Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
Forum dyskusyjne
Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów (19)
Share |
AutorTreść wypowiedzi
sonienko
miasto: Toruń - Starogard Gd / Młynki
dołączył: 2011-03-11
dodano: 2012-09-13 00:28 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
tekst Marcina Hyły ze strony Miasto dla Rowerów

W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym po "rowerowej" nowelizacji z 2011 roku (Dz.U. 2011, nr 92 poz. 530) pojawiło się np. pojęcie "wózka rowerowego" (pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni o szerokości większej niż 0,9 m) i warunki techniczne tego pojazdu musiały zostać doprecyzowane w rozporządzeniu. Ale nowelizacja zawiera również zmiany będące odpowiedzią na rozwój rynku i technologii oraz wychodzi naprzeciw wielu zdroworozsądkowym oczekiwaniom rowerzystów, legalizując dotychczasową praktykę w zakresie wyposażenia roweru. Nowe przepisy dotyczą głównie oświetlenia. Pojawiają się także regulacje dotyczące przyczep ciągniętych przez te pojazdy.

Wymagane przepisami obowiązkowe oświetlenie pozycyjne może być zdemontowane w czasie, gdy nie ma obowiązku jego używania. Przepis wchodzi w życie 8 października 2012 roku.

Rozporządzenie dopuszcza migające oświetlenie przednie. Dotychczas migać mogło jedynie oświetlenie tylne. Przepis wchodzi w życie 8 października 2012 roku.

więcej na: http://www.miastadlarowerow.pl/index_wiado...;art=95

Poczytajcie, czy Wasze oświetlenie jest legalne. :)



wypowiedź edytowano: 2012-09-13 00:29:21 przez: sonienko
dołączył: 2012-05-31
dodano: 2012-09-13 09:36 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
eee, jakie tam światło. To kask uratuje mi życie!

---
a tak poważnie... jakoś nigdzie o tym nie słyszę :>
o przepisach z 2011 wiem, ale że obowiązywać będą dopiero od października 2012? Nie.
różnorakie media informują nonstop o zmianach w przepisach, mordercach na rowerach, rowerzystach bez kasków... natomiast o istotnych rzeczach nic(lub na tyle mało, że nie dociera do większej grupy)
wypowiedź edytowano: 2012-09-13 09:49:28 przez: marcin34
miasto: Toruń
dołączył: 2011-06-28
dodano: 2012-09-13 17:10 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
Przyznam, że też o tym nie słyszałem, dzięki za wstawkę.
Wreszcie będę mógł kupić sobie migające przednie światełko.

Do tego nie będę musiał w dzień zdejmować przy każdym sklepie światełka tylnego, po prostu będę wozić je w plecaku, wypatrując D37 :)
sonienko
miasto: Toruń - Starogard Gd / Młynki
dołączył: 2011-03-11
dodano: 2012-09-13 17:36 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów


różnorakie media informują nonstop o zmianach w przepisach, mordercach na rowerach, rowerzystach bez kasków... natomiast o istotnych rzeczach nic(lub na tyle mało, że nie dociera do większej grupy)


Cóż - toteż Forum Rowerum przydatna sprawa - by nie dać sobie wcisnąć mandatu w myśl przepisów, które nie będą obowiązywały :D
Przykładowo - gdy weszła w życie Ustawa antynikotynowa w listopadzie 11-go roku, nagle zaroiło się od SM. Zaczęli wlepiać mandaty przechodniom palącym na ulicy... - a cielaki przyjmowali, nie znając przepisów. :)

Pzdr.
trurl
miasto: Toruń
dołączył: 2010-12-29
dodano: 2012-09-13 20:46 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
Nie zawsze migające światełko jest dobrym rozwiązaniem. Poza miastem, przy dużych prędkościach mrugające tylne światełko rowerzysty plus dynamika związana z wymijaniem samochodów z naprzeciwka + zasłaniające rowerzystę samochody "przede mną" mogą mocno utrudnić prowadzenie monitoringu odległości do tego rowerzysty przy zbliżaniu się do niego. Mam na myśli to, że jeśli lecę 100 km/h a rowerzysta ciągnie pod górkę 15 km/h to te mrugające tylne światło (+ ciągle zmienna sytuacja na drodze) wcale nie jest takie dobre. Nie mam żadnej epilepsji itp. ale w takiej sytuacji wolałbym jednak widzieć na jego tyle światło stałe. Co innego w mieście - oświetlone ulice, dużo mniejsze prędkości względne - tu mrugające światełko jest OK. Zwłaszcza ma sens za dnia (w dni pochmurne sam często używam).

I jeszcze jedno - co z mocą światła? Moje przednie 1-watowe, gdy mruga w nocy potrafi chyba nawet oślepić kierowcę - zdarzyło mi się raz czy dwa, że kierowcy samochodów mrugali mi, koledzy kierowcy też mówili że silne, więc staram się uważać, aby ciemną nocą nie mrugać przednią "lampką" kierowcom w oczy, światło stałe jest pod tym względem znacznie mniej urazowe, a tym samym może i bezpieczniejsze. Oczywiście tu w grę wchodzi także kwestia mocy lampki - bylejakie diodki z pewnością nikogo nie oslepią.
sonienko
miasto: Toruń - Starogard Gd / Młynki
dołączył: 2011-03-11
dodano: 2012-09-14 11:05 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów

Nie zawsze migające światełko jest dobrym rozwiązaniem.
(...)
I jeszcze jedno - co z mocą światła? Moje przednie 1-watowe, gdy mruga w nocy potrafi chyba nawet oślepić kierowcę


Ad 1. W wielu lampkach światełko mruga, ponieważ jest to strategiczne rozwiązanie: raz, ze zużycie ogniw jest mniejsze niż przy świetle stałym, a dwa - wśród wielu czerwonych świateł na drodze - latarka rowerowa jest bardziej widoczna - odcina się. Mruga też nie bez przyczyny: mruganie światła ma być dla kierowców ostrzeżeniem, że mają przed sobą pojazd wolnobieżny, skłonny do niesygnalizowanych manewrów :)

Ad 2. Mrugać przednią 1-watowa diodą dodatkowo uzbrojoną w soczewkę - kolego - wybacz, ale to co najmniej lekkomyślne. Jesteś owszem widoczny, nawet z kilometra - ale jak sam stwierdziłeś - oślepiałeś innych uczestników ruchu (pieszych, kierowców silnikowych, rowerzystów).
Aby było bezpiecznie - z przodu mrugać mogą latarki zbudowane z pojedynczych diod LED clear-białych.
Fotka ze strony cbelektron.pl Tego typu diodki jak sobie mrugają na przedzie - nikomu krzywdy to nie robi, a i rzeczywiście jesteś na ulicy dobrze widoczny.

Ja do tej pory używałem tylko światła stałego. Niemniej - zastanawiam się nad kupnem przerywacza... :)
tutmo
miasto: toruń
dołączył: 2007-06-19
dodano: 2012-09-14 12:36 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
Komentarz do zmian na przykładach zdjęciowych: http://www.wolnyr...miec-na-rowerze.html

Też się dziwie, że sprawa przechodzi bez echa w mediach. Nie są to jakieś rewolucyjne i medialne zmiany, ale jednak ważne i wreszcie robiące porządek ze sprawami podstawowymi.
sonienko
miasto: Toruń - Starogard Gd / Młynki
dołączył: 2011-03-11
dodano: 2012-09-15 00:35 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
W sumie - nowelizacja łagodzi a nie zaostrza przepisy, wychodzi na przeciw temu co jest u nas już od dawna stosowane. Gdyby było odwrotnie - zaraz by podnieśli alarm.

Możliwie, że na początku października lub w styczniu przyszłego roku - kiedy już wejdą w życie nowe przepisy - coś tam szepną.

Zresztą - czy ktoś dostał mandat za odblaskowe paski w opinie, lub mrugające przednie światło? SM czy Policja nie robią nawet nic z ciemniakami (tj. nieoświetlonymi cyklistami)... :)

PS. a o zmianach w przepisach dowiedziałem się przypadkowo - własnie za pośrednictwem strony, którą cytujesz - na wolnyrower_com_pl :D
wypowiedź edytowano: 2012-09-15 00:37:38 przez: sonienko
editor
miasto: Toruń
dołączył: 2007-08-10
dodano: 2012-09-24 23:38 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
Hm. Jeździłem z odblaskowymi oponami prawie 2 lata i w życiu bym nie pomyślał, że to nielegalne było.. Podobnie, jak dodatkowe lampki.
O kontrowersjach dotyczących migania przednich świateł coś mi się o uszy obiło, więc nie migałem ;)

Teraz już w zasadzie wszystko jasne (nomen omen), tylko jeszcze nurtuje mnie kwestia legalności "neonków" na szprychach? Na wspomnianym wyżej linku powiedziane jest, że "niestety rozwiązanie nielegalne, zarówno w myśl starych przepisów, jak i nowych". Nie bardzo czuję, czemu, skoro od października można będzie instalować dowolną ilość źródeł światła?
tutmo
miasto: toruń
dołączył: 2007-06-19
dodano: 2012-09-25 00:49 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów

Nie bardzo czuję, czemu, skoro od października można będzie instalować dowolną ilość źródeł światła?


Dowolną liczbą, ale ich kolor i pozycja są zdefiniowane. Jasne, żółte z przodu, czerwone z tyłu. Święcących na boki się nie przewiduje, tylko odblaski. A na pewno nie świecące na niebiesko czy zielono. Uważam, że nie możliwe jest, aby za coś takiego dostać mandat, policja i SM widząc takie coś reaguje takim zdziwieniem, że nawet nie próbują zatrzymywać, czasem tylko komentują lol zobacz stefan! Sam spotykałem takie reakcje, potwierdzaja tę obserwacje znajomi co też takie wożą światła.
editor
miasto: Toruń
dołączył: 2007-08-10
dodano: 2012-09-25 12:37 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
O światłach piszą, że "rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:";
to o odblaskach jest, że "dopuszcza się".

Nic nie widzę o zakazie stosowania innych świateł, jeśli rower posiada światła wymienione w rozporządzeniu.

A podobno, co nie jest zabronione - jest dozwolone?

Edit: oops, już się domyślam. Pewnie chodzi o ograniczenie minimalnej wysokości, na jakiej wolno świecić... (na razie 35cm, od stycznia 25cm). Czyli w dużych kołach neonki blisko piasty są chyba legalne ;)
wypowiedź edytowano: 2012-09-25 12:42:18 przez: editor
miasto: Toruń
dołączył: 2011-06-28
dodano: 2012-09-25 15:59 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
O ile dobrze pamiętam, to w przypadku oświetlenia pojazdów obowiązuje szczegółowe rozporządzenie,
które jednoznacznie precyzuje, jakie światła muszą, a jakie dodatkowo mogą znaleźć się na pojeździe.

Nie wiem, czy jest to aktualne, ale w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu
ich niezbędnego wyposażenia (http://www.krbrd....r_war_techn_poj.htm)
w dziale III, rozdziale 3, znalazłem pewien wpis:

"§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:"
oraz "3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:",
stąd śmiem wysnuć wniosek, że wszystkie inne światła poza wymienionymi
w rozporządzeniu i odpowiednimi wyjątkami, są niedopuszczalne.

Niestety, nie odnalazłem teraz odpowiednich przepisów szczegółowych dla rowerów,
ani kary za posiadanie nadobowiązkowego wyposażenia, więc trudno
jest mi teraz jednoznacznie to potwierdzić, bądź temu zaprzeczyć.

@edit:
Na pewno istotne są warunki ogólne dot. oświetlenia, m.in.
"§ 13. 1. Światła pojazdu powinny odpowiadać następującym warunkom ogólnym:"
"4) nie powinny oślepiać innych uczestników ruchu; warunku nie stosuje się do świateł drogowych;"
oraz " 6) światła czerwone nie powinny być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) - z tyłu, z wyjątkiem światła cofania oraz świateł dodatkowych przewidzianych w § 24 ust.1 pkt 8, § 25 ust. 2, § 26 ust. 3, § 27 ust. 2, § 31 ust. 1 oraz w § 32 ust. 1."

Nie można też instalować w pojeździe, a dotyczy to także rowerów,
obowiązkowego wyposażenia pojazdów uprzywilejowanych, co też skutecznie
ogranicza kolejne wariacje oświetleniowe, spotykane nawet u nas na masie.

Wpis "§ 53. 1. Rower powinien być wyposażony:" chyba można utożsamić
z "winien być" tudzież "musi być", co oznacza, że wyjątków, w tym
dodatkowego oświetlenia, nie przewiduje się i nie należy instalować.
wypowiedź edytowano: 2012-09-25 16:09:47 przez: benio101
arek
dołączył: 2012-09-15
dodano: 2012-09-25 16:43 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
wiec neonki na kołach w koncu sa legalne czy nie, ja załozyłem na koła neonki, ale jak narazie wsród policji i SM budzi to tylko podziw, bywa ze jadąc równolegle z owymi słuzbami przyglądają sie jakby pierwszy raz takie coś wogóle widzieli :D



miasto: Toruń
dołączył: 2011-06-28
dodano: 2012-09-25 19:32 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
O ile mi wiadomo, to nie są legalne. Z boku można mieć jedynie odblaski zgodne z rozporządzeniem.

Jeśli te niebieskie neonki migają i są widoczne z każdej strony roweru, to ponadto są obowiązkowym wyposażeniem pojazdów uprzywilejowanych i ulegają przepadkowi nawet, jeśli nie są własnością kierującego.

Ale powiedzmy sobie szczerze: Władze mundurowe będą raczej, właśnie, podziwiać rower, aniżeli mieliby cokolwiek zrobić z takim rowerem. Chyba, że będą albo bardzo "dociekliwi" albo będą mieli jakąś akcję dot. oświetlenia.

BTW. Migające światła z przodu roweru były do tej pory nielegalne, ale czy ktoś dostał za to mandat? Chyba w tym przypadku będzie podobnie.
wypowiedź edytowano: 2012-09-25 19:32:52 przez: benio101
sonienko
miasto: Toruń - Starogard Gd / Młynki
dołączył: 2011-03-11
dodano: 2012-09-25 19:36 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów

wiec neonki na kołach w koncu sa legalne czy nie, ja załozyłem na koła neonki, ale jak narazie wsród policji i SM budzi to tylko podziw, bywa ze jadąc równolegle z owymi słuzbami przyglądają sie jakby pierwszy raz takie coś wogóle widzieli :D


Wydaje mi się, że zarówno Policaje jak i SM cieszą się, że W OGÓLE posiadasz oświetlenie, zamiast ubolewać, że jest ono nie do końca zgodne z PoRD. ;)

Nie chcę podejmować się interpretacji czy komentowania prawa - niemniej bezpiecznej jest mieć na sobie choinkę niż jeździć po ciemku - jak ciemniak ;)
trurl
miasto: Toruń
dołączył: 2010-12-29
dodano: 2012-09-25 19:47 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów

wiec neonki na kołach w koncu sa legalne czy nie, ja załozyłem na koła neonki, ale jak narazie wsród policji i SM budzi to tylko podziw, bywa ze jadąc równolegle z owymi słuzbami przyglądają sie jakby pierwszy raz takie coś wogóle widzieli :D

Hmm. Z przykrością stwierdzam, że np. białe odblaski na szprychach IMHO będą nielegalne! W sensie - niedozwolone! Cyt.
2. Dopuszcza się umieszczanie świateł odblaskowych: 1) barwy żółtej samochodowej: a) na bocznych płaszczyznach kół pojazdu...b) na pedałach...

I dalej
2b. W rowerach, wózkach rowerowych i przyczepach rowerowych dopuszcza się:
1) odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony, albo 2) elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół tych pojazdów.”,

Skoro ustawodawca enumeratywnie wymienił, jakiego typu odblaski dopuszcza do użycia na bocznych powierzchniach pojazdu, to IMHO jakiekolwiek inne światła odblaskowe nie są dopuszczone do użycia. Co innego, gdyby dopuścił elementy wskazane w ust. 2b "zamiast wskazanych w ust. 2 pkt. 1)" świateł odblaskowych barwy żółtej albo gdyby dopuszczał "między innymi" lub "conajmniej".
Ciekawa jest sprawa z elementami świetlnymi aktywnymi na bocznych płaszczyznach - tak jak te Twoje neonki. Rozporządzenie o takim oświetleniu w ogóle nie wspomina (to nie są światła odblaskowe!) co jak sądzę można interpretować i tak, że nie zabrania.
Pozostaje mieć nadzieję, że jednak policjanci raczej będą doceniać dbałość o widoczność i zwracać uwagę na "rowerzystów niewidzialnych". Chociaż jak Ci wpadnie dziecko pod koła, to mogą sprawdzić, czy nie należy się aby mandat za niewłaściwe światełka :(
sonienko
miasto: Toruń - Starogard Gd / Młynki
dołączył: 2011-03-11
dodano: 2012-09-26 00:40 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów


Rozporządzenie o takim oświetleniu w ogóle nie wspomina (to nie są światła odblaskowe!) co jak sądzę można interpretować i tak, że nie zabrania.



Skoro nie zabrania - to droga wolna.

A z drugiej strony - dostać mandat za niewłaściwe światełka przy rowerze - to trzeba mieć naprawdę szczęście. Przypuszczam ,że jeśli nie rąbniesz rowerem w radiowóz - to nie ma szans :D
(Bynajmniej nie na tym etapie cywilizacyjnym naszego kraju).


A co do odblasków na kołach:
Jeździ u nas mnóstwo rowerów przywiezionych z RFN-u, z Holandii, etc., gdzie prawo jest inne - dopuszcza innej barwy i kształtu materiały odblaskowe. Nie są to jakieś kolosalne różnice, więc po co sobie tym głowę zawracać.
Z tego co pamiętam, polskie prawo zabrania stosowania przyciemnianych szyb - a dresiarnia mimo to nałogowo takie instaluje.

Jestem zdania, że mundurowi winni bardziej przyjrzeć się nieoświetlonym rowerzystom - dla naszego wspólnego dobra.
wypowiedź edytowano: 2012-09-26 00:48:13 przez: sonienko
miasto: Toruń
dołączył: 2011-06-28
dodano: 2012-09-26 03:09 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów
http://forum.dobr...275420.html#p1839582 Chyba najlepsze podsumowanie tej sprawy.
dołączył: 2012-10-13
dodano: 2012-10-13 10:30 tytuł: Zmiany w przepisach dot. Obowiązkowego oświetlenia rowerów



Wpis "§ 53. 1. Rower powinien być wyposażony:" chyba można utożsamić
z "winien być" tudzież "musi być", co oznacza, że wyjątków, w tym
dodatkowego oświetlenia, nie przewiduje się i nie należy instalować.



POWINIEN - to w prawie coś innego niż w słowniku języka polskiego. Użycie tego słowa w przepisie oznacza, że MUSI.

Jeżeli chodzi o kary za brak wyposażenia to można o tym przeczytać tu: Wyposażenie roweru i kary za jego brak
Dodaj odpowiedź »  |  Nowy temat »
     do góry »
Inne tematy z tego działu:
  Temat Założony Ostatnia wypowiedź
Malowanie roweru2023-08-16 14:57 krystian2024-03-26 11:30 tylkomy
Bezpieczeństwo ruchu - BRD2008-01-04 19:24 stefanolszewski2024-03-10 18:17 samolot
Prasówka2011-02-14 21:48 pietruch2023-07-26 18:22 trurl
Cykliści - jak to drzewiej bywało2015-01-12 08:21 grzegg2023-04-18 11:07 julo
Jak działa rower?2023-03-30 00:46 benio1012023-03-30 16:33 samolot
Mobilny serwis rowerowy2023-01-28 13:38 matijot2023-01-29 14:04 jarass
KARTA ROWEROWA2011-05-31 11:12 julo2022-07-04 12:03 pizzamen
rowerowe motywy2012-03-13 14:09 julo2022-03-13 16:36 julo
Rozmowki samochodowo-rowerowe2010-07-21 08:25 macias2020-06-17 21:55 pietruch
Piaskowanie i malowanie2020-05-11 16:21 daisy992020-05-11 16:44 julo

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook