Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest poniedziałek 12 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Seniorzy mkną na rowerze - artykuł + wywiad z Nowości

Seniorzy mkną na rowerze

Na jednośladzie można jeździć w każdym wieku. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model i trasę

Rower z napędem elektrycznym czy zwykły z obniżoną ramą? - przed zakupem warto zastanowić się nad tym jaki sprzęt, będzie dla seniora najlepszy.

Toruńskie sklepy rowerowe myślą o klientach, dla których liczą się przede wszystkim wygoda i komfort jazdy. W większości z nich bez problemu można dostać model przystosowany do potrzeb osób starszych. Ważnym elementem roweru dla seniora jest rama, która powinna być nisko wygięta do dołu. Znaczenie ma także siodełko - najlepsze jest takie, które umożliwia przyjęcie wyprostowanej pozycji podczas jazdy. Przed zakupem warto poradzić się sprzedawcy lub skorzystać z informacji przekazywanych przez producenta danego mo- delu.

- Rowery dla osób starszych charakteryzują się łatwością wsiadania, wygodną pozycją podczas jazdy oraz prostymi w obsłudze biegami. Są to rowery w stylu holenderskim, które zapewniają wyprostowaną postawę, w której nie obciąża się kręgosłupa. Co ciekawe, kupują je nie tylko seniorzy, ale także ci, którzy najbardziej cenią sobie wygodę - mówi Jan Leśniewski, właściciel sklepu rowerowego Lider Sport.

Tego typu rowery na polskim rynku są od kilku lat, właściciele sklepów zapewniają, że cieszą się one dużym zainteresowaniem, które z roku na rok rośnie.

Jeszcze wygodniej

Ci, dla których jazda jest uciążliwa, mogą wyposażyć się w rower elektryczny. Jest on napędzany nie tylko siłą mięśni, ale też silnikiem. Gdy ten się zmęczy, może przestać pedałować, dzięki dodatkowemu źródłu energii w postaci silnika. Co ważne, takie rowery są również ekologiczne, ponieważ nie wydzielają spalin podczas jazdy. Niestety, mają również wady. Po pierwsze, są cięższe od tradycyjnych modeli. Poza tym, żywotność akumulatora jest ograniczona i musi on zostać wymieniony po określonej ilości cykli ładowań i rozładowań. Z każdym kolejnym ładowaniem jego wydajność się obniża. Tak więc po pewnym czasie trzeba się liczyć z jego wymianą. Nie bez znaczenia jest także cena, wyższa od tej, która zapłacić trzeba za tradycyjny rower.

Rower z centralnym zamkiem

Rok temu w Szwecji powstał projekt roweru dla seniora, innego niż wszystkie. Bilgi Karanhasa wpadł na pomysł Bikey - roweru trójkołowego. Posiada on nie tylko napęd elektryczny, ale też regulowane siedzenie oraz kierownicę z hamulcami, specjalnie umieszczoną w takim miejscu, by uniknąć męczącego trzymania rąk w górze. Pojazd posiada też centralny zamek, blokujący po wyjęciu kluczyka wszystkie koła. Wszystko to razem ma zapewnić kierującemu stabilność i poprawić jego równowagę. Takiego roweru nie znajdziemy zapewne jeszcze długo w polskich sklepach, ale z pewnością w przyszłości stanie się on równie popularny, jak modele, które są już dostępne na rynku.

Przyjazna trasa

Sam rower nie wystarczy, z rozwagą trzeba zaplanować trasę przejazdu. Informacje na ten temat można znaleźć między innymi w PTTK w Toruniu. Dostępne są tam przewodniki rowerowe, które pomogą na przykład w wyznaczeniu trasy z Torunia do Bydgoszczy, oraz foldery z opisem wszystkich szlaków. Ważne, by mierzyć siły na zamiary i nie wyprawiać się zbyt daleko, gdy na co dzień rowerem nie jeź- dzimy.


Magdalena Ratajczyk, Nowości, 17 Maja 2011 r.Rowerzystą może być każdy, bez względu na wiek

Trzy pytania do Pawła Wiśniewskiego ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń

1. Za nami sobotnia Muzyczna Rowerowa Masa Krytyczna. Wśród miłośników rowerów było wielu seniorów. Czy to oznacza, że na rowerze warto jeździć w każdym wieku?

Oczywiście. Przykładem może być właśnie liczba osób starszych, biorących udział w organizowanej przez nas Rowerowej Masie Krytycznej. Seniorzy chętnie wsiadają na rowery, a każda kolejna edycja akcji tylko to potwierdza. Każdy może być rowerzystą, nie ma tu znaczenia wiek, zawód czy płeć. Następny przejazd rowerów odbędzie się wyjątkowo w niedzielę, dwunastego czerwca. Będzie on powiązany z ogólnopolską akcją - Świętem CYKLicznym. W związku z tym, będzie miał trochę odmienny charakter. Zakończenie przejazdu planujemy w Szkole Leśnej na Barbarce. Oczywiście, głównym elementem programu, jak zawsze, będzie rowerowy przejazd przez miasto. Miejmy nadzieję, że padnie kolejny rekord, i miłośników rowerów - także tych starszych - nam znowu przybędzie.

2. Jaki rower jest najlepszy dla seniora? Na co trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę?

Najlepiej wygodny i taki, w którym można zachować wyprostowaną postawę. Nie wyobrażam sobie starszej pani jadącej na kolarzówce. Odpowiedniejsza jest z pewnością damka. W sprzedaży są także rowery z napędem elektrycznym, które zostały stworzone właśnie z myślą o seniorach. Są one bardzo popularne na Zachodzie, myślę, że w Polsce wkrótce zaczną cieszyć się równie dużym powodzeniem. Są one co prawda droższe od rowerów tradycyjnych, ale zapewniają zdecydowanie bardziej wygodną i komfortową jazdę osobom starszym.

3. W jaką trasę może się wybrać starsza osoba?

Większych problemów nie powinna sprawić wycieczka rowerowa na Barbarkę. Wprawdzie trasy prowadzące bezpośrednio do tego miejsca nie są w najlepszym stanie, ale jazda nimi nie jest na tyle uciążliwa, by ktoś nie mógł sobie poradzić z takim przejazdem. Można skorzystać z nowej drogi rowerowej, która prowadzi do granicy miasta wzdłuż Szosy Chełmińskiej, a następnie z drogi leśnej. Starszym rowerzystom polecam także jazdę do parku miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu, gdzie po głównej alejce jest dopuszczony ruch rowerowy. Równie dobrym miejscem jest teren lasu na Skarpie, gdzie także są drogi rowerowe, umożliwiające dojazd. Najważniejsze jest to, by mierzyć siły na zamiary. Najlepiej, by pierwszy wyjazd takiej osoby nie był zbyt długi i by towarzyszył jej doświadczony rowerzysta. Myślę, że dwudziestokilometrowa wycieczka rowerowa, w odpowiednim tempie, nie będzie zbyt dużym obciążeniem.

Magdalena Ratajczyk, Nowości, 17 Maja 2011 r.wyedytowano: 2015-05-03 14:04
aktywne od dnia: 2011-05-19 22:09
drukuj  
Komentarze użytkowników (5)
Jan, 2013-05-09 10:40:29
Polecam wszystkim rowery elektryczne, to świetna sprawa! Sam mam prawie 60 lat i dostałem go od swoich dzieci i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony, jest to duże ułatwienie dla mnie i przyjemność  :) Polecam zajrzeć na mocnerowery  .pl ja właśnie od nich mam rower, a wybór jest ogromny  :)
Kammi, 2015-10-14 17:15:33
Bardzo ciekawy artykuł.  :) Też jestem zdania, że wiek wcale nie gra roli. Niedawno skończyłam 43 lata i codziennie jeżdżę moim rowerem miejskim ze Stylowego Roweru do pracy. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że w dużej mierze motywuje mnie jego ciekawy wygląd, ale tak czy owak - działa!  :D
Grocik, 2017-03-06 13:08:48
Czy jest w Toruniu grupa rowerzystów np 50+60+itd która regularnie robi wyprawy rowerowe.szukam zajęcia dla taty który ma 67lat.zawsze kochał piesze wyprawy turystyczne ale może przezucilby się na rower.niedawno został wdowcem i bardzio chce żeby zadbał o zdrowie psychofizyczne.dzieki
Kacper, 2017-10-16 22:23:41
Rower dla seniora to super sprawa. Wygoda – to jest główny czynnik, którym należy się kierować, kiedy przed wyborem kupna stoją starsze osoby. Polecam ciekawy artykuł na stronie: http://kbm.pl/rower-dla-seniora-co-nalezy-wiedziec/
Kamila, 2019-06-24 13:43:42
Hej

Zastanawiam się nad zakupem roweru dla mojego dziadka, chciałabym aby jazda na nim była nie męcząca, zastanawiałam się nad rowerem elektrycznym, znalazłam w tym sklepie kilka rowerów w dobrej cenie https://www.zico-bike.pl/miejskie-3/sort:price/direction:desc Czy rower elektryczny będzie dobrym wyborem dla seniora?
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook