Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 19 sierpnia 2022
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Pismo w sprawie likwidacji przejazdu rowerowego przez ulicę Przy Skarpie w Toruniu + ODPOWIEDŹ

SRT 4/2021

9.03.2021 r.

Pan Michał Zaleski

Prezydent Miasta Torunia

Szanowny Panie Prezydencie,

Pod koniec lutego 2021 roku zmieniona została organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Przy Skarpie/Konstytucji 3 Maja. Zamknięty został dotychczasowy przejazd rowerowy i przejście dla pieszych. Rowerzyści jadący na relacji wschód-zachód z osiedla Rubinkowo oraz Na Skarpie w kierunku centrum mieli do przekroczenia tylko jedną jezdnię ul. Przy Skarpie. Nowa organizacja ruchu zmusza rowerzystów jadących na tej samej relacji do dwukrotnego pokonywania jezdni ulic Przy Skarpie i Konstytucji 3 Maja. W ten sposób pogorszone zostało bezpieczeństwo rowerzystów na tym skrzyżowaniu, gdyż obecnie są oni zmuszani do dwukrotnego przekraczania jezdni, tym samym dwukrotnie narażani są na ryzyko kolizji z pojazdami samochodowym.

Proszę o ponowne przeanalizowanie pod względem bezpieczeństwa zasadności wprowadzenia takiej organizacji ruchu dla ruchu rowerowego w tym miejscu oraz o otwarcie dotychczas istniejącego przejazdu rowerowego i przejścia dla pieszych znajdujących się po północnej stronie skrzyżowania, a obecnie wygrodzonych barierkami.

Proszę również o informację na jakiej podstawie zostały wprowadzone zmiany i czy poprzedzone były analizami ruchu bądź opracowaniami eksperckimi.

Proszę także o udostępnienie projektu organizacji ruchu dla tego skrzyżowania w wersji elektronicznej.

Sytuacja jest o tyle niepokojąca, iż wprowadzone zmiany w realny sposób pogorszyły bezpieczeństwo rowerzystów na jednej z głównych tras rowerowych wschodniego Torunia. Dodatkowo rowerzyści, jak i piesi są zmuszani do niepotrzebnego nakładania drogi, co stoi w sprzeczności z dobrą praktyką projektowania infrastruktury pieszej i rowerowej w mieście.

 

Z poważaniem

 

Joanna Jaroszyńska

Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

 

 

WGK-TD.7223.24.2021.RS

Toruń, dnia 9 04 2021 r.

Pani

Joanna Jaroszyńska

Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

 

Odpowiadając na Pani pismo z dnia 9 marca 2021 r. znak RT4/2021 w sprawie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Konstytucji 3 Maja i ul. Przy Skarpie uprzejmie informuję, że prace związane ze zmianą organizacji ruchu na ww. skrzyżowaniu, z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie zostały jeszcze zakończone.

Jednocześnie informuję, ze zmiana organizacji ruchu w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, ponieważ w obecnym rozwiązaniu wyeliminowano możliwość przejścia lub przejazdu przez dwa pasy ruchu o tym samym kierunku jazdy co w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo.

W załączeniu przesyłam plan sytuacyjny przedstawiający docelowa organizację ruchu na przedmiotowym skrzyżowaniu.

 

Z poważaniem

W zastępstwie dyrektora

Wydziału Gospodarki Komunalnej

Kierownik Referatu Nadzoru Drogowego i Zarządzania Ruchem na Drogach

Wioletta Szeliga

Otrzymują:

1. Adresat,

2. WGK a/a


Wycinek udostępnionego projektu stałej organizacji ruchu dla skrzyżowania ulic Przy Skarpie - Konstytucji 3 Maja w Toruniu.wyedytowano: 2021-04-25 22:12
aktywne od dnia: 2021-03-11 19:51
drukuj  
Komentarze użytkowników (3)
skator, 2021-04-27 18:30:28
No, skuteczność tego rozwiązania zapewne poznamy jak się skończy pandemia. Bo trzeba dodać, że ulica Przy Skarpie to nie jest tylko ruch lokalny, ona jest chyba wykorzystywana nawet jako objazd dla omijających korki w okolicach Dobrzejewic (objazd przez Nową Wieś i Złotorię) a jadąc tą ulicą zamiast Ligi Polskiej omija się też parę skrzyżowań ze światłami. Nie trzeba dodawać, że dla takich "dalekobieżnych" przejazd rowerowy to trudna psychologicznie sprawa.
Łukasz, 2021-05-16 16:24:58
Co za "geniusze". Niby jakim cudem poprawiło się teraz bezpieczeństwo skoro trzeba przeciąć dwa przejazdy rowerowe, do tego w obu skręcamy o 90 stopni przez co jesteśmy mało przewidywalni dla kierowców. Przynajmniej raz widziałem tam wypadek rowerzysty z samochodem, w którym mocno ucierpiał rowerzysta przez to, że skręcał w ulicę Przy Skarpie (w stronę SP 28), a samochód skręcający z Przy Skarpie w Konstytucji nie udzielił mu pierwszeństwa. I było to przed zmianą, a teraz jest jeszcze gorzej i ryzyko jest podwójne.

Nie biorą też pod uwagę faktu, iż rowerzystów jadących ulicą Konstytucji jest znacznie więcej niż tych jadących ul. Przy Skarpie (od strony SP 28), a to z prostego powodu - jest tam mniejsze zagęszczenie ludności. Nie wiem kto wpadł na ten pomysł, ale powinien być wywalony w trybie natychmiastowym, razem z osobami, które to przyklepały.

Do tego jadąc Lubicką w stronę Obi, sygnalizacja świetlna jest tak debilnie ustawiona, że gdy samochody mają zielone do jazdy na wprost rowerzysta ma czerwone, bo musi przepuścić burżujów skręcających do Kaszczorka/Złotorii i zielone zapala się dopiero gdy kierowcy jadący na wprost (a co za tym idzie również rowerzyści) mają czerwone. W efekcie rowerzysta musi czekać dwa razy dłużej niż kierowca. Chore.
a1, 2021-06-10 10:46:20
Zastanawiam się czy miasto celowo robi z ludzi idiotów czy po prostu idiota to projektował? Skąd bierzecie takich nie kompetentnych pracowników to się nie mieści w głowie, światła na każdym skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej też były mega idiotyzmem kogo wy tam zatrudniacie  ??? A teraz wiadomość dla idiotów z UM Toruń skrzyżowanie BYŁO dobrze zrobione.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2021 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2022-02-23 22:09

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook