Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Przystanek blisko, ale daleko - artykuł z Nowości

Przystanek blisko, ale daleko

Wyczekiwana trasa autobusu przez ulicę Zbożową stała się źródłem konfliktu między mieszkańcami a MZD

Co decyduje o lokalizacji przystanka autobusowego? Jakie parametry muszą być spełnione, by autobus zatrzymywał się w konkretnym miejscu?

Przy ulicy Zbożowej przystanek linii nr 27 wreszcie stanął. Miał być ułatwieniem dla mieszkańców, stał się przyczyną ich utyskiwań.

- Zbożowa jest ulicą domków jednorodzinnych. Kiedyś ta okolica była cicha i spokojna, dzisiaj przejeżdża tędy autobus - mówi jeden z mieszkańców. Ceny naszych nieruchomości spadną na łeb na szyję. Bo kto by chciał mieszkać w domu, przed którym jest przystanek. Przez okno wdychać spaliny z zatrzymującego się autobusu. Słuchać gwaru rozmawiających pasażerów? - pyta retorycznie.

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu nie kryje zdziwienia. Do tej pory mieszkańcy byli zadowoleni z prowadzonych działań. - Mieszkańcy ulicy Zbożowej bardzo pozytywnie reagowali na fakt, że będzie przejeżdżał tamtędy autobus - mówi Krzysztof Przybyszewski, kierownik Działu Programowania i Kontroli Ruchu MZK w Toruniu. - Również miejsce przystanku nie zostało wybrane przypadkowo. Jest to właściwie jedyna możliwa lokalizacja. I jedyna optymalna. Nigdzie indziej postawić go nie można było, ponieważ na tak wąskiej ulicy i w sąsiedztwie domków jednorodzinnych nie było na to miejsca.

Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu, również nie ma wątpliwości. Wszyscy doskonale zdawali sobie sprawę, że po tej drodze będą jeździły autobusy.

- Budowa ulicy Zbożowej była bezpośrednio związana z wprowadzeniem tam komunikacji publicznej. Zresztą stało się to także na prośbę samych mieszkańców. Zasięgnęliśmy opinii MZK, dotyczącej zarówno topografii terenu, bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak i warunków. Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów podjęliśmy taką decyzję. Trzeba pamiętać, że decydując się na budowę domu w bezpośrednim sąsiedztwie pasa drogowego należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami powodowanymi przez odbywający się ruch kołowy, a co za tym idzie, komunikację publiczną.

Joanna Pociżnicka, Nowości, 15 Grudnia 2010wyedytowano: 2015-05-03 13:54
aktywne od dnia: 2010-12-17 22:18
drukuj  
Komentarze użytkowników (2)
julo, 2010-12-18 11:10:53
To ciekawostka, że dziesiątki samochodów ruszających rano i wracających po południu na Zbożową nikomu nie przeszkadzają - bo to ICH własne samochody, a przejazdy autobusów zakłócają spokój.. To,że te dziesiątki samochodów rozgrzewanych teraz zimą wydychają kłęby spalin i hałasują nie ma znaczenia, bo to ICH samochody. Gwar rozmawiających pasażerów? to miał być żart? Niech się wyniosą na pustynię - tam jest cisza i nie ma innych ludzi. Zbożowa nie jest poza tym ulicą wyłącznie domków jednorodzinnych. Ostatnio wyrosło spore osiedle wielorodzinnych domów i są ludzie korzystający z komunikacji publicznej. Kiedy ci biedni pokrzywdzeni właściciele domków i całej masy samochodów utkną w korku na swojej "cichej" uliczce wtedy przesiądą sie do autobusu.
julo, 2010-12-18 11:35:14
Oj, rzeczywiście, przypomniałem sobie. Ci mieszkańcy Zbożowej mają rację!!! Ostatnio gdy jechałem tą ulicą słyszałem delikatne dźwięki leciutkiej muzyczki niczym z Mozarta - to silniki samochodów tutejszych mieszkańców wydawały takie dźwięki, a wokół pachniało fiołkami - to spaliny z tych samochodów tak uszlachetniały powietrze.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook