Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest poniedziałek 18 października 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
Forum dyskusyjne
Buspas na Rubinkowie (22)
Share |
AutorTreść wypowiedzi
zzzz
dołączył: 2011-06-12
dodano: 2012-01-26 13:19 tytuł: Buspas na Rubinkowie
Jak wiemy od jakiegoś czasu na Rubinkowie na odcinku Łyskowskiego - Wschodnia jest buspas. Moje pytanie jest następujące: któredy z punktu widzenia prawa, oraz z punktu widzenia logiki i bezpieczeństwa powinienem tamtędy jeździć?

Ścieżki rowerowej nie ma, więc pozostaje mi jezdnia.

Gdy jadę bus pasem, to auta bezpiecznie mijają mnie z lewej strony, natomiast autobusy nagminnie trąbią i wyprzedzają tak blisko, że już raz mnie otarły Gdy pas normalny jest zakorkowany to blokuję wówczas autobus.

Gdy jadę normalnym pasem jest jeszcze gorzej! Autobusy z prawej strony nadal mijają mnie "na zapałkę" [bo buspas jest wąski], co gorsza to samo jednocześnie z lewej strony czynią auta osobowe. Znajduje się w mało komfortowym potrzasku, coś jak zaprezentowano na stronach Zielonego Mazowsza: http://tnij.org/o4ii
Zakładając, że jednak mam jechać normalnym pasem, to co w sytuacji gdy jest korek? Mam stać grzecznie i czekać, korzystać z bus pasa, a może wsiąść do autobusu?

Którędy więc u licha mam jechać?

Generalnie jeżdżę buspasem, bo jest to odcinek około kilometra więc zazwyczaj przejeżdżam po nim bezpiecznie i żaden autobus mnie nie spotyka. Jak już spotykam to najczęściej wtedy gdy pas środkowy jest wolny. Mimo tego autobusy nadal wyprzedzają mnie "na zapałkę", pomimo że mają dużo miejsca by zrobić to w sposób bezpieczny.
wypowiedź edytowano: 2012-01-26 13:26:10 przez: zzzz
dr_koks
miasto: trouń
dołączył: 2011-06-02
dodano: 2012-01-26 21:32 tytuł: Buspas na Rubinkowie
ja jeździłem "na linii" i odwracałem się co jakiś czas i sprawdzałem czy autobus lub taxi nie nadjeżdża. gdy taki pojazd się pojawiał, przesuwałem się na środek cywilnego pasa i czekałem aż klient wyprzedzi mnie z prawej. a gdy samochody stały w korku to omijałem je z prawej.
nie miałem dużo sytuacji z autobusami, ponieważ dobry timing wykazał, że jeśli przejeżdżam obok przystanku Manhattan i nie ma tam autobusu, to nie opcji, żeby mnie cokolwiek dogoniło na odcinku do wschodniej(tak, jeździłem dość szybko), bo na sezamie musi też stanąć i wtedy mu odjadę
zzzz
dołączył: 2011-06-12
dodano: 2012-01-27 01:45 tytuł: Buspas na Rubinkowie

gdy taki pojazd się pojawiał, przesuwałem się na środek cywilnego pasa i czekałem aż klient wyprzedzi mnie z prawej. a gdy samochody stały w korku to omijałem je z prawej.


Hmmm, nie jestem do końca przekonany do takiej postawy. Zjeżdżasz z prawego, skrajnego pasa na środkowy, autobus wyprzedza Cię po prawej i Ty wracasz na ten pas.

Czy nie bezpieczniej jest gdy rowerzysta jedzie cały czas przy prawej krawędzi buspasa, a autobus wyprzedza korzystając z wolnego środkowego pasa? Wówczas rowerzysta nie jeździ w poprzek jezdni, co może być dziwne dla innych uczestników ruchu, dodatkowo nie musi się oglądać za siebie co też jest jakimś tam niebezpieczeństwem.

Czy nie łatwiej jest po prostu zezwolić rowerom jechać po buspasie?
asiao-o
dołączył: 2007-01-09
dodano: 2012-01-27 01:57 tytuł: Buspas na Rubinkowie
zzzz - odpowiadając na Twoje pytanie którędy masz jeździć to niestety zgodnie z przepisami musisz jeździć pasem dostępnym dla samochodów, bo na buspasie ruch rowerowy dopuszczony nie jest. Tyle przepisy, ja ze względu na własne bezpieczeństwo jeździłabym buspasem z mało komfortową świadomością, że w razie wypadku winna jestem ja;/ - dlatego proponuję napisać pismo do MZD i naświetlić sprawę.
Zdaję sobie sprawę jak nieprzyjemne i niebezpieczne jest jeżdżenie ogólnodostępnym pasem kiedy z jednej strony wyprzedza autobus, a z drugiej samochód. Ja jechałam tylko raz buspasem na Rubinkowie, bo nie mieszkam w tej części miasta, akurat nie mijał mnie autobus i jechało się naprawdę dobrze. Nie wyobrażam sobie jazdy drugim pasem, zwłaszcza gdy buspas jest praktycznie pusty przez większość czasu. Inna sprawa to kierowcy autobusów MZK, o których mam bardzo złe zdanie. Wyprzedzanie na gazetę i wymuszanie pierwszeństwa zdarza się niestety dość często, przykro, że zawodowi kierowcy wykazują tak mało wyobraźni.
Wracają do buspasa - na stronie ZM jest relacja o buspasach w innych miastach europejskich, w których nie widzą problemu aby udostępniać je rowerzystom. Problemem u nas są "specjaliści", którzy wypowiadają się w informacji na końcu.

http://www.zm.org.pl/?a=rowery_buspasem-09a

Ich szeroka wiedza rowerowa podpowiada, że jazda rowerem po bus pasie jest szalenie niebezpieczna. Dzięki nim rowerzyści zmuszani są do jazdy między samochodami, co jest zgodne z przepisami i zapewne wg nich o wiele bezpieczniejsze, ale jeśli jedyny punkt widzenia jaki się ma jest zza samochodowej szyby to trudno się dziwić.

Pozytywnym przykładem jest Gdańsk, gdzie zdecydowano się udostępnić buspas dla rowerzystów. Widać, że jak się chce to można:

http://www.trojmi...rzeszczu-n53257.html

Jestem ciekawa jak do sprawy podeszliby toruńscy urzędnicy - jak napiszesz do MZD to może się dowiemy :)
zzzz
dołączył: 2011-06-12
dodano: 2012-03-09 10:58 tytuł: Buspas na Rubinkowie
listonosz przyniósł właśnie odpowiedź z MZD, skan:

http://i44.tinypic.com/fy1i6v.jpg
dr_koks
miasto: trouń
dołączył: 2011-06-02
dodano: 2012-03-09 13:19 tytuł: Buspas na Rubinkowie
Napisałem tydzień temu w sprawie busapsa i dziś odesłali mi dosłownie ten sam tekst.
Może zajmują się takimi sprawami dopiero jak więcej niż jedna osoba napisze...asiao-o
dołączył: 2007-01-09
dodano: 2012-03-13 23:32 tytuł: Buspas na Rubinkowie
fajnie, że napisaliście pisma i że dostaliście taką samą odpowiedź :D
miło również, że w piśmie dyrekcja zauważa, że komfortowa obecna sytuacja dla rowerzysty nie jest.
ciekawe tylko, czy wspomniany projektant stanie na wysokości zadania i dopuści ruch rowerowy na buspasie, czy zasłoni się archeologiczno - mitologicznymi wierzeniami o wyjątkowym niebezpieczeństwie dla wszystkich uczestników ruchu lądowego, gdy autobusy i rowerzyści znaleźliby się na tym samym pasie. Zgroza!
dr_koks
miasto: trouń
dołączył: 2011-06-02
dodano: 2012-03-13 23:43 tytuł: Buspas na Rubinkowie
dla jasności wrzucę treść mojego listu i załączniki, o których mowa(przepraszam jeśli ktoś nie chciałby abym używał zwrotu " w imieniu toruńskich rowerzystów"):
Szanowni państwo,
W imieniu toruńskich rowerzystów, chciałbym spytać jaka jest szansa na udostępnienie dla ruchu rowerzystów tzw. buspasa, który biegnie ulicą Rydygiera i krótkim fragmentem ulicy Wschodniej? Byłoby to duże udogodnienie dla rowerzystów, z uwagi na fakt, że nie ma w sąsiedztwie drogi rowerowej, ani ciągu pieszo-rowerowego. Rowerzyści mają do wyboru 3 opcje:

jazdę środkowym pasem, co sprawia, że są wyprzedzani przez samochody przecinające podwójną linię ciągłą-najbardziej niebezpieczna;
jazdę niezgodnie z przepisami buspasem, gdzie mogą natrafić na autobus lub taksówkę-wtedy muszą zjechać na środkowy pas ryzykując "spotkanie" z innym samochodem;
jazdę chodnikiem, co również jest niezgodne z przepisami jak również ze względu na stan nawierzchni i wysokie krawężniki niebezpieczne.

Proponowanym rozwiązaniem jest zezwolenie na ruch rowerzystów po prawym skrajnym pasie na tym odcinku na takich zasadach jak autobusy i taksówki. Podobne praktyki z sukcesem zastosowano w Gdańsku w listopadzie 2011 roku, i od lat sprawdzają się np w Londynie, Filadelfii czy Paryżu. W załączeniu przesyłam schemat rozwiązujący sytuację konfliktową rower-autobus oraz fotografię, przedstawiająca w praktyce powyższą sytuację.dr_koks
miasto: trouń
dołączył: 2011-06-02
dodano: 2012-03-13 23:44 tytuł: Buspas na Rubinkowie
i drugie zdjęciepietruch
miasto: Toruń
dołączył: 2007-09-23
dodano: 2012-03-14 16:03 tytuł: Buspas na Rubinkowie
Rowerem obok buspasa - film

Poniższy filmik pokazuje typowe patologie związane z tą specyficznie słowiańską organizacją ruchu.
1. Na przepisowa jazdę rowerzysty kierowcy samochodów reagują masową migracją na pas autobusowy.
2. Rowerzysta jadąc przepisowo po prawej stronie pasa ruchu ogólnego blokuje autobus na buspasie – autobus nie ma miejsca, by go wyprzedzić z prawej zachowując wymagany odstęp 1 m.
3. Policja w słanych zza biurka pismach broni absurdalnej organizacji ruchu i blokuje próby jej zmiany, ale na ulicy sama nie ma w zwyczaju się do niej stosować.

ttp://www.zm.org.pl/?a=rowerem_obok_buspasa-123
wypowiedź edytowano: 2012-03-14 16:06:38 przez: pietruch
malgosia
miasto: Toruń
dołączył: 2008-03-05
dodano: 2012-03-17 16:58 tytuł: Buspas na Rubinkowie
Typowo po slowiansku to byloby zdecydowac o zakazie jazdy rowerem po jezdni(oczywiscie dla naszego bezpieczenstwa...)problem rozwiazany ;)
a na powaznie to chyba najwiekszym problemem w tej sytuacji jest brak pomyslunku kierowcow autobusow, wyprzedzanie na zapalke wystepuje takze na ulicach bez buspasa.
zzzz
dołączył: 2011-06-12
dodano: 2012-11-20 17:56 tytuł: Buspas na Rubinkowie
kwestię buspasa poruszyłem także na serwisie Naprawmy to: KLIK

wrzucili to nawet pod dyskusję na swój profil na facebooku, także zachęcam do wsparcia inicjatywy, może beton skruszeje.
wypowiedź edytowano: 2012-11-20 17:56:54 przez: zzzz
dr_koks
miasto: trouń
dołączył: 2011-06-02
dodano: 2012-11-21 12:39 tytuł: Buspas na Rubinkowie
wczoraj wysłałem zapytanie(typowo urzędnicze sformułowanie) o stan mojego wniosku, zapewne poczekam na odpowiedź urzędowe 14 dni. w mialu podałem link do alertu na naprawmyto.pl

polecam umieszczenie tego pomysłu na orbitorun.pl

PS w kwestiach komunikacyjo-autobusowych jest tam coś mojego autorstwa: http://orbitorun.pl/index.php?akcja=pomysl...ysl=370
http://orbitorun.pl/index.php?akcja=pomysl...ysl=356
oraz http://orbitorun.pl/index.php?akcja=pomysl...ysl=355
przemek44222
dołączył: 2012-03-24
dodano: 2012-11-29 18:19 tytuł: Buspas na Rubinkowie
witam ...

ja jezdze buspasem i tak jak kolega wyzej zgadzam sie z tym ze jezeli na Łyskowskiego nie ma zadnego autobusu na przystanku to do momentu dojazdu do Wschodniej zaden autobus nie ma szans na dogonienie mnie tymbardziej ze ma jeszcze miedzy czasie przystanek ...


pozdr ...
zzzz
dołączył: 2011-06-12
dodano: 2012-11-29 19:44 tytuł: Buspas na Rubinkowie

witam ...

ja jezdze buspasem i tak jak kolega wyzej zgadzam sie z tym ze jezeli na Łyskowskiego nie ma zadnego autobusu na przystanku to do momentu dojazdu do Wschodniej zaden autobus nie ma szans na dogonienie mnie tymbardziej ze ma jeszcze miedzy czasie przystanek ...


pozdr ...


no dobra, a jak jest, to co? puszczasz przodem i odczekujesz minutę by nie wyprzedzić go znowu gdy ten staje na przystanku? no i jeszcze dochodzą taxiarze, na mnie też regularnie trąbią. może to ja jestem zatem jakiś felerny?

poza tym... generalnie dalekie dystanse i duże średnie prędkości nie są dla mnie niczym obcym. Ale jak jadę spokojnie po mieście na zajęcia, to lubię jechać bezstresowo 16-17 km/h :P nie podoba mi się więc opcja zapieprzania po Rubinkowie, byleby tylko mnie autobusy nie dogoniły. Generalnie więc ostatnio jeżdżę Mocarskiego, potem Jodłową i Jałowcową i wyjeżdżam na budowie mostu. Dalej już Żółkiewskiego do wiaduktu.
editor
miasto: Toruń
dołączył: 2007-08-10
dodano: 2012-11-30 20:41 tytuł: Buspas na Rubinkowie
Ostatnio parę razy tam jechałem, to cóż - zgodnie z przepisami:
prawie środkiem normalnego pasa. Asertywnym trzeba być, i ani nie dać się zabić, ani wpuścić w mandat.

Skoro nie wolno buspasem, nie chcemy ryzykować nagłego wyprzedzenia z prawej przez jadący 50-60km/h autobus w odległości <1m, a ciągłe oglądanie się za siebie jest niebezpieczne...
to jak samochód chce wyprzedzić, to musi grzecznie poczekać aż przeciwny pas ruchu będzie wolny. Sorry, nie moja wina że idioci zrobili takie a nie inne przepisy.

Jak tak więcej rowerzystów będzie jeździć, w bardziej uczęszczanych porach doby niż w moim przypadku, to może wreszcie do tępych głów przepisodawców organoleptycznie dotrze, że dopuszczenie ruchu rowerów na buspasach to jedyne logiczne wyjście...
javist
dołączył: 2012-03-26
dodano: 2012-12-09 16:07 tytuł: Buspas na Rubinkowie
1. Nie przeceniajmy kierowców autobusów i taksówek, to z reguły ludzi nie zadający sobie trudu myślenia. "Ja - "opakowany w blachę", jestem silniejszy! Co mi tam rowerzysta..."
2. Dlaczego jakiś anonimowy "projektant", a nie członkowie odpowiedniej Komisji RMT, ma podejmować decyzję w sprawie, w której wszystko jest oczywiste? Panie i Panowie Radni, po to Was wybraliśmy, abyście nie unikali odpowiedzialności i nie odsyłali nas do "projektantów", "specjalistów", "fachowców", itp., gdy nie jest to absolutnie niezbędne! Głosowanie w Komisji i - do realizacji przez odpowiednią służbę miejską (MZD). Rowery na buspasy!

Sorry, nie moja wina że idioci zrobili takie a nie inne przepisy.
Jak tak więcej rowerzystów będzie jeździć, w bardziej uczęszczanych porach doby niż w moim przypadku, to może wreszcie do tępych głów przepisodawców organoleptycznie dotrze, że dopuszczenie ruchu rowerów na buspasach to jedyne logiczne wyjście...
dołączył: 2012-11-03
dodano: 2013-04-11 00:11 tytuł: Buspas na Rubinkowie
Uczulam na to, że buspas miał być tymczasowy, ale gdy na stronie mostu zapytałem o jego likwidację, to dostałem odpowiedź, że raczej zrobią z chodnika ciąg pieszo-rowerowy.
To jest chore - z osiedlowej uliczki, jaką jest Rydygiera, robić ulicę z zakazami.
Tej zimy, całkiem przecież konkretnej, korków tam nie stwierdzałem więc buspas jest jak najbardziej do kasacji - po co on komu?

Jeśli ktoś z czytających ma jakieś możliwości nadania tematowi likwidacji buspasa biegu - to czas po temu jest chyba odpowiedni.
Dla mnie koronnym argumentem na "nie" nie jest wcale kwestia rowerów. To osiedlowy chodnik i masa dzieciaków tam chodzi z rodzicami, w tym i ja z córką. Jeszcze mi tylko potrzeba tam rowerzystów, zwłaszcza gdy jezdnia jest szeroka :(
pawel
dołączył: 2007-01-03
dodano: 2013-04-11 22:21 tytuł: Buspas na Rubinkowie
problem z ruchem rowerów na buspasie niestety jest. zagrożenie wyznaczenia ciągu pieszo-rowerowego na chodniku przy Rydygiera było, na razie chyba minęło, ale nigdy nie wiadomo czy nie wróci. i tak po tym chodniku jeżdżą rowerzyści jak i po wielu innych.
miasto: Toruń
dołączył: 2011-06-28
dodano: 2018-04-27 11:10 tytuł: Buspas na Rubinkowie
Minęło prawie (edit: chyba nawet ponad) 6 lat odkąd to "tymczasowe" rozwiązanie zostało wprowadzone.
Na ul. Rydygiera bez zmian. Jeżdżę tamtędy, od kilku lat, średnio raz w tygodniu.

Każdorazowo (nie było jeszcze nigdy spokojnego przejazdu, nawet w sobotę) spotykam się ze strony kierowców samochodów, taxi i autobusów (tych ostatnich rzadziej) z m.in złośliwym trąbieniem, jazdą losowo: albo przez podwójną ciągłą pod prąd albo przez ciągłą buspasem, rzadko kiedy z kierunkowskazem; agresją, wyprzedzanie na zapałkę, pukaniem się w głowę, zajeżdżanie drogi z nagłym hamowaniem (czasem wysiadaniem z samochodu), groźbami i wyzwiskami, często wulgarnymi.

Przykładowe nagranie z zeszłego tygodnia (na tym wyjątkowo nie ma wyzwisk, więc mogę tutaj wstawić):Z buspasa rzadko kiedy korzystają taxówkarze, kierowcy autobusów w ogóle nie zachowują bezpiecznej odległości od rowerzysty jadącego środkowym pasem.

Od 5 lat, co miesiąc wysyłałem do MZD maila w tej sprawie. W sobotę zeszłego tygodnia wysłałem 60. (sześćdziesiątego). Na żaden nie dostałem odpowiedzi.
wypowiedź edytowano: 2018-04-27 11:28:09 przez: benio101
dołączył: 2018-06-14
dodano: 2018-06-14 11:07 tytuł: Buspas na Rubinkowie
Cześć!

Jestem nowy na forum, przeprowadziłem się do Torunia 3 miesiące temu z 3city. To moja pierwsza wizyta na forum i zaciekawił mnie ten temat - mieszkam na Rubinkowie i czasem jeżdżę omawianą trasą. Jestem szczerze zdziwiony Waszymi uwagami. Jeszcze nie zdarzyło mi się żadne negatywne doświadczenie na tym odcinku. Szczerze mówiąc to nawet nie przyszło m ido głowy, że może być problematyczny. Oczywiście nie jeżdżę buspasem, tu przepisy są jasne i jednoznaczne, a rowerzystę na buspasie sam bym upomniał (poruszam się często rowerem, ale jestem zdania, że to komunikacja zbiorowa powinna zawsze mieć najwyższy priorytet). Temat jest dosyć stary, może kierowcy przyzwyczaili się już do rowerzystów na tym odcinku.

Podsumowując zdecydowanie popieram jeżdżenie na tym odcinku pasem lewym (głównym), zgodnie z przepisami. Oczywiście nie po linii, żeby "nie bać" się autobusu.

Pozdrawiam,
calkiemporzadny
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2018-06-14 11:55 tytuł: Buspas na Rubinkowie
Cześć. Parę razy jechałem tym odcinkiem,raczej bez problemów. Jest tylko kwestia dobrego, czytelnego oznakowania poziomego. Bałagan się robi, gdy linie wytarte.

Cześć!

Jestem nowy na forum, przeprowadziłem się do Torunia 3 miesiące temu z 3city. To moja pierwsza wizyta na forum i zaciekawił mnie ten temat - mieszkam na Rubinkowie i czasem jeżdżę omawianą trasą. Jestem szczerze zdziwiony Waszymi uwagami. Jeszcze nie zdarzyło mi się żadne negatywne doświadczenie na tym odcinku. Szczerze mówiąc to nawet nie przyszło m ido głowy, że może być problematyczny. Oczywiście nie jeżdżę buspasem, tu przepisy są jasne i jednoznaczne, a rowerzystę na buspasie sam bym upomniał (poruszam się często rowerem, ale jestem zdania, że to komunikacja zbiorowa powinna zawsze mieć najwyższy priorytet). Temat jest dosyć stary, może kierowcy przyzwyczaili się już do rowerzystów na tym odcinku.

Podsumowując zdecydowanie popieram jeżdżenie na tym odcinku pasem lewym (głównym), zgodnie z przepisami. Oczywiście nie po linii, żeby "nie bać" się autobusu.

Pozdrawiam,
calkiemporzadny
Dodaj odpowiedź »  |  Nowy temat »
     do góry »
Inne tematy z tego działu:
  Temat Założony Ostatnia wypowiedź
Nowe drogi rowerowe w Toruniu2009-12-03 22:50 pawel2021-10-17 16:42 julo
Objazdy i utrudnienia na toruńskich trasach rowerowych2014-12-14 22:24 pawel2021-10-13 19:18 asiao-o
Nowe drogi rowerowe w _okolicach_ Torunia2015-09-10 21:12 pietruch2021-10-12 17:26 jarass
Stojaki i parkingi rowerowe2010-03-23 13:43 asiao-o2021-10-09 10:09 julo
droga rowerowa Toruń - Unisław2012-04-16 11:12 julo2021-10-09 10:01 julo
Bezpieczeństwo2020-08-06 18:56 stefanolszewski2021-09-26 22:57 pawelg1193
Tunel na Placu Rapackiego2021-09-25 11:26 escortsaffair2021-09-25 15:09 julo
droga rowerowa do Chełmży2014-04-13 10:51 julo2021-09-13 23:07 pietruch
Jak robią to inni2007-09-30 21:12 stefanolszewski2021-08-27 14:24 julo
oznakowanie poziome drog rowerowych2007-08-06 14:42 pawel2021-08-14 15:43 julo

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook