Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 29 marca 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Na ul. Szerokiej pojawiły się nowe stojaki. Cykliści się cieszą - to nie są „wyrwikółka” - artykuł z Gazety Pomorskiej

Na ul. Szerokiej pojawiły się nowe stojaki. Cykliści się cieszą - to nie są „wyrwikółka”

Linka zabezpieczająca? - Można ją przeciąć w kilka sekund - ostrzega Marcin Piotrowski, torunianin. - Dlatego dobry zamek to podstawa.

- Trzy czwarte wszystkich rowerów ginie w rejonie Śródmieścia - mówi Artur Rzepka, rzecznik toruńskiej komendy policji. A statystyki pokazują - kiedy mieszkańcy miasta wsiadają na rowery, złodzieje zacierają ręce. Jednoślady giną sprzed sklepów i z piwnic. Nawet te, które są przytwierdzone do stojaka, nie zawsze są bezpieczne.

Tylko w tym roku w Toruniu złodzieje ukradli 14 rowerów. Ale mundurowi podkreślają, że liczba skradzionych pojazdów może być dużo większa. Statystyki nie obejmują rowerów, które były warte mniej niż 250 zł i tych, po które złodzieje włamali się np. do piwnicy.

Od „wyrwikółka” lepszy nawet znak
Jak zabezpieczyć swój rower? - Najlepiej nie spuszczać go z oczu - żartuje Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń. I dodaje - Kiedy już trzeba go gdzieś przypiąć, warto wybrać dobre miejsce.

Dobrze - czyli bezpieczne. Stojaki, które tydzień temu pojawiły się przy ul. Szerokiej, zyskały uznanie cyklistów. Można do nich przypiąć pojazd za ramę. Ale zmorą rowerzystów są nadal tzw. popularne „wyrwikółka” - stojaki, do których można przypiąć rower tylko za przednie koło. Niestety - takich w Toruniu jest najwięcej. - Przy uniwersytecie, przy centrach handlowych, na osiedlach - wymienia Marcin Piotrowski. - Trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby bezpiecznie przypiąć do nich rower. Z dwojga złego czasem lepiej jest przyczepić pojazd do znaku drogowego - wtedy jest mniejsza szansa, że złodziej odkręci koło i ucieknie z rowerem.

Dobrze jest też - jeśli trzeba - zostawiać swój jednoślad w miejscach publicznych. I zdjąć z niego wszystko, co może kusić złodzieja: sakwy, światełka, liczniki. Nawet siodełko.

Kolejno odlicz - jaki numer ma Twój rower?
Ważny jest też skuteczny zamek. Rowerzyści są zgodni: najlepsze jest zapięcie typu u-lock: krótki, metalowy pręt z solidnym zamkiem. Jest droższe od tradycyjnej linki - kosztuje ok. 100 zł - ale złodziej porządnie się namęczy, zanim je sforsuje. - Rower przypięty tradycyjną linką można ukraść w kilka sekund - Marcin Piotrowski pokazuje przecięte zabezpieczenie od swojego starego pojazdu. - Dlatego nie warto żałować pieniędzy na u-lock. Lepiej zainwestować w droższy - tańsze podróbki są często bezużyteczne.

Przydatne są też akcje znakowania rowerów. Toruńska policja zwykle organizuje je podczas większych imprez samorządowych. Polegają one na przypisaniu pojazdowi konkretnego numeru - co pomaga zidentyfikować rower, kiedy już zostanie skradziony. Widoczna seria cyfr może też skutecznie odstraszyć złodzieja.

(AWE), Gazeta Pomorska, 12 maja 2010 r.


wyedytowano: 2010-05-12 23:15
aktywne od dnia: 2010-05-12 23:13
drukuj  
Komentarze użytkowników (11)
julo, 2010-05-13 09:33:47
Sorry, ale byłem przed chwilą na Szerokiej (9.00 - 9.20, 13.05) i Królowej Jadwigi, i żadnego stojaka tam nie widziałem! Jeśli się mylę, to poproszę o wskazanie lokalizacji. Natomiast stojak na rogu Rynku Nowomiejskiego przy Prostej (Delikatesy Staropolskie) ma urwaną (upiłowaną?) jedną kulkę. Widać słynny monitoring tam nie sięga.
asiao-o, 2010-05-13 09:40:01
no to widocznie mamy kolekcjonera

  :D
macias, 2010-05-13 11:48:55
Z ulockiem jest ten problem, ze to wskazowka, ze ten rower warto ukrasc. No i tez jest ten minus, ze jest ciezki i malo pasowny do wozenia.
julo, 2010-05-13 16:55:51
Sprawdziłem jeszcze raz. Na SZEROKIEJ NIE POJAWIŁY SIĘ żadne stojaki. To tylko "fakt prasowy",a może tekst został napisany na zapas? No, bo jeśli chodzi tu o stojaki na bocznych ulicach (Mostowa, Szczytna, Łazienna,Wielkie Garbary), to delikatnie powiedziawszy gruba nieścisłość. Może miały się pojawić wraz z montowaniem nowych kosy na śmieci? Tylko, że "miał" to robi kot, gdy chce wejść na płot.
pawel, 2010-05-13 21:10:12
na Szerokiej nie postawiono stojaków, jedynie na bocznych ulicach i to już jakiś czas temu. montaż 4 stojaków ma jednak związek z przebudową ul. Szerokiej bowiem postawiono je w ramach tego samego projektu.

skoro w ramach inwestycji drogowych powstają parkingi dla samochodów to mogą też chyba być montowane stojaki rowerowe  :)

w artykule użyto zapewne skrótu myślowego. nie ma co się czepiać bo i tak bardzo fajnie, że w prasie poważnie dostrzegany jest temat rowerowy  :)

Macias: z tym, że ulock jest zazwyczaj ciężki i mało poręczny się zgodzę, ale trochę nie rozumiem zarzutu, że ulock wskazuje, który rower warto ukraść. to jakie masz wyjście? zapinać na linkę?
km, 2010-05-14 00:01:35
Tak propo tych całych stojaków...
2 stojaki na ul. Przedzamcze przy Fosie Zamkowej - czemu wybrano takie durne miejsce? Na Szerokiej to jest/będzie, bo ostatnio nie byłem konkretna rzeźnia jak jeszcze stojaki dojdą.
Nie dość, że samochody szpecą (wszak nie każde jest włoskie), to jeszcze teraz rowery... Nie można było tego porozstawiać wzdłuż "pierwszej obwodnicy"? Tak czy siak na Starym Mieście jeździć nie można i trzeba prowadzić...
malgosia, 2010-05-14 11:38:23
km: chyba dawno na starowce nie byles, jezdzic mozna po niej wszedzie z wyj, Szerokiej...przykre ze rower dla ciebie to cos co szpeci krajobraz, osobiscie mam dokladnie odwrotne odczucia.
Macias: jesli chodzi o nieporecznosc ulocka to nie wiem jaki masz model, ale do mojego bylo dolaczone mocowanie do ramy, na ktorym wieszasz ulock - jest to calkiem wygodne. Co do ciezaru to sie zgadzam, moze sluzyc do obrony w razie napadu  :P Argument ze ulock wskazuje na wartosc roweru-bez sensu, co najwyzej jest sygnalem, ze dla wlasciciela ten rower jest cenny, a to nie jest rownoznaczne z jego rynkowa wartoscia.
julo, 2010-05-14 12:51:35
Jaka rzeźnia? W krajach o ugruntowanej kulturze rowerowej jeździ się w takich miejscach jak Szeroka i nic złego się nie dzieje. No, chyba że wjedzie tam rozpędzony ordynus z Europy Wschodniej. Starówki miast Zachodniej Europy obstawione są rowerami, a nie samochodami, nikt nie robi z tego "nabożeństwa" i nie rani odczuć estetycznych. Różne Antwerpie, Bruksele i Londyny zastawione są rowerami. A stojaki rowerowe na wiele stanowisk są czymś normalnym i oczywistym. Tam się o tym w ogóle nie dyskutuje. Stojak jest zwyczajnym elementem urządzenia przestrzeni publicznej. Jak pisze Małgosia, po Starówce można jeździć, w wielu miejscach także tam, gdzie auta nie mogą i złego słowa nikt nie powie gdy przejedziesz kawałek po Szerokiej jadąc np. z Podmurnej w Mostową, czy z W. Garbarów w Strumykową. Można także w każdym miejscu przeciąć deptak jadąc ulicami poprzecznymi.Tylko trzeba się odpowiednio zachować. I to tyle.
miro, 2010-05-16 21:49:12
Uwaga do CAŁEGO forum!!!
Zmieńcie trzcionkę i odstępy między liniami. Tego nie da się czytać!!!
Tragizm! I płakać się chce panie Pawle!
miro, 2010-05-16 22:02:34
Mam dwa rowery, "stary", na który wsiadam, kiedy muszę go gdzieś zostawić i "nowy" o dużej wartości, którego nie zostawiłbym gdzieś dłużej!

Złodziejowi, sądzę, wystarczy że spojrzy na osprzęt, a nie na zabezpieczenie i już wie ile rower jest wart (na zabezpieczenie spojrzy w drugiej kolejności). Czyli, jeśli masz gruchota, to się nie bój! Możesz go nawet nie zamykać.
paulos, 2010-05-19 20:50:10
Rok temu widziałem w Getyndze tysiące rowerów, przed samą biblioteką uniwersytecką profesjonalny parking rowerowy z setkami przypiętych rowerów (wielkie pole rowerów), ale - jak się dowiedziałem - na główny deptak miasta rowerem wjeżdżać też nie można. Więc z tym Zachodem to różnie bywa...
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook