Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Albo trasa, albo stawy? - artykuł z Nowości o planowanym fragmencie trasy Średnicowej

Albo trasa, albo stawy?

Zanosi się na to, że kaczki, łabędzie i żaby będą musiały ustąpić nowej toruńskiej arterii komunikacyjnej

W połowie przyszłego roku ma ruszyć budowa toruńskiej trasy średnicowej północnej. Ma ona przebiegać przez stawy na osiedlu Świętopełka. Mieszkańcy są przeciwni ich likwidacji.
image

W toruńskim Miejskim Zarządzie Dróg sprawę stawiają jasno. - Od wielu lat wiadomo, że tamtędy przebiegać będzie trasa średnicowa północna. Nikt przecież nie podważa, iż jest ona dla miasta bardzo potrzebna. Uwzględniają ją wszystkie możliwe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Z taką interpretacją nie zgadzają się mieszkańcy osiedla Świętopełka, zrzeszeni w Akcji Obywatelskiej Ratujmy Nasze Stawy.

- Stawy i ich okolice to jedyny teren zielony naszego osiedla, oaza przyrody, w której gniazda lęgowe mają łabędzie nieme, łyski i kaczki krzyżówki - argumentuje Lidia Nieciejewska reprezentująca wspomnianą Akcję. - Ma tam swoje siedlisko wiele gatunków żab oraz objęte ścisłą ochroną traszki grzebieniaste. Sprzeciw wobec likwidacji stawów podpisało około 200 mieszkańców okolicznych domów.

Akcja wysłała nawet do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wniosek, w którym domagają się zachowania wspomnianych stawów, argumentując, iż poza walorami przyrodniczymi są one także jedynym miejscem na osiedlu, gdzie można pójść na spacer z dziećmi, aby miały one kontakt z przyrodą. Na razie jednak nie otrzymała odpowiedzi.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy z Wydziału Środowiska i Zieleni toruńskiego magistratu wynika, że stawy te, zlokalizowane na południe od Urzędu Celnego przy ul. Batorego, zostały wykopane w latach 70. XX wieku w celu przejęcia wód gruntowych z terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Są one przepływowe. Ich wartości przyrodniczej nigdy nie oceniano.

- Średnicówka jest w tym rejonie planowana w miejscu zarezerwowanym na ten cel dziesiątki lat temu - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni. - Nie ma możliwości, żeby pozostały nietknięte. Z jednej strony jest Urząd Celny, z drugiej osiedle mieszkaniowe. Rozumiem, że każdy zbiornik wodny, każdy kawałek zieleni jest dla miasta cenny. Wybory są zawsze trudne, ale tej inwestycji nie można zaniechać. My wiedząc o losie stawów nie inwestowaliśmy w ten teren, na bieżąco utrzymywaliśmy jedynie drożność rowów. Nie potrafię dzisiaj jednoznacznie stwierdzić, czy przy okazji budowy średnicówki stawy te całkowicie znikną.

Planowana od lat toruńska trasa średnicowa północna ma przebiegać w linii wschód-zachód. W pierwszej kolejności budowany będzie jej fragment od Szosy Chełmińskiej do ul. Grudziądzkiej, a w drugiej od ul. Grudziądzkiej do osi ul. Wschodniej czyli przyszłej trasy mostowej.

Miasto stara się o dofinansowanie tych inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Optymistyczne prognozy zakładają, że budową obu wspomnianych odcinków ruszy w przyszłym roku.

Krzysztof Lietz, Nowości, 27 Listopada 2009wyedytowano: 2015-05-03 12:44
aktywne od dnia: 2009-11-28 20:43
drukuj  
Komentarze użytkowników (32)
«12 
Tomasz W, 2010-02-26 19:57:20
A jeśli chodzi o twoje julo zdanie odniośle stawiania bloków między Łąkową a Świętopełka. To protesty były, nawet taką listę protestacyjną podpisałem. I nawet kilka rzeczy się udało wywalczyć  , np. zachowanie krzewów i drzew z zieleńca i przeniesienie ich w inne miejsce. I choć wtedy nie było to miłe, że nowy blok psuje piękny widok z okna, to po kilku latach cieszę ze zmian w tym miejscu. Bo i kawałek zieleńca zachowano, fontannę utworzono, a i porządek na tym terenie zapanował. Wcześniej w dzieciństwie pamiętam że bawiłem się na tym terenie w chowanego w metrowych chaszczach  :)
pawel, 2010-02-26 22:23:40
artykuł o konsultacjach opublikowała toruńska GW: http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,7606329,Niech_jezdza__ale_pod_oknami_innych.html
pawel, 2010-03-22 20:04:47
23 marca kolejne konsultacje na temat Trasy Średnicowej. Konsultacje zaczną się o godz. 17 w Zespole Szkół nr 24 przy ul. Ogrodowej 3/5. weźmie w nich udział Prezydent Michał Zaleski. informacja za: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100322/TORUN01/868804642

przy okazji link do prezentacji, która została zamieszczona na stronie http://stawy.torun.pomorze.pl i przedstawia alternatywny układ drogowy Torunia http://www.youtube.com/watch?v=MUvlu0NLpE0

na temat prezentacji tylko 2 zdania:
w każdym z miast, przedstawionym jako przykład w prezentacji korki są większe niż w Toruniu  :P
ciekawe co o pomyśle "przerzucenia" średnicówki na Szosę Okrężną myślą mieszkańcy osiedla "Przy lesie"
pietruch, 2010-04-02 23:22:38
W tym poście jest też wątek średnicówki. Odcinek na razie odłożony na później, ale pewnie w przyszłości mieszkańców Rubinkowa władze postawią przed faktami dokonanymi i zaczna robić i ten odcinek.
Chyba, że przez ten czas wkońcu coś się zmieni w myśleniu polskich decydentów i konsultacje będą konsultacjami, a nie spotkaniami informacyjnymi, które nic nie zmieniają  :)
pietruch, 2010-04-02 23:52:13
http://www.torun.pl/ankiety/ankieta_view.php?id=19

Ankieta bardzo tendencyjna.
Brakuję 3 opcji, tzn jestem za trasą, ale o niższym standardzie/bardziej lokalna, lub podobnie.
Co ciekawe głosy rozkłądają się praktycznie pól na pół w tym momencie.
beti, 2013-06-18 18:21:16
powołując się na konstytucje rozdział II art 74
można sprawę oddać do rzecznika praw obywatelskich
jeżeli będzie negatywny odzew do trybunału konstytucyjnego a pózniej trybunał europejski który nie dofinansuje budowy jeżeli trasa będzie przebiegać przez miasto unia jest przeciwna wprowadzaniu tranzitu do miasta dofinansowuje tylko te inwestycje które wyprowadzają tranzit z miasta
dżordż i dżejms, 2013-10-28 21:36:29
Moim zdaniem każdy mieszkaniec osiedla powinien zabrać do domu po jednym łabędziu, dwie kaczki i pieć żab, zwierzęta są najważniejsze. Dodatkowo stawy puścić im pod klatkami i postawić dwa pomosty. Ruch z mostu puścimy Wisłą.
«12 
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook