Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Ulica Mickiewicza - brak reakcji na nielegalne parkowanie na drodze rowerowej - pismo Juliusza do MZD i Straży MiejskiejZnak P-23 " rower " oznacza drogę lub jej część (pas ruchu) przeznaczoną dla ruchu rowerów jednośladowych.

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, Straż Miejska w Toruniu

Szanowni Państwo.

Droga dla rowerów na ul. Mickiewicza od Matejki na zachód nadal blokowana jest przez zaparkowane samochody. Straż Miejska jest bezsilna (podobno) z powodu złej lokalizacji znaku pionowego oznaczającego chodnik i drogę rowerową. SM czeka na przestawienie znaku bliżej skrzyżowania. Tymczasem istnieje tam znak poziomy P-23, który JEDNOZNACZNIE określa przeznaczenia pasa asfaltu, na którym bezceremonialnie i bez konsekwencji kierowcy stawiają samochody. Jak czytamy w opisie znaku, oznacza on bez wątpienia miejsce przeznaczone dla ruchu rowerów. Znak ten znajduje się w miejscu, na które ma być przestawiony znak pionowy. O ile się orientuję znaki poziome mają taką samą moc prawną, jak pionowe. Jednocześnie obowiązujące przepisy mówią: Dział II, Art.49 1/11zabrania się zatrzymywania pojazdu na drodze dla rowerów. Zatrzymywania, a co dopiero parkowania! Zatem nie jest prawdą, że nie można usuwać stamtąd samochodów, a kierowców karać. Dotychczasowe zachowanie SM i MZD oceniam jako zaniechanie wykonywania obowiązków na szkodę uprawnionych użytkowników drogi rowerowej. Wspomniany znak poziomy jest doskonale czytelny i widoczny - zdjęcie. W związku z tym ponawiam stanowczą prośbę o właściwe podejście do problemu i nie uchylanie się od uporządkowania sytuacji.

ps. w jakim celu buduje się drogi dla rowerów, skoro rowerzyści nie mogą z nich korzystać?


Juliusz Wysłouch

Nadchodzi wiosna więc zaczyna się także… sezon robót drogowych. Rok 2011 powinien być ciekawy pod względem nowej infrastruktury rowerowej która ma powstać w Toruniu. Na ukończenie czekają jeszcze rowerowe inwestycje z 2010 r., natomiast w tegorocznym budżecie Miejskiego Zarządu Dróg zarówno w ramach „Programu rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-2015” jak i w ramach większych inwestycji drogowych znajduje się kilka zadań, które wpłyną na kształt rowerowej infrastruktury Torunia. Poniżej znajduje się lista najważniejszych dróg rowerowych, które powstaną w 2011 roku.
Zanim jednak się z nią zapoznacie zagłosujcie w ankiecie znajdującej się na naszej stronie, w której możecie ocenić rok 2010 po kątem rozwoju rowerowej infrastruktury w naszym mieście.

Poniższe inwestycje powinny zakończyć się do 31 maja 2011 r:
 1. Budowa drogi rowerowej w ciągu ul. Chrobrego od ul. Polnej do ul. Mazowieckiej (do ułożenia nawierzchnia bitumiczna drogi rowerowej oraz wykonanie oznakowania poziomego i pionowego),
 2. Budowa drogi rowerowej w ciągu Szosy Lubickiej od ul. Kłodzkiej do Strugi Lubickiej (do ułożenia nawierzchnia bitumiczna drogi rowerowej oraz wykonanie oznakowania poziomego i pionowego),
 3. Budowa drogi rowerowej i ciągu pieszo-rowerowego w ciągu ul. Kościuszki i Żółkiewskiego (fragment od ul. Dworcowej do wiaduktu, podjazd na wiadukt od strony dworca PKP i przejścia poziemnego oraz odcinek omijający kiosk w obrębie przystanku przy ul. Żółkiewskiego wybudowany, pozostało wykonanie oznakowania poziomego i pionowego oraz budowa przejazdu przez ul. Żółkiewskiego w stronę ul. Targowej),
 4. Budowa drogi rowerowej i chodnika w ciągu Szosy Chełmińskiej od ul. Pawiej do granicy miasta (dotychczas wykonano część robót ziemnych).


Podbudowa pod drogą rowerową w ciągu ul. Chrobrego.

Trwa także przebudowa ul. Mickiewicza (w 2010 roku droga rowerowa została wybudowana na odcinku od budynku Lasów Państwowych do ul. Konopnickiej oraz od ul. Reja do Szosy Bydgoskiej) oraz Szosy Lubickiej na odcinku od Strugi Lubickiej do węzła autostradowego Lubicz (droga rowerowa poprowadzi w kierunku Lubicza). Do ukończenia jest także fragment drogi rowerowej przy ul. Zbożowej. Na oznakowanie poziome czeka także droga rowerowa w ciągu Szosy Chełmińskiej od ul. Polnej do ul. Pawiej.

W budżecie na rok 2011 w ramach realizacji „Programu rozwoju komunikacji rowerowej” zaplanowano:

 1. Budowę drogi rowerowej po północnej stronie Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ul. Jamontta,
 2. Przebudowę ciągu pieszo-rowerowego po południowej stronie Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Winnica do Pl. Sybiraków,
 3. Przebudowę chodników w ciągu Al. Jana Pawła II oraz na fragmencie ul. Wały Gen. Sikorskiego na chodnik i drogę rowerową,
 4. Budowę drogi rowerowej w ciągu ul. Piastowskiej i Pl. 18 Stycznia.


Miejsce pod drogę rowerową planowaną w ciągu Szosy Lubickiej od ul. Dziewulskiego do ul. Jamonnta.


Istniejący ciąg pieszo-rowerowy do przebudowy.

W ramach realizacji Programu powstaną także nowe miejsca parkingowe dla rowerów. Dla przypomnienia w ubiegłym roku przybyło 80 stojaków na rowery na terenie Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia; 93 stojaki zamontowano pod toruńskimi szkołami średnimi 7 pod Powiatowym Urzędem Pracy. Pod Motoareną powstały 2 zadaszone parkingi rowerowe, każdy mieszczący po 30 pojazdów.


Parking rowerowy pod Motoareną.

Infrastruktura rowerowa powstanie także w ramach większych inwestycji drogowych:
 1. Przebudowy ul. Skłodowskiej – Curie na odcinku węzeł Chrzanowskiego ul. Równinna (droga rowerowa po stronie północnej i ciąg pieszo-rowerowy po stronie południowej, realizacja zadania zostanie zakończona w 2012 r.),
 2. Przebudowy ul. Polnej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Chrobrego (droga rowerowa po stronie południowej)
 3. Przebudowy Pl. Hoffmana
 4. Przebudowy ul. Broniewskiego i ul. Okrężnej w ramach budowy centrum handlowego Plaza
 5. I etapu przebudowy ul. Winnica

Drogi rowerowe powstaną także w ramach remontów np. ul. Kraszewskiego czy Pl. Św. Katarzyny. Oczywiście lista powyższych inwestycji może ulec zmianom (może się wydłużyć termin realizacji, mogą dojść kolejne zadania itp.).

Mamy nadzieję, że budowana infrastruktura rowerowa przyczyni się do wzrostu popularności roweru wśród mieszkańców miasta co bezpośrednio przełoży się na polepszenie jakości życia torunian: więcej rowerzystów to przecież mniej samochodów na drogach, czystsze powietrze oraz mniejszy hałas. Rower to przecież środek transportu, który może Ciebie dowieźć do pracy, szkoły czy na zakupy tak samo jak samochód czy środek komunikacji miejskiej i to bez opłat za paliwo czy za bilet!


wyedytowano: 2011-03-13 23:21
aktywne od dnia: 2011-03-07 22:48
drukuj  
Komentarze użytkowników (9)
tomasz, 2011-03-08 18:07:03
Jeśli mogę być szczery, to zdjęcia mają jedną wadę - nie widać na nich faktycznego przebiegu drogi rowerowej (na odcinkach "za zebrami").   :wow Czy to ma być "tam pod samochodami"  ?
julo, 2011-03-08 20:51:59
Zdjęcia mają prezentować znak poziomy, nie zaś przebieg DR. Tak, jest pod samochodami. Chodzi o to, że wszyscy udają, że nie ma żadnego znaku mówiącego czym jest ten pas asfaltu. Mam jeszcze dziesiątki innych zdjęć z tego miejsca, ale nie chcę zaśmiecać forum.
malgosia, 2011-03-09 16:00:51
To już nawet nie jest parkowanie "ja tylko na chwilę" tylko ewidentne zawłaszczenie DR na parking. Dziwi brak reakcji SM.
julo, 2011-03-09 19:21:06
Małgosiu.Jeśli masz ochotę na szersze spojrzenie na omawiane miejsce to zapraszam na FORUM - zakładka "parkowanie". Jest tam galeria moich fotek od grudnia do marca. Włos się jeży.
pietruch, 2011-03-09 22:52:47
"Męczyłeś" MZD o słupki uniemożliwiające nielegalne parkowanie?

Na straż miejska nie ma co liczyć. Prewencja w postaci wygrodzenia jest niezastąpiona.
Polecam wątek o parkowaniu:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=73888933
julo, 2011-03-10 07:07:47
Męczyłem. Mają rozważyć wstawienie słupków.
bM, 2011-03-11 10:22:10
proponuję rozwiązanie dosyć uciążliwe dla posiadaczy owych samochodów, a na pewno dające do pomyślunku przy kolejnym zaparkowaniem. Tym rozwiązaniem jest naklejanie na szybę przednią od strony kierowcy naklejki w formacie nie mniejszej niż A5 z informacją, że jest to droga dla rowerzystów. Żeby nie było za łatwo ją odkleić należy ponacinać naklejkę pod różnym kątem aby odklejały się nieznaczne fragmenty. Pozdrawiam.
tomasz, 2011-03-11 18:41:19
Staram się być kulturalny, ale wybaczcie - IMHO to by był adekwatny wzór naklejki:

http://rly.pl/dziwactwa/740-karny-kutas-za-chujowe-parkowanie/
bM, 2011-03-11 19:31:56
myślałem o mniej radykalnej treści, np.
1] http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nie-parkuj-jak-los-n34005.html
2] http://www.swietekrowy.pl/pliki
3] http://www.e-cycle.info/news/44
bo mocne słowa na niewiele się zdadzą a uciążliwe zdrapywanie może uprzykrzyć życie i może czegoś nauczy \.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook