Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Koronowo. Twarzą w twarz ze... słupem - artykuł z Gazety Pomorskiej

Koronowo. Twarzą w twarz ze... słupem

Dzień 3 lipca 2009 roku 9-letni Mikołaj z Samociążka, jak i jego rodzice, będą pamiętać długo. Za sprawą słupka, który drogowcy wbili w środek chodnika przy ul. Pomianowskiego w Koronowie.


Mikołaj ze swym ojcem wsiedli na rowery i pojechali do mieszkających w Koronowie dziadków. - Ja jechałem pierwszy, mój syn Mikołaj za mną - wspomina Roman Krolik. - Jechaliśmy dość szybko. Ja przejechałem obok słupka, MikołaJ uderzył centralnie głową w ten słupek... Był strasznie poturbowany.

- Zbierałem na ten nowy rower z kieszonkowego przez ponad rok. Tak cieszyłem się, że udało mi się go kupić - wspomina Mikołaj. - Czy bolało? Niewiele pamiętam.

W ten oto słupek stojący na środku chodnika przy ul. Pomianowskiego w Koronowie uderzył Mikołaj (Fot. Adam Lewandowski)

Chłopak ze złamanym nosem i podejrzeniem wstrząśnienia mózgu trafił najpierw do szpitala im. Jurasza, potem do wojewódzkiego dziecięcego. Wyszedł po kilku dniach - z gipsem na twarzy.

Wakacje szlag trafił

Wszelkie plany wakacyjne - początek lipca to przecież początek wakacji - szlag trafił. Rozbity rower nadawał się do naprawy. Dziś to już wspomnienie, ale wtedy - w lipcu i sierpniu - tragedia rodzinna. - Na szczęście - mówi pani Karolina, mama Mikołaja - obyło się bez wstrząśnienia mózgu. Po tym, co stało się z naszym synem okazało się, że nie tylko on uderzył już w ten słupek. Również kilku innych uczniów, również dorosłych. Po prostu drogowcy ustawili ten znak najgłupiej, jak tylko mogli - ze słupkiem na samym środku chodnika... I boli to, że monitujemy, a słupek jak stał, tak stoi.

W lipcu ojciec Mikołaja napisał do burmistrza Koronowa oraz do dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w tym mieście, opisując całe zdarzenie i domagając się usunięcia słupa z chodnika: "Drogowskaz "Most kolei wąskotorowej” jest ustawiony na dwóch słupach, jeden ustawiony jest na chodniku, stanowi zagrożenie dla pieszych, a przede wszystkim dla rowerzystów. "Wszelkie urządzenia usytuowane na chodniku lub na ścieżce rowerowej nie powinny utrudniać, a tym samym stanowić zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego...” I tu uwaga: chodnik przy jezdni - z godnie z przepisami - powinien mieć 2 metry, a ścieżka rowerowa - dla ruchu dwukierunkowego - również 2 metry. Tak więc to, co drogowcy zbudowali przy ul. Pomianowskiego w Koronowie nie spełnia wymogów chodnika i ścieżki i jest po prostu nieporozumieniem. Tym bardziej nie powinien tam stanąć słupek. A jest. Nadal. Tymczasem władze Koronowa pismo pana Romana przesłały do zarządcy drogi powiatowej - Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy. Odpowiedzi - reakcji również - nie ma do dziś. Jakby nic się nie stało.

Jeżeli znacie miejsca, gdzie równie głupio drogowcy zainstalowali zawalidrogi na chodnikach i ścieżkach, napiszcie do nas. Czekamy także na zdjęcia takich miejsc!

Jeśli buduje się drogę, nikt nie wpadnie na pomysł, by postawić słup, znak drogowy na środku jezdni. W przypadku dróżek rowerowych, chodników słupek na środku jest zjawiskiem nagminnym. Jakby istniało na to społeczne przyzwolenie. Jakby pieszy, rowerzysta był na drodze użytkownikiem niższej kategorii. Nie pozwólmy na to.

Adam Lewandowski, 12 października 2009, Gazeta Pomorska


wyedytowano: 2009-10-12 22:11
aktywne od dnia: 2009-10-12 22:00
drukuj  
Komentarze użytkowników (3)
d, 2009-10-13 14:24:56
szlifierka katowa i po sprawie, zrobmy liste takich miejsc w toruniu.
macias, 2009-10-13 14:49:12
Drastyczniejsze przyklady -- oba dotycza slupkow konczacych sie na wysokosci ok. kolana, wiec sa zagrozeniem dla kazdego, bo potykajac sie o cos takiego, mozna sobie glowe rozwalic:
* ul. Swietej Katarzyny, tuz przy Nowym rynku, 2 kroki za stojakiem rowerowym, kolor szarawo-stalowy

* ul. Zolkiewskiego, pas poludniowy, mniej wiecej na srodku dlugosci jest umiejscowiony czarny slupek, jak sie domyslam jest to wyprowadzenie zaworu od czegos, mozna bylo umiejscowic ten slupek 2 metry obok, na trawniku, bezpiecznie dla wszystkich, ale nie, niech sie jakis rowerzysta zabije, bedzie smieszniej
d, 2009-10-13 14:57:50
kiedys w londynie dzialal Angle-grinder Man http://news.bbc.co.uk/2/hi/3112670.stm  , pomagal kierowcom z blokada na kole, moze trzebaby zwrocic jego uwage na nasze problemy?  ;)
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook