są w bardzo złym stanie technicznym (spękane płytki chodnikowe, nierówny asfalt) a część dla pieszych i rowerzystów oddzielona jest jedynie białą linią. Po przebudowie dla rowerzystów przeznaczona zostanie 3 metrowa asfaltowa droga rowerowa a dla pieszych 2 metrowy chodnik wykonany z kostki betonowej bezfazowej.
Informacja o przetargu oraz dokumentacja projektowa na stronie BIP Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu TUTAJ>>.


Jak widać na powyższym obrazku droga rowerowa przy Szosie Lubickiej jest bardzo popularna...


... jednak stan jej nawierzchni pozostawia wiele do życzenia.

Prace związane z budową obu dróg rowerowych winny zostać zakończone do końca września br.


aktywne od dnia: 2011-08-07 12:30
drukuj  
Komentarze użytkowników (11)
julo, 2011-08-07 13:52:48
Brzmi pięknie. Pożyjemy, zobaczymy. Oby.
tadeusz_wajcha, 2011-08-07 16:00:47
Ciekawe czy krawężniki przy Ślimaku zostaną wyprofilowane, bo beznadziejnie się przez nie przejeżdża.
mieszkaniec, 2011-08-09 18:05:30
Krawężniki to straszna wada naszych starych ścieżek (do najwyższych jakie trafiłem należą chyba na Chełmińskiej pomiędzy Wybickiego a Żwirkami, na Polnej - okolice WORDu, Równinnej). Nowa ścieżka na Chełmińskiej ładnie ma zjazdy wykonane więc i tu nie powinno być problemu. Gorzej będzie z pieszymi - to przecież centrum miasta (na obecnych ścieżkach też spotykamy ich sporo).
Wracając do poruszonej wcześniej Polnej to w ciągu ścieżki rowerowej MZD nawet przejazdów dla rowerów nie potrafiło zaplanować. Jedynie zebra dla pieszych na skrzyżowaniu z Kanałową, brak oznakowania na skrzyżowaniu ze Wschodnią (a oznakowanie poziome w mieście dopiero co było malowane).
Kolejny absurd to oznakowanie poziome w ciągu ul. Skłodowskej pomiędzy Makro i nową stacją benzynową (jakaś linia prostopadła do ścieżki na dojeździe do hurtowni). Czyżby rowerzysta miał ustępować pierwszeństwa pojazdom włączającym się do ruchu? Pionowe również powinno być kierowane do samochodów, a nie rowerzystów...
Nasze miasto pełne jest absurdów. Mam nadzieję że kolejne inwestycje drogowe będą uwzględniały nasze potrzeby i przemieszczanie jednośladem będzie przyjemne i bezpieczne. Do zobaczenia na kolejnej masie krytycznej
rowerzysta, 2011-08-12 00:56:42
Czy będzie też DR od Rapackiego do Mostu po zachodniej stronie?
arkady, 2011-08-12 09:20:32
"Rowerzysta" dobre pytanie,ale najpierw niech w końcu po 2 latach fuszerki załatają dziurę na chodniku (koło schodów) zachodnim oczywiście.Postawić plastykowy słupek i po sprawie,czy w Toruniu nie już porządnej firmy budowlanej?
Szymon, 2011-08-16 16:29:22
o tak  ! ten odcinek przy lubickiej juz dawno powinien zostac zrobiony, super ze nareszcie bedzie mozna wygodnie pojechac.
Pracz, 2011-08-19 15:26:57
Chyba coś się zaczeło, wczoraj na pl.Sybiraków wydłubywali płytki z chodnika, a dziś na Rapaka chyba kręcila się jacyś geodeci albo ktoś.
julo, 2011-08-19 18:06:45
Dzisiaj w NOWOŚCIACH o tych pracach

http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=1807&NrSection=500&NrArticle=210978&IdTag=238
jr, 2011-08-23 20:49:05
Macie rację, są w mieście "ananasy", ale jako nowy w Grodzie zaobserwowałem, że głównym problemem rowerowego Torunia jest mała liczebność populacji pedałującej. Zarażajmy więc!
speedfan, 2011-08-28 15:52:02
Hello! Bardzo mnie cieszą te informacje o renowacji ścieżek, nareszcie zabrali się za kluczowe odcinki. Lubicka już od dawna domaga się remontu, ta ścieżka ma przecież ładnych 15 lat, jak nie więcej! Również bardzo odczuwalny jest brak dobrych ścieżek na Rapackiego.

Ciekawy jestem jak drogowcy poradzą sobie z przebudowywaną Polną i Curie Skłodowskiej.Wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie często zmieniać stronę drogi jadąc od Dworca Wschodniego do Carrefoura. Najpierw stroną północną do Citomedu, później południową do Bukowej, póżniej znów północną do Makro, następnie idiotyczne przekroczenie na 200m na południe i znów północna do skrzyżowania z Olsztyńską.... Razem, jadąc zgodnie z prawem, na tym odcinku trzeba będzie przeprawiać się przez ulicę 5 razy!! (sic)
pawel, 2011-08-28 16:57:54
speedfan - spokojnie  :)

na przebudowywanej Polnej od Grudziądzkiej do ul. Chrobrego ścieżka będzie wytyczona tylko po południowej stronie, niestety szerokość pasa drogowego nie pozwalała na więcej; po północnej stronie będzie jedynie chodnik.

natomiast przy ul. Skłodowskiej-Curie na odcinku od ul. Równinnej do ul. Bukowej a dalej do krzyżówki na wysokości Makro po południowej stronie będzie asfaltowy ciąg pieszo-rowerowy (niestety tylko o szerokości 2,5 m, projektantom "nie udało" się wcisnąć więcej lecz przy małym ruchu pieszym winno to wystarczyć), natomiast po północnej stronie będzie 2,5 metrowa ścieżka oraz chodnik. przy pasach wyznaczone zostaną przejazdy rowerowe. nie trzeba będzie więc lawirować pomiędzy stronami jezdni.

w następnym roku ma zostać wybudowany brakujący fragment ścieżki przy Skłodowskiej od momentu, gdy teraz kończy się ścieżka do wjazdu z Olimpijskiej w stronę Makro. projekt w trakcie przygotowania. trzeba naprawiać to, co kiedyś "zepsuto"  :P

jakoś staramy się panować nad sytuacją choć różnie to z wielu powodów wychodzi  :)
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
2019-02-12 13:42
Prasówka
2019-01-26 11:39
Zimą na rowerze
Ankieta
Jak oceniasz rok 2018 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2019-01-28 23:29

Newsletter
podaj email:

 
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook