Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 16 kwietnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
Forum dyskusyjne
Prasówka (139)
Share |
«12345 
AutorTreść wypowiedzi
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2020-02-03 23:41 tytuł: Prasówka
Komentarz do materiału powyżej: większość kierowców ma w nosie obowiązek zatrzymania przed P-10 i P-11, a przecież tzw. jazda "na zderzaku" jest podobno karalna. I co z tego, skoro nie ma nikogo, kto by to egzekwował.
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2020-02-13 08:54 tytuł: Prasówka
WARTO PRZECZYTAĆ - "JAK ZABIJAĆ, TO NA PRZEJŚCIU"
http://tylkotorun.pl/kierowcy-nie-maja-sie...rzysci/
dołączył: 2019-08-22
dodano: 2020-03-07 09:38 tytuł: Prasówka
Ciekawe jaki wpływ na nasze życie i funkcjonowanie będzie miał koronawirus?
Wszystko na to wskazuje, że dopóki nie wymyślone zostanie lekarstwo, dopóty może być problem natury globalnej.
Otwartym pytaniem pozostaje, w co w związku z tym powinniśmy inwestować, kupować, aby wystrzec się ewentualnych strat kapitałowych? Bo jak się patrzy na lokaty czy konta oszczędnościowe np tutaj: https://www.konto-studenckie.pl/promocje/ to nie jest wcale to takie oczywiste.
wypowiedź edytowano: 2020-03-11 10:42:00 przez: goliat
skator
dołączył: 2019-07-18
dodano: 2020-04-18 11:45 tytuł: Prasówka
Wracając do mediów cyfrowych. Pojawił się kolejny toruński filmik rozpowszechniony przez DDToruń i... ileś komentarzy, zarzucających rowerzyście, że jedzie jezdnią zamiast nieistniejącą drogą rowerową albo chodnikiem (dla własnego bezpieczeństwa).

Oryginalny "artykuł":
https://ddtorun.pl/pl/646_wideo/646_/1451_b...ie.html

Komentarze:
https://www.facebook.com/dziendobrytorun/po...7202262

oraz
https://www.facebook.com/groups/78535384846...724277/
miasto: Toruń
dołączył: 2007-04-13
dodano: 2020-04-20 19:35 tytuł: Prasówka
Porównałem to z mapami Google. Rowerzysta był na rondzie i jechał w kierunku ul. Dobrzyńskiej i miał pierwszeństwo, a ten samochód miał na dojeździe do ronda na ulicy Przy Kaszowniku znak, że jest na drodze podporządkowanej. Jednak rowerzysta widząc zbliżający się z prawej strony samochód chyba był zbyt pewny, że ten samochód się zatrzyma.
skator
dołączył: 2019-07-18
dodano: 2020-04-22 17:49 tytuł: Prasówka
Nie bardzo rozumiem, co to znaczy "zbyt pewny". Rowerzysta miał pierwszeństwo i nie hamował dopóki się nie zorientował, że kierowca hamować nie zamierza. Gdyby rowerzysta był zbyt pewny, że tamten zahamuje, to wtedy doszłoby do wypadku - z winy oczywiście kierowcy. Ponieważ nie był zbyt pewny to wyhamował w porę. Hamowanie może nie jest w stylu "babciowym" ale nie widać też, aby stracił przyczepność czy równowagę.
miasto: Toruń
dołączył: 2007-04-13
dodano: 2020-04-22 19:46 tytuł: Prasówka
W sumie o to samo chodzi, że, mający pierwszeństwo, rowerzysta, powinien być bardziej ostrożny niż był. Nie do końca zastosował zasadę ograniczonego zaufania do innego uczestnika ruchu drogowego. Bo gdyby był ostrożniejszy, to zahamowałby normalnie, a nie "z przytupem". Nie wiem czy on, ale jego kamera "już dość wcześnie nerwowo spoglądała w stronę zbliżającego się samochodu". Zapewne w tym samym czasie "nie patrzyli na to samo".
To tylko moja analiza zachowania rowerzysty i w żadnym razie nie ma na celu umniejszenia winy kierowcy samochodu.
wypowiedź edytowano: 2020-04-22 20:30:01 przez: samolot
miasto: Toruń
dołączył: 2011-06-28
dodano: 2020-04-23 16:12 tytuł: Prasówka
W sumie o to samo chodzi, że, mający pierwszeństwo, rowerzysta, powinien być bardziej ostrożny niż był.
Ostrożny istotnie był. Gdyby zaczął zwalniać, wahać się albo panicznie rozglądać, to kierowca pirat tym bardziej uznałby, że ten go pewnie puści i tym bardziej wymusił pierwszeństwo. Jeżdżę tamtędy (dokładnie jak na filmiku) dość często. Wyciągam prawą rękę wyprostowaną, wy wskazać, że jadę prosto, co o dziwo jest dużo skuteczniejsze, niż zwykła ręka zgięta, wskazująca na zamiar skęru w prawo. Dopiero, jak już jestem na środku jezdni, którą przecinam, zginam rękę, by wskazać, że zamierzam zjechać na drogę rowerową. I kontakt wzrokowy: ten jest najważniejszy. Pozdrawiam.
wypowiedź edytowano: 2020-04-23 16:13:20 przez: benio101
skator
dołączył: 2019-07-18
dodano: 2020-05-01 09:51 tytuł: Prasówka
No to tradycyjnie... nowy "artykulik" z filmikiem i komentarzami. Rowerzysta ma co prawda zielone światło ale tak w zasadzie, czytając komentarze, to jednak mógłby bardziej uważać na tym swoim zielonym. :)

https://ddtorun.pl/pl/646_wideo/646_/1456_t...ie.html

facebook:
https://www.facebook.com/dziendobrytorun/po...4358430
editor
miasto: Toruń
dołączył: 2007-08-10
dodano: 2020-05-20 16:55 tytuł: Prasówka

mający pierwszeństwo, rowerzysta, powinien być bardziej ostrożny niż był. Nie do końca zastosował zasadę ograniczonego zaufania do innego uczestnika ruchu drogowego. Bo gdyby był ostrożniejszy, to zahamowałby normalnie, a nie "z przytupem". Nie wiem czy on, ale jego kamera "już dość wcześnie nerwowo spoglądała w stronę zbliżającego się samochodu".


Nie spodziewałem się na forum rowerowym przeczytać tę tak idiotyczną "samochodowo-antyrowerową" interpretację zasady ograniczonego zaufania - która w wolnym tłumaczeniu sprowadza się do "duży może więcej" i "rowerzyści mają pierwszeństwo na cmentarzu" :/

Zasada ograniczonego zaufania w ruchu drogowym mówi, że możemy ufać, że inni uczestnicy ruchu stosują się do przepisów. A ograniczoność polega na tym, że ufamy tylko do momentu, kiedy nabieramy uzasadnionego podejrzenia, że się jednak nie stosują.

Zasada ta istnieje właśnie po to, żeby nie hamować "prewencyjnie" kiedy mamy pierwszeństwo. To jest cały jej sens. Inaczej samochody musiałyby się zawsze zatrzymywać na każdym skrzyżowaniu... eee, wróć - oczywiście wg adwokatów tej "samochodowej" wersji nie dotyczy ona samochodów, tylko jakichś tam rowerków i innych pieszych :rolleyes:

W opisanym przypadku rowerzysta zachował się poprawnie. Zachował ostrożność, ale nie ustąpił "grzecznie" swojego pierwszeństwa "bo był słabszy".
wypowiedź edytowano: 2020-05-20 21:44:13 przez: editor
skator
dołączył: 2019-07-18
dodano: 2020-05-20 21:31 tytuł: Prasówka

W opisanym przypadku rowerzysta zachował się poprawnie. Zachował ostrożność, ale nie ustąpił "grzecznie" swojego pierwszeństwa "bo był słabszy".

Editor, bardzo Ci dziękuję. Filmiki nie są po to, żeby robić sensację - ich jedynym celem jest uświadamianie kierowców, że użytkownicy rowerów to też uczestnicy ruchu drogowego. W tym sensie te filmiki chyba uzupełniają (bezdyskusyjnie wielkie) dzieło sRT. Zdarzają mi się chwile wątpliwości, gdy czytam komentarze w rodzaju "też jestem rowerzystą ale w życiu bym tak nie pojechał, wolę stać i czekać aż wszyscy przejadą niż korzystać ze swoich praw, bo...(tu ograna gadka o cmentarzach pełnych tych, co mieli pierwszeństwo)". Wątpliwości są jednak wtedy raczej w rodzaju "czy na pewno komentujący jest faktycznie rowerzystą" albo "czy jest świadomy swoich praw i obowiązków". Ta antypropaganda jest doskwierająca, jednak na szczęście czuję, że istnieje wymierny pozytywny efekt publikacji tych materiałów. Choć w komentarzach pod artykułami czy postami DDToruń leje się hejt, to ogólnie świadomość tematu rośnie. Niemniej jeszcze raz bardzo dziękuję za opinię. Gdyby ktoś chciał wyrazić swoją, to zachęcam, namawiam też do obrony rowerzystów w komentarzach pod kompilacjami na youtube (STOP CHAM, Polacy na drogach, Polscy kierowcy, Ku Przestrodze, Polskie drogi, Super kierowca, Drogi PL, piracidrogowi.pl - obok subsrypcji jest dzwoneczek, dzięki któremu nie przegapimy nowego materiału), wtedy,gdy rowerzyści jadą poprawnie (czasami niestety tak nie jest). A bywa, że leje się tam nieprawdopodobny hejt na "pedalarzy" (albo nawet pedrylarzy, tak, i takie słowo widziałem), nawet jeśli jadą poprawnie, tyle, że zawadzają kierowcom w manewrach na skrzyżowaniu albo rozpędzeniu się do swoich ulubionych prędkości. Cóż, uważam, że w takich sytuacjach powinniśmy kulturalnie, ale bronić swoich racji. Pozdrawiam.
miasto: Toruń
dołączył: 2007-04-13
dodano: 2020-05-21 10:44 tytuł: Prasówka
Do Editora i Scatora: pozwoliłem sobie na moją, subiektywną ocenę rowerzysty. Takie moje prawo. Też jestem rowerzysta i rowerzystów nie zwalczam. Naskoczyliście na moją wypowiedź, jak oparzeni. Widać ktoś tu wyznaje "jedynie słuszne racje", a reszta to hejt. Proponuję trochę zimnej wody na głowę.
editor
miasto: Toruń
dołączył: 2007-08-10
dodano: 2020-07-01 21:48 tytuł: Prasówka

Do Editora i Scatora: pozwoliłem sobie na moją, subiektywną ocenę rowerzysty. Takie moje prawo. Też jestem rowerzysta i rowerzystów nie zwalczam. Naskoczyliście na moją wypowiedź, jak oparzeni. Widać ktoś tu wyznaje "jedynie słuszne racje", a reszta to hejt. Proponuję trochę zimnej wody na głowę.


Eh, nie wiem, dlaczego uogólniasz? "Oparzeni"? "Naskoczyliście"? :rolleyes:
Zwracam tylko uwagę, że powtarzasz błędną interpretację, bo zasada ograniczonego zaufania służy właśnie do tego aby (ostrożnie, ale) egzekwować swoje pierwszeństwo, a nie wręcz przeciwnie - jak doradzałeś. I dotyczy dokładnie tak samo m.in. czołgów, tirów, dostawczaków, osobówek, motocykli, rowerów, hulajnóg i pieszych. Zawsze w morzu znajdzie się większa ryba - i interpretacja "mający pierwszeństwo powinien zatrzymać się, bo w zderzeniu z czymś większym nie ma szans" nie wytrzymuje krytyki, zwłaszcza kiedy stosuje się ją TYLKO do rowerzystów i pieszych.
skator
dołączył: 2019-07-18
dodano: 2020-08-31 21:05 tytuł: Prasówka
Na stronie "Dzień Dobry Toruń" jest nowy filmik z wyczynów toruńskich kierowców (był chwilę wcześniej na YT ale to DDT sprawia, że zostanie obejrzany przez większą grupę ludzi) - ciekawe, ile znowu będzie komentarzy, że to piesi i rowerzyści mają uważać w miejscach, gdzie przepisy dają im pierwszeństwo. Pierwszeństwo oczywiście teoretyczne bo w praktyce to wiemy, jak z tym jest (choć chyba lepiej niż kiedyś).

https://ddtorun.pl/pl/646_wideo/1530_tak-sz...ie.html

A tu na fb
https://www.facebook.com/dziendobrytorun/po...0440289
miasto: Toruń
dołączył: 2007-02-20
dodano: 2021-03-13 14:24 tytuł: Prasówka
Kilka zdań do zastanowienia. To o nas!



asiao-o
dołączył: 2007-01-09
dodano: 2021-04-25 17:56 tytuł: Prasówka
Ciekawa informacja z Francji. Widać, że są podejmowane jakieś konkretne decyzje aby skłonić obywateli do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych, a u nas....?

https://klimat.rp.pl/technologie/6244-franc...-rower/

"Na zakup roweru elektrycznego Francuzi mają otrzymać 2500 euro.
Stowarzyszenia rowerzystów i organizacje ekologiczne apelują do rządów
innych krajów o zwiększenie wydatków na rozbudowę infrastruktury i
systemów rowerów miejskich.

Władze Francji pracują nad ustawą, dzięki której obywatele kraju będą
mogli oddać swój stary samochód i otrzymać w zamian 2500 euro
dofinansowania na zakup roweru elektrycznego. Projekt został przyjęty
wstępnie przez Zgromadzenie Narodowe jako poprawka do ustawy
klimatycznej, nad którą pracują francuskie władze. Jej celem jest
obniżenie do 2030 roku krajowych emisji gazów cieplarnianych o 40% w
stosunku do poziomu z 1990 roku.

Początkowo ustawa nie zawierała rozwiązań związanych z ruchem rowerowym,
jednak włączenie poprawki organizacje ekologiczne uznały za „prawdziwy
postęp”. Wg Oliviera Schneidera ze zrzeszającej francuskich rowerzystów
organizacji FUB, jeśli ustawa zostanie przyjęta będzie to pierwsze tego
typu rozwiązanie na świecie. „Po raz pierwszy uznano, że rozwiązaniem
nie jest uczynienie samochodów bardziej ekologicznymi, ale po prostu
zmniejszenie ich liczby” – powiedział Schneider.

Jak informuje serwis BikeBiz, stowarzyszenie Cycling Industries Europe
(CIE) i inne organizacje zrzeszające europejskich rowerzystów wezwały
europejskie władze do zwiększenia środków na rozbudowę infrastruktury
rowerowej, wsparcie finansowe na zakup sprzętu oraz rozwój systemu
rowerów publicznych. Dzięki dotacjom rządowym i europejskim w ubiegłym
roku wydano na ten cel miliard euro.

To kolejny pomysł Francji na redukcję emisji pochodzących z transportu.
W weekend parlamentarzyści zagłosowali za zniesieniem lotów krajowych na
trasach możliwych do pokonania pociągiem w czasie krótszym niż 2,5
godziny. Z kolei w lutym państwo francuskie zostało skazane w „sprawie
stulecia” za brak działań w związku ze zmianami klimatycznymi. Sprawę
zapoczątkowała petycja czterech organizacji ekologicznych, pod którą
podpisało się 2,3 miliona Francuzów."
miasto: Toruń
dołączył: 2007-04-13
dodano: 2021-04-28 13:27 tytuł: Prasówka
W tym optymistycznym artykule widzę jednak jeszcze coś charakterystycznego dla samochodowych pasibrzuchów, którzy chcą ludziom dawać dotacje do rowerów elektrycznych.
Ale dlaczego nie nie do zwykłych rowerów, napędzanych nogami? Przyroda tam nadal przegrywa z wygodą gnuśnych konsumentów śmieciowego jedzenia i jazdy do kiosku po byle sznurowadła bryką na paliwo kopalne.
trurl
miasto: Toruń
dołączył: 2010-12-29
dodano: 2021-07-30 19:20 tytuł: Prasówka
Może kogoś zainteresuje ten tekst z brytyjskiego podwórka (prasa "przeciętna" tzw. middle market).
Fury over 'confusing' new Highway Code rules that give pedestrians right of way at junctions and let cyclists ride in the middle of the road amid warning they will cause 'avoidable collisions'
wypowiedź edytowano: 2021-07-30 19:21:12 przez: trurl
trurl
miasto: Toruń
dołączył: 2010-12-29
dodano: 2023-07-26 18:22 tytuł: Prasówka
Historia o "Zatroskanych Obywatelach" i pośle, co zbiera punkty popularności na temacie obowiązku noszenia kasków przez rowerzystów:
https://spidersweb.pl/autoblog/bezpieczenst...elacja/
Dodaj odpowiedź »  |  Nowy temat »
«12345 
     do góry »
Inne tematy z tego działu:
  Temat Założony Ostatnia wypowiedź
Malowanie roweru2023-08-16 14:57 krystian2024-03-26 11:30 tylkomy
Bezpieczeństwo ruchu - BRD2008-01-04 19:24 stefanolszewski2024-03-10 18:17 samolot
Prasówka2011-02-14 21:48 pietruch2023-07-26 18:22 trurl
Cykliści - jak to drzewiej bywało2015-01-12 08:21 grzegg2023-04-18 11:07 julo
Jak działa rower?2023-03-30 00:46 benio1012023-03-30 16:33 samolot
Mobilny serwis rowerowy2023-01-28 13:38 matijot2023-01-29 14:04 jarass
KARTA ROWEROWA2011-05-31 11:12 julo2022-07-04 12:03 pizzamen
rowerowe motywy2012-03-13 14:09 julo2022-03-13 16:36 julo
Rozmowki samochodowo-rowerowe2010-07-21 08:25 macias2020-06-17 21:55 pietruch
Piaskowanie i malowanie2020-05-11 16:21 daisy992020-05-11 16:44 julo

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook