Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest poniedziałek 29 kwietnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
Forum dyskusyjne
sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu (26)
Share |
AutorTreść wypowiedzi
pawel
dołączył: 2007-01-03
dodano: 2012-09-04 23:16 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Zapraszamy na kolejną Rowerową Masę Krytyczną, która odbędzie się w sobotę 22 września z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Startujemy o godzinie 17:00 z Rynku Nowomiejskiego i pojedziemy w kierunku Rubinkowa. Przygotujemy dla Was konkursy z rowerowymi nagrodami.

Więcej szczegółów wkrótce. Do zobaczenia na Masie!
wypowiedź edytowano: 2012-09-04 23:16:25 przez: pawel
pawel
dołączył: 2007-01-03
dodano: 2012-09-12 23:38 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Pomóż w promocji Rowerowej Masy Krytycznej, która odbędzie się z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu!

Zamieść plakat na Masę na swoim profilu w serwisie społecznościowym (facebook itp.) !
Wydrukuj plakat i wywieś go w widocznym miejscu (za zgodą właściciela terenu) !
Wydrukuj ulotki i porozdawaj je rodzinie i znajomym !

Plakat wersja na facebooka i tym podobne: http://www.rowerowytorun.com.pl/upload/pla...kat.jpg

Plakat wersja kolor A4: http://www.rowerowytorun.com.pl/upload/pla...-A4.jpg

Plakat wersja cz-b A4: http://www.rowerowytorun.com.pl/upload/pla...-A4.jpg

Ulotki wersja kolor: http://www.rowerowytorun.com.pl/upload/pla...lor.jpg

Ulotki wersja cz-b: http://www.rowero..._2012/ulotka-czb.jpg



dołączył: 2012-04-29
dodano: 2012-09-17 12:21 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
O ile sama idea propagowania roweru jako alternatywy dla samochodu podoba mi się, to już rysunek z plakatu budzi we mnie bardzo złe skojarzenia (niestety, kojarzy się z "rewolucyjną walką klas"). Po pierwsze, antagonizuje rowerzystów i kierowców, i nie bez znaczenia, że jest to symbolika, bo symbol zawsze jest interpretowany wieloznacznie. Ten rysunek nie mówi "przesiądź się z samochodu na rower, to przyjemne, zdrowe, a nieraz wygodniejsze". On mówi "wypowiadamy wojnę samochodom". On nie jest adresowany do kierowców, on jest adresowany do fanatyków rowerów, wrogów samochodów i kierowców. Wątpię, czy jakikolwiek kierowca zobaczywszy taki przekaz zechce zamienić samochód na rower. Raczej liczyłbym się z odruchem przekory czy lekceważenia.
wypowiedź edytowano: 2012-09-17 12:31:30 przez: tomcat
sonienko
miasto: Toruń - Starogard Gd / Młynki
dołączył: 2011-03-11
dodano: 2012-09-17 17:28 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu

O ile sama idea propagowania roweru jako alternatywy dla samochodu podoba mi się, to już rysunek z plakatu budzi we mnie bardzo złe skojarzenia (niestety, kojarzy się z "rewolucyjną walką klas"). Po pierwsze, antagonizuje rowerzystów i kierowców, i nie bez znaczenia, że jest to symbolika, bo symbol zawsze jest interpretowany wieloznacznie. Ten rysunek nie mówi "przesiądź się z samochodu na rower, to przyjemne, zdrowe, a nieraz wygodniejsze". On mówi "wypowiadamy wojnę samochodom". On nie jest adresowany do kierowców, on jest adresowany do fanatyków rowerów, wrogów samochodów i kierowców. Wątpię, czy jakikolwiek kierowca zobaczywszy taki przekaz zechce zamienić samochód na rower. Raczej liczyłbym się z odruchem przekory czy lekceważenia.


Pojedź do Gdyni, przejedź się estakadą Kwiatka, (rowerem, a nie jak zwykle) to zrozumiesz obrazek. O ile w Trn. jest dość dobrze z infrastrukturą rowerową - tak są miasta, w których taką "wojnę" trzeba wypowiedzieć, gdyż inne argumenty nie trafiają.
Poza tym - łagodne teksty i obrazki, znane z reklam podpasek czy proszków do prania - nie znajdą takiej rzeszy odbiorców.
pawel
dołączył: 2007-01-03
dodano: 2012-09-17 20:26 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
trasa Masy będzie liczyła około 13,5 kilometra: http://goo.gl/maps/5It3G

:)
miasto: Toruń
dołączył: 2011-06-28
dodano: 2012-09-17 23:10 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu

O ile sama idea propagowania roweru jako alternatywy dla samochodu podoba mi się, to już rysunek z plakatu budzi we mnie bardzo złe skojarzenia (niestety, kojarzy się z "rewolucyjną walką klas"). Po pierwsze, antagonizuje rowerzystów i kierowców, i nie bez znaczenia, że jest to symbolika, bo symbol zawsze jest interpretowany wieloznacznie. Ten rysunek nie mówi "przesiądź się z samochodu na rower, to przyjemne, zdrowe, a nieraz wygodniejsze". On mówi "wypowiadamy wojnę samochodom". On nie jest adresowany do kierowców, on jest adresowany do fanatyków rowerów, wrogów samochodów i kierowców. Wątpię, czy jakikolwiek kierowca zobaczywszy taki przekaz zechce zamienić samochód na rower. Raczej liczyłbym się z odruchem przekory czy lekceważenia.
Puszczając wodze fantazji, można dostrzec także zupełnie inny obraz:

Rower jako niebezpieczny, narażający innych na wypadki środek transporu, o czym stanowi rower wywrócony po wypadku do góry kołami. Do tego znęcający się nad kierowcami aut, co ewidentnie pokazuje triumfalne stanie na pokonanym samochodzie. Nie bez powodu rowerzysta nie stoi bokiem: on na pewno jest pijany. Widząc takie zachowanie, biedny samochód płacze benzyną, która wycieka z niego wskutek wypadku, co wykazuje tolerancję kierowców. Niestety, ten uśmieszek rowerzysty wyraźnie pokazuje zupełną ignorancję wobec zaistniałej sytuacji. A czy widzi ktoś, żeby rower miał światła? No właśnie, a samochód ma. Rysunek mówi sam za siebie: rowerzyści są źli, pijani, niebezpieczni, nieoświetleni i drwią z kierowców, powodując wypadki. I na koniec: czy rowerzysta udziela pomocy, rannemu przez niego kierowcy? Nie, już patrzy na bok, byle jak najszybciej uciec z miejsca zdarzenia.

A tak na serio: Chyba doszło do małej nadinterpretacji, bo w końcu mówimy tutaj o "Dniu bez samochodu", więc dlaczego to właśnie samochód nie miałby być "pokonany", chociaż ten jeden dzień w roku?
dołączył: 2012-04-29
dodano: 2012-09-18 09:38 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu



Pojedź do Gdyni, przejedź się estakadą Kwiatka, (rowerem, a nie jak zwykle) to zrozumiesz obrazek. O ile w Trn. jest dość dobrze z infrastrukturą rowerową - tak są miasta, w których taką "wojnę" trzeba wypowiedzieć, gdyż inne argumenty nie trafiają.


Tzn. co? Zabronić korzystania z samochodów?


Poza tym - łagodne teksty i obrazki, znane z reklam podpasek czy proszków do prania - nie znajdą takiej rzeszy odbiorców.


Pytanie czy znajdą własciwą. Bo jak dla mnie ten obrazek nie jest adresowany do kierowców. No chyba, ze chodzi o to, żeby znienawidzili rowerzystów.



...ciach...

Chyba doszło do małej nadinterpretacji, bo w końcu mówimy tutaj o "Dniu bez samochodu", więc dlaczego to właśnie samochód nie miałby być "pokonany", chociaż ten jeden dzień w roku?


Bo pokonany nie będzie. Każdy kierowca ujrzawszy go postuka się w głowę i wsiądzie do samochodu jak każdego innego dnia.
To jest obrazek mówiący do ludzi nienawidzących samochodów. Tak jak napisałeś, samochód jest tu "pokonany". Zapytaj posiadacza samochodów, czy chciałby, żeby jego samochód był "pokonany"? Lubisz swój rower czy go nienawidzisz? Zapytaj posiadacza samochodu czy lubi swój samochód czy go nienawidzi? Czy gdyby obrazek przedstawiał dumnego kierowcę i przewrócony rower - skłoniłoby cię to do przesiadki z roweru do samochodu, choćby na jeden dzień?
miasto: Toruń
dołączył: 2011-06-28
dodano: 2012-09-18 12:10 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Myślę, że obraz jest bardziej symboliką, która ma jednoznacznie identyfikować Dzień bez samochodu. A o tym, czy kierowca spróbuje wybrać alternatywną metodę do jazdy samochodem, co wiele osób, stojąc codziennie w korkach i irytując się czyni, będzie decydować głównie przekaz i stosowne argumenty. Nikt nie narzuca, jakim środkiem komunikacji należy się poruszać, tutaj pokazujemy jedynie (aż) alternatywę, w tym przypadku rower jako dużo tańszy, ekologiczny i zdecydowanie szybszy, wśród stojących aut w korku, środek transportu.

Sam jestem zarówno rowerzystą, jak i kierowcą, ale zazwyczaj poruszam się rowerem. I to nie dlatego, że nie stać mnie na paliwo, ale nie chcę stać tyle czasu w korku. to jak dokonywanie płatności, jedni wolą w pół minuty online, inni wolą pójść na pocztę. Jeszcze inni wybiorą płatność w sklepie. Każdy wybiera dogodną dla niego metodę płatności tak samo, jak każdy porusza się środkiem transportu, który mu odpowiada. Nie generalizujmy tego faktu, tylko pokażmy zalety innych środków komunikacji, odpowiednio je argumentując, a wybór ostatecznie i tak podejmie odbiorca przekazu.
dołączył: 2012-09-07
dodano: 2012-09-18 19:35 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Żeby zażegnać spór proponuje aby zrobić konkurs internetowy na tejże stronce na projekt plakatu "masy krytycznej" my wszyscy internauci wybierzemy ten który najbardziej nam się spodoba i to właśnie ta praca będzie na plakatach następnej "Masy" a może wpisze się na stałe w historie "Rowerowej Masy Krytycznej" Pozdrawiam G.O :)
Ps. Myślę że Tomcat ma troszkę racji na plakacie nie ma nic co by zachęciło kierowcę. Obraz nie przedstawia mu roweru jako alternatywy dla jego środka lokomocji,a pokazuje go jako upadłego,przegranego. Fajnie było by gdyby autor pokazał coś w rodzaju ... Kierowco auta chodź przyłącz się do nas zobacz że świat z dwóch kółek roweru jest równie fascynujący i ciekawy,a przy tym niesie ze sobą wiele dobra dla Ciebie ,twojej rodziny , środowiska. :)
asiao-o
dołączył: 2007-01-09
dodano: 2012-09-18 19:58 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Skoro plakat wzbudza kontrowersje to znaczy, że jest dobry! Mdły obiad nikomu nie smakuje :P
Za rok przygotujemy plakat na którym rowerzysta będzie klękał przed samochodem i prosił kierowcę, aby na jeden dzień przesiadł się na rower. no! :rolleyes:
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2012-09-18 20:09 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
...na plakacie nie ma nic co by zachęciło kierowcę. Jak to nie ma? Przecież ten samochód to taki rupieć, że tylko obalić go na plecki i wsiąść na rower.
pawel
dołączył: 2007-01-03
dodano: 2012-09-18 20:46 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
tomcat - nie ma co się czepiać plakatu, lepiej szykuj rower na Masę :cool:
pawel
dołączył: 2007-01-03
dodano: 2012-09-18 22:54 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
info o konkursie w związku z Dniem bez Samochodu:

"Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na hasło promujące rower jako najlepszy środek codziennego transportu. Dla autorów trzech najlepszych haseł nagrodami będą kupony upominkowe do kawiarni Cafe Molus http://www.cafemolus.pl/ oraz akcesoria rowerowe. Wystarczy wymyślić hasło i przesłać je do nas drogą mejlową pod adres stow(malpa)rowerowytorun.com.pl z dopiskiem konkurs EDBS do dnia 22 września do godziny 12:00. Preferowane będą te hasła, które zawierać będą lokalne akcenty. Wręczenie nagród odbędzie się przed startem Masy, najlepsze hasła wybierze jury składające się z członków Rowerowego Torunia."
czasowiec
dołączył: 2012-04-11
dodano: 2012-09-21 18:54 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Tak sobie czytam wypowiedzi o tym plakacie, i muszę przyznać że w tym plakacie wiele brakuje, a generalnie, też mi się nawet, bardzo nie podoba,moje główne zastrzeżenie to jest takie że dlaczego rowerzysta stoi na jednym samochodzie, moim zdaniem powinien stać przynajmniej na dwóch samochodach jak nie na trzech a może i więcej!!!! wtedy bym był zadowolony z plakatu! PozdroCZAS.
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2012-09-22 19:03 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
No to nas dolało. Chwała tym, co zostali do startu i pojechali z Masą. Było symbolicznie, ale było. Chyba nikt nie żałuje. Siedząc przy herbatce z rumem (Tuzemskim, ale kupionym kilka lat temu) wrzucam kilka zdjęć.
1. Cisza przed burzą



miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2012-09-22 19:05 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Gęstnieje tłumek rowerzystów



miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2012-09-22 19:07 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Jeszcze jeden widoczek z Rynku Nowomiejskiego



miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2012-09-22 19:09 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Sceny finałowe z Rynku Staromiejskiego



miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2012-09-22 19:11 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Zmoknięci, ale zadowoleni, którzy dotarli pod Kopernika



miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2012-09-22 19:13 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
W skupieniu słuchali wyczytywanych wylosowanych numerków naklejek



miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2012-09-22 19:15 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Na Masę przyjechała ekipa PKR - Polskiej Komunikacji Rowerowej



dr_koks
miasto: trouń
dołączył: 2011-06-02
dodano: 2012-09-22 22:45 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu

Zmoknięci, ale zadowoleni, którzy dotarli pod Kopernika


i tu widać problem polskich "rowerzystów"- jeansy + gruba bluza w deszczu zamiast porządnej kurtki przeciwdeszczowej
editor
miasto: Toruń
dołączył: 2007-08-10
dodano: 2012-09-23 01:31 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Pechowo wyszło z pogodą - najpierw ICM podawał, że lunie przed południem, potem - że wieczorem. I wyszło pośrednio, czyli dokładnie na 17-tą ;)
W sumie gorsze od wody było ochłodzenie, bo spadło w ciągu paru minut z 15 stopni na 9:


Ale (po fakcie i siedząc w ciepełku) oceniam, że można było jechać - tym bardziej, że w stronę Rubinkowa byłoby przyjemniej niż na Stary Rynek, bo wiało z zachodu :)


W skupieniu słuchali wyczytywanych wylosowanych numerków naklejek


Tiaa, szkoda tylko, że musiałem potem pocieszać mojego Synia, który w radosnym szoku poleciał z wygraną naklejką, a Paweł go zgasił i pozbawił u-locka bo zobaczył w portfeliku drugą (moją) naklejkę. No a potem jeszcze extra wyśmiał dając "na pocieszenie" 13+ -letniemu chłopakowi piszczącą żabkę, eh. Nie chodzi o wygraną (ot, szansa), ale Młody do ostatniej chwili nawet nie miał pojęcia, że te naklejki w ogóle uprawniają do jakiegoś losowania (Julo świadkiem, stał obok), więc publiczne oskarżanie o oszustwo było nie fair...
pietruch
miasto: Toruń
dołączył: 2007-09-23
dodano: 2012-09-23 09:38 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Kilka fotek z Deszczowej Masy Krytycznej :D





Więcej: https://picasaweb...znaDzienBezSamochodu
pawel
dołączył: 2007-01-03
dodano: 2012-09-23 11:59 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu

Tiaa, szkoda tylko, że musiałem potem pocieszać mojego Synia, który w radosnym szoku poleciał z wygraną naklejką, a Paweł go zgasił i pozbawił u-locka bo zobaczył w portfeliku drugą (moją) naklejkę. No a potem jeszcze extra wyśmiał dając "na pocieszenie" 13+ -letniemu chłopakowi piszczącą żabkę, eh. Nie chodzi o wygraną (ot, szansa), ale Młody do ostatniej chwili nawet nie miał pojęcia, że te naklejki w ogóle uprawniają do jakiegoś losowania (Julo świadkiem, stał obok), więc publiczne oskarżanie o oszustwo było nie fair...



editor: w związku z tym przepraszam za zaistniała sytuację. rok temu zapadła nam w pamięć na wrześniowej Masie dziewczyna, która miała 5 naklejek-kuponów (zamiast jednego) i po przejeździe żaliła się, że nic nie wygrała (z rodziną nie przyjechała). po prostu niesłusznie te dwie sytuacje nam się skojarzyły stąd ta spontaniczna decyzja. nagroda pocieszenia to już był mega spontan. mogłeś wyjaśnić sprawę w trakcie losowania albo tuż po Masie, z pewnością jakieś rozwiązanie byśmy znaleźli. trudno mi też powiedzieć, dlaczego Julo nas o tej sytuacji nie poinformował.
w ramach zadośćuczynienia zapraszam Ciebie editor wraz z synem do naszej siedziby a otrzymacie upominki od nas. proponuje kontakt przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na mejla stow(małpa)rowerowytorun.com.pl - ustalimy termin spotkania.
mam nadzieję, że się na nas jednak nie gniewacie.


co do decyzji o skróceniu trasy Masy proszę wierzyć że była ona bardzo trudna i zdaje sobie sprawę z tego, że każdy może mieć własną opinie w tym temacie. bardzo duży wpływ na tą decyzje miała właśnie niska temperatura, wczorajszej burzy nie można określić mianem letniej.
editor
miasto: Toruń
dołączył: 2007-08-10
dodano: 2012-09-24 23:14 tytuł: sobota 22 września 2012 - Rowerowa Masa Krytyczna - Dzień bez samochodu
Pawle, rozumiem. Wiem, że nadzór nad przebiegiem imprezy czasem wymaga brutalnych ingerencji ;) Przypominam sobie świeży przypadek z Barbarki, gdzie Twoja szybka decyzja o wprowadzeniu "grup wiekowych" przy rzucie oponą do celu dała tym młodszym (w tym mojemu, 9 lat) szansę na radochę z wygrania koszulki :P
Co do wizyty trudno się będzie zgrać, bo tydzień zawalony, ale damy znać!
Dodaj odpowiedź »  |  Nowy temat »
     do góry »
Inne tematy z tego działu:
  Temat Założony Ostatnia wypowiedź
Elegancka Rowerowa Masa Krytyczna – sobota 25 maja 20242024-04-26 22:05 asiao-o2024-04-26 22:05 asiao-o
Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna - sobota 23 marca 2024 r.2024-03-04 20:08 asiao-o2024-03-17 13:58 asiao-o
Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna - sobota 25 marca 20232023-03-07 19:50 asiao-o2024-01-10 15:20 tylkomy
Rowerowa Masa Krytyczna: Wsiadaj na rower! - sobota 20 maja 2023 r.2023-05-15 21:00 asiao-o2024-01-10 15:20 tylkomy
Rowerowa Masa Krytyczna: Rowerzysto - bądź widoczny! - sobota 28 października 20232023-10-21 14:02 asiao-o2023-10-21 14:02 asiao-o
Rowerowa Masa Krytyczna z okazji EDbS - sobota 16 września 20232023-09-06 21:56 asiao-o2023-09-06 21:56 asiao-o
Wakacyjna Rowerowa Masa Krytyczna – sobota 1 lipca 20232023-06-22 19:52 asiao-o2023-06-22 19:52 asiao-o
Rowerowa Gra Miejska - Na tropie Mikołaja - 17.06.2023, godz. 17:002023-06-09 11:18 asiao-o2023-06-14 15:07 kwestionariusz
Rowerowa Masa Krytyczna z okazji EDbS - sobota 17 września 20222022-09-12 20:13 asiao-o2022-10-27 13:21 pisanieiczytanie
Rowerowa Masa Krytyczna: Rowerzysto - bądź widoczny! - sobota 29 października 20222022-10-24 20:10 asiao-o2022-10-24 20:10 asiao-o

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook