Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 16 kwietnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
Forum dyskusyjne
Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR (22)
Share |
AutorTreść wypowiedzi
dołączył: 2013-08-10
dodano: 2022-06-03 18:04 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Chciałbym zwrócić uwagę na ogromny problem walających się hulajnóg na drodze dla rowerów (choć na chodnikach również zostawiane są byle jak). MZD i urząd miasta kompletnie zlewają temat, tymczasem na mojej 3,5 km trasie do pracy co kilkaset metrów muszę omijać te przeszkody, a nieraz nie jest to właściwie możliwe bez ich przestawienia. Gdybym miał dalszą drogę pewnie przestawiłbym się na MZK, bo tak nie da się jeździć. Gdy normalny człowiek zostawi śmieć na ulicy zostanie ukarany, gdy jednak zrobi to korporacja nikogo to nie obchodzi i jak widać można bez żadnych konsekwencji czy opłat zaśmiecać miasto i stwarzać zagrożenie na drodze. Wielokrotnie zdarza się, że hulajnoga zajmuje całą ścieżkę rowerową, nieraz zostawiane są w takich miejscach że nawet jakby człowiek chciał to nie bardzo jest jak ją przestawić. Bardzo proszę o interwencję.
wypowiedź edytowano: 2022-06-03 18:04:23 przez: wolfwood
dołączył: 2013-08-10
dodano: 2022-06-03 18:06 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Tutaj zdjęcie z dzisiaj ukazujące hulajnogi zajmujące całą ścieżkę na skrzyżowaniu Jamontta-Lubicka przy McDonaldzie.

https://i.imgur.com/KGJJnYK.jpg
skator
dołączył: 2019-07-18
dodano: 2022-06-04 15:52 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR

... Bardzo proszę o interwencję.

Fajny sygnał, ale to może powinniśmy też samemu dawać głos do właściwych organów? Ja np. prosiłem o zajęcie się tematem kilku radnych, bo może nie każdy wie, ale na sesji Rady Miasta Torunia 22 lipca 2021 r. cyt. "radni jednogłośnie przegłosowali projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w 2021 r. za usuwanie pojazdów z dróg i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych", o czym można przeczytać tu:
https://www.torun.pl/pl/stawki-za-usuwanie-hulajnog-0
i tu:
https://tylkotorun.pl/beda-oplaty-za-usuwan...stawki/

Byłem też na spotkaniu mojej Rady Okręgu ze strażą miejską (gdzie nie ja jeden wyraziłem podobną opinię) i faktycznie wydaje się, że po tych interwencjach w okolicy Skarpy tak jakby się poprawiło. Niemniej problem rzeczywiście, choć mniejszy, to jednak wciąż istnieje i wydaje mi się, że powolutku powraca (na tej samej zasadzie, co parkowanie samochodów w niedozwolonych miejscach - powolutku do granic możliwości zawłaszcza się każdą wygodną przestrzeń, jaką się da zawłaszczyć i nie ma tu znaczenia, że troszeczkę dalej jest legalne miejsce, zawsze obowiązuje zasada "dalej = mniej wygodnie = niewygodnie").

Zdaję sobie sprawę, że to może być mało popularne, ale chyba kluczowe jest jednak zgłaszanie problemu do organów "najwłaściwszych". Nie znam przyczyny, dla której SM jest niespecjalnie zainteresowana zarobkiem związanym z usuwaniem hulajnóg, ale głównym argumentem komendanta SM było stwierdzenie: "nie było zgłoszeń".
wypowiedź edytowano: 2022-06-04 16:02:42 przez: skator
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2022-07-01 09:57 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Jaki jest poziom użytkowników publicznych hulajnóg? Taki, jak na zdjęciach. Nie wszystkich, ale większości, przy czym jest wiele przypadków nie tyle bezmyślnego porzucania hulajnóg, co umyślnego, złośliwego zastawiania drogi. Niedawno na Mickiewicza koło "lasów" kolesie ustawili cztery hulajnogi w poprzek chodnika i drogi rowerowej. fot.1



wypowiedź edytowano: 2022-07-01 10:51:11 przez: julo
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2022-07-01 09:58 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Jaki jest poziom użytkowników publicznych hulajnóg? Taki, jak na zdjęciach. Nie wszystkich, ale większości, przy czym jest wiele przypadków nie tyle bezmyślnego porzucania hulajnóg, co umyślnego, złośliwego zastawiania drogi. Niedawno na Mickiewicza koło "lasów" kolesie ustawili cztery hulajnogi w poprzek chodnika i drogi rowerowej. fot.2



wypowiedź edytowano: 2022-07-01 10:51:23 przez: julo
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2022-07-01 09:59 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Jaki jest poziom użytkowników publicznych hulajnóg? Taki, jak na zdjęciach. Nie wszystkich, ale większości, przy czym jest wiele przypadków nie tyle bezmyślnego porzucania hulajnóg, co umyślnego, złośliwego zastawiania drogi. Niedawno na Mickiewicza koło "lasów" kolesie ustawili cztery hulajnogi w poprzek chodnika i drogi rowerowej. fot.3



wypowiedź edytowano: 2022-07-01 10:50:49 przez: julo
dołączył: 2022-08-08
dodano: 2022-08-08 15:24 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Hulajnogi są generalnie zagrożeniem, bo już nieraz ktoś mnie niemal na niej rozjechał. Albo właśnie walają się na chodnikach i ścieżkach rowerowych.. ludzie nie myślą i nie szanują tych hulajnóg, bo jak jest to publiczne to znaczy niczyje. Zdecydowanie trzeba coś z tym zrobić! :/

na Mauritiusie
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2022-08-26 09:57 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Jeszcze zwykła głupota, czy już małpia złośliwość. Ci użytkownicy chyba w ogóle nie myślą.



trurl
miasto: Toruń
dołączył: 2010-12-29
dodano: 2022-10-31 19:32 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
A tak z ciekawości, czy ktoś wie, jak wygląda kwestia uprawnień do bycia operatorem hulajnóg w mieście? Chyba trzeba dostać jakąś licencję od MZD na zajmowanie miejsc w pasie drogowym? Jeśli tak, to czy np. urząd miasta miałby (np. przy okazji wydawania nowej licencji / zawierania nowej umowy) możliwość zażądania udostępnienia straży miejskiej serwisu wskazującego bieżącą lokalizację hulajnóg? Oczywiście rozdzielczość takiego systemu byłaby zbyt niska, żeby na jego podstawie ustalić, czy hulajnoga jest zaparkowana poprawnie ale... skończyłby się argument, że "zgłoszenie było fałszywe bo hulajnogi we wskazanej lokalizacji nie było". Operator SM mógłby na bieżąco sprawdzić, czy widzi hulajnogę w zgłaszanej lokalizacji. Gdyby jeszcze strażnicy mieli z tego jakiś przychód, no to... hmmm (tak się rozmarzyłem).
Tutaj porcja kolejnych przykładzików z portalu społecznościowego - link



dołączył: 2013-08-10
dodano: 2023-04-03 13:15 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Czy stowarzyszenie pisało w tej sprawie do MZD/prezydenta/radnych? Bo ja jako pzeciętny Kowalski jestem ignorowany. Dopiero się zaczyna sezon, a już w drodze do pracy pełno się tego wala gdzie popadnie.
skator
dołączył: 2019-07-18
dodano: 2023-04-04 21:10 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR

Czy stowarzyszenie pisało w tej sprawie do MZD/prezydenta/radnych? Bo ja jako pzeciętny Kowalski jestem ignorowany. Dopiero się zaczyna sezon, a już w drodze do pracy pełno się tego wala gdzie popadnie.

Popieram Kolegę. Profil "Toruńskie Święte Krowy" nie tak dawno nawet pisał, że to sam operator nierzadko tak ustawia te paskudztwa i chyba faktycznie tak jest. Można pisać, dzwonić, rozmawiać z radnymi (nie trzeba przekonywać, oni się zgadzają)..., a Straż Miejska nic nie widzi, nie wie, nie zauważa, nie znajduje... Paryż już się tego pozbywa, ja nie jestem tak radykalny, ale czy naprawdę to jest aż taki problem zabierać te urządzenia, które stoją niezgodnie z przepisami, kasując za to całkiem niezły hajs?
dołączył: 2013-08-10
dodano: 2023-07-05 10:13 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Nagminnie zostawiają tu hulajnogi i moje protesty są zlewane.



dołączył: 2023-08-05
dodano: 2023-08-05 11:15 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Same hulajnogi dostępne publicznie to świetna sprawa, gdyby tylko ich użytkownicy je szanowali i innych korzystających z chodników i ścieżek :/
dołączył: 2018-06-03
dodano: 2023-08-14 14:34 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Obawiam się, że "grupa docelowa" dla hulajek elektrycznych to raczej ludzie młodzi, nieco wyluzowani, o jeszcze niezbyt rozwiniętej empatii. Nic dziwnego, że częściej niż zwykle będzie się to kończyło to lekceważeniem innych oraz drobnymi i bezmyślnymi złośliwostkami. Oczywiście to duże uproszczenie - jak zawsze znajdą się przypadki na plus i minus.
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2023-08-14 15:41 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
W Paryżu od września koniec publicznych hulajek, Kraków wyznaczył miejsca do zostawiania, hulajki zostawione w innych miejscach będą odstawiane na te wyznaczone NA KOSZT OPERATORA. I tak trzeba. Nz: złośliwość? głupota? Jedno i drugie, bo "co mi zrobią"



miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2023-08-14 15:42 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Można też w ten sposób używać hulajki - leżała tak 5 dni na Legionów w pobliżu szkoły angielskiego.



wypowiedź edytowano: 2023-08-14 17:41:26 przez: julo
dołączył: 2013-08-10
dodano: 2023-09-14 07:54 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Dalej pełno tych śmieci, a firma Bolt ustawia je jedne za drugimi (lub nie sprząta) i jest burdel i utrudnienie dla rowerzystów oraz pieszych.
miasto: Toruń
dołączył: 2007-04-13
dodano: 2023-09-17 13:01 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Dwa dni temu jechałem rowerem ulica Bema do Broniewskiego i przed skrzyżowaniem z Sienkiewicza tuż przed przejazdem drogi rowerowej przez Sienkiewicza stała Hulajnogi Bolta na samym środku DR przy samym krawężniku. Podniosłem ją i przeniosłem pod ogrodzenie. W chwili stawiania hulajnogi na chodniku ona przypadkowo przejechała na kółkach kilkanaście centymetrów. To spowodowało włączenie się alarmu (że niby ktoś, nie zalogowawszy się, próbuje nią jechać). Po chwili umilkła.
Skoro te "cacka" mają elektronikę, łączność satelitarną itp., tu ktoś powinien je wyposażyć w jakieś czujniki, wykrywające, gdy stoją przy słupku z sygnalizacją świetlną. Coś w rodzaju tego rozwiązania, jak pętle kabli zatopione w asfalcie i wykrywające np. rower.
dołączył: 2023-10-23
dodano: 2023-10-23 13:39 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR

Dwa dni temu jechałem rowerem ulica Bema do Broniewskiego i przed skrzyżowaniem z Sienkiewicza tuż przed przejazdem drogi rowerowej przez Sienkiewicza stała Hulajnogi Bolta na samym środku DR przy samym krawężniku. Podniosłem ją i przeniosłem pod ogrodzenie. W chwili stawiania hulajnogi na chodniku ona przypadkowo przejechała na kółkach kilkanaście centymetrów. To spowodowało włączenie się alarmu (że niby ktoś, nie zalogowawszy się, próbuje nią jechać). Po chwili umilkła.
Skoro te "cacka" mają elektronikę, łączność satelitarną itp., tu ktoś powinien je wyposażyć w jakieś czujniki, wykrywające, gdy stoją przy słupku z sygnalizacją świetlną. Coś w rodzaju tego rozwiązania, jak pętle kabli zatopione w asfalcie i wykrywające np. rower.

Może z czasem coś takiego będzie, przy oddawaniu sprzętu trzeba zrobić zdjęcie przedstawiające prowidłowo zaparkowany sprzęt. Może z czasem jakieś AI zacznie analizować to...Całe szczęście już coraz więcej miast się za to zabiera i mamy całkowicie wyłączone strefy, przez co już nie walają się aż tak te hulajnogi na najbardziej turystycznych ulicach w kraju.

Z hulajnogami jednak wiecznie będą problemy, sam poza rowerem posiadam jedną, przejechałem łącznie już 3400 kilometrów i uważam się za odpowiedzialnego uczestnika ruchu drogowego.

Przy takim przebiegu dostrzegam większość potencjalnych zagrożeń, przykładowo w postaci psów na smyczy, które często zaciekawione potrafią wskakiwać dosłownie pod koła. Użytkownik, który wypożycza sprzęt na minuty i po chwili rozpędza się do tych 20km/h bez wyczucia hulajnogi to spory problem dla otoczenia.

Pozdrawiam,

https://trasalotu.pl/ - Mój blog o lataniu samolotem.
dołączył: 2023-10-23
dodano: 2023-10-23 13:39 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR

Dwa dni temu jechałem rowerem ulica Bema do Broniewskiego i przed skrzyżowaniem z Sienkiewicza tuż przed przejazdem drogi rowerowej przez Sienkiewicza stała Hulajnogi Bolta na samym środku DR przy samym krawężniku. Podniosłem ją i przeniosłem pod ogrodzenie. W chwili stawiania hulajnogi na chodniku ona przypadkowo przejechała na kółkach kilkanaście centymetrów. To spowodowało włączenie się alarmu (że niby ktoś, nie zalogowawszy się, próbuje nią jechać). Po chwili umilkła.
Skoro te "cacka" mają elektronikę, łączność satelitarną itp., tu ktoś powinien je wyposażyć w jakieś czujniki, wykrywające, gdy stoją przy słupku z sygnalizacją świetlną. Coś w rodzaju tego rozwiązania, jak pętle kabli zatopione w asfalcie i wykrywające np. rower.

Może z czasem coś takiego będzie, przy oddawaniu sprzętu trzeba zrobić zdjęcie przedstawiające prowidłowo zaparkowany sprzęt. Może z czasem jakieś AI zacznie analizować to...Całe szczęście już coraz więcej miast się za to zabiera i mamy całkowicie wyłączone strefy, przez co już nie walają się aż tak te hulajnogi na najbardziej turystycznych ulicach w kraju.

Z hulajnogami jednak wiecznie będą problemy, sam poza rowerem posiadam jedną, przejechałem łącznie już 3400 kilometrów i uważam się za odpowiedzialnego uczestnika ruchu drogowego.

Przy takim przebiegu dostrzegam większość potencjalnych zagrożeń, przykładowo w postaci psów na smyczy, które często zaciekawione potrafią wskakiwać dosłownie pod koła. Użytkownik, który wypożycza sprzęt na minuty i po chwili rozpędza się do tych 20km/h bez wyczucia hulajnogi to spory problem dla otoczenia.

Pozdrawiam,

https://trasalotu.pl/ - Mój blog o lataniu samolotem.
trurl
miasto: Toruń
dołączył: 2010-12-29
dodano: 2023-12-11 17:14 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Muszę przyznać, że bardzo dużo atrakcji dodają hulajnogi teraz, w tej porze, kiedy większość czasu jest mrok, drogi są nieoświetlone i w dodatku często kropi deszcz (zachlapując okulary). Ciekaw jestem, kiedy jakiś rowerzysta zrobi sobie poważną krzywdę najeżdżając na beztrosko pozostawioną na drodze rowerowej hulajnogę. Jakie wtedy czynić działania, jak myślicie? Wzywać policję czy też "do hulajnogi i połamanego na niej rowerzysty i tak nie przyjadą"?
trurl
miasto: Toruń
dołączył: 2010-12-29
dodano: 2024-03-25 17:11 tytuł: Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR
Niektóre miasta już konkretnie wzięły się za porządki z hulajkami.
https://spidersweb.pl/2024/03/hulajnogi-na-...na.html
U nas też tak jakby jest nieco lepiej (tak mi się wydaje), ale czy to przypadek czy już jakieś systemowe działanie, ktoś coś wie?
A tak na marginesie — jak się dowiem, że jakiś kandydat na radnego obiecuje zrobić z nimi porządek, to zagłosuję właśnie na niego. :) Niechże one sobie już nawet będą, ale jeśli stoją, to po prostu niech stoją zgodnie z przepisami.
Dodaj odpowiedź »  |  Nowy temat »
     do góry »
Inne tematy z tego działu:
  Temat Założony Ostatnia wypowiedź
droga rowerowa do Chełmży2014-04-13 10:51 julo2024-03-29 15:10 samolot
Hulajnogi Bolta (czyt. śmieci), czyli zagrożenie na DDR2022-06-03 18:04 wolfwood2024-03-25 17:11 trurl
Droga rowerowa Toruń-Unisław2022-10-10 18:26 jarass2024-03-22 09:09 jarass
Objazdy i utrudnienia na toruńskich trasach rowerowych2014-12-14 22:24 pawel2024-02-02 09:00 julo
Nowe drogi rowerowe w _okolicach_ Torunia2015-09-10 21:12 pietruch2024-01-30 12:11 jarass
Zimowe jeżdżnie2010-01-13 17:41 pietruch2023-12-01 18:40 julo
Zrównoważona mobilność w Toruniu - spotkanie konsultacyjne 8 maja 20232023-04-28 20:46 andrew9252023-10-28 16:32 andrew925
Nowe drogi rowerowe w Toruniu2009-12-03 22:50 pawel2023-09-17 14:04 samolot
Stojaki i parkingi rowerowe2010-03-23 13:43 asiao-o2023-08-18 22:51 andrew925
Na co wydać 600 tysięcy złotych?2013-09-07 08:39 trurl2023-08-05 11:11 piotrg

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook