Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Bałagan w centrum Bydgoszczy. - Chcemy promować transport publiczny - mówią urzędnicy - artykuł z Gazety Pomorskiej

Bałagan w centrum Bydgoszczy. - Chcemy promować transport publiczny - mówią urzędnicy

- Chcemy promować transport publiczny - tak w bydgoskim ratuszu tłumaczą wyznaczenie wzdłuż ulic Staszica i 3 Maja specjalnego pasa ruchu tylko dla autobusów i taksówek. Takie promowanie nie wszystkim się jednak podoba.

Kierowcy, którzy w poniedziałek jechali od ronda Jagiellonów w stronę ul. Markwarta na ul. 3 Maja, po raz pierwszy stali w korku. - Zazwyczaj ruch jest tu płynny, dlatego na początku myślałam, że to jakaś stłuczka albo maruder - opowiada pani Karolina, która regularnie jeździ tędy do pracy.

Kiedy chciała zjechać na lewy pas, żeby ominąć zator, omal nie zderzyła się z autem jadącym z naprzeciwka. - Na szczęście w porę zorientowałam się, że z dwóch pasów w stronę Markwarta został tylko jeden - mówi.

Od poniedziałku obowiązuje tu bowiem inna organizacja ruchu. "Zaoszczędzony” pas został przeznaczony do jazdy w odwrotnym kierunku, tyle, że nie dla normalnych pojazdów, a jedynie dla autobusów i taksówek. Wydzielony pas biegnie od skrzyżowania ul. Mickiewicza i Staszica, przez Staszica i 3 Maja, aż do ronda Jagiellonów. - W ten sposób chcieliśmy ułatwić przejazd pojazdów komunikacji miejskiej, które na tym odcinku miały bardzo duże opóźnienia - tłumaczy Jerzy Woźniak, p.o. rzecznika bydgoskiego magistratu.

Podkreśla, że nie jest to wymysł drogowców. - To autobusami, a nie samochodami, jeździ większość osób i chcemy im to ułatwić - mówi przedstawiciel ratusza, ale przekonuje, że na nowych rozwiązaniach skorzystają też zwykli kierowcy. - Kiedy autobusy będą jeździły swoim własnym pasem, to nie będą blokowały aut i te będą mogły poruszać się płynniej - uważa.

Problem w tym, że, zwłaszcza wzdłuż ul. Staszica, zrobiło się po zmianach bardzo ciasno. Z dwóch pasów ruchu utworzono aż trzy, co sprawia, że pojazdy jadą praktycznie bok w bok, a autobusy ledwo mieszczą się w wyznaczonym pasie. - Na zakrętach faktycznie jest ciasno, ale wystarczy uważać - komentuje kierowca jednego z kursujących tędy autobusów, podkreślając, że zmiany są dobrym rozwiązaniem.
Mniej zadowoleni są zwykli kierowcy. - Wystarczy chwila czyjejś nieuwagi, żeby stracić lusterko albo porysować bok - złości się pan Sebastian.

Jerzy Woźniak nie widzi problemu. - Pasy są normatywne i jeśli kierowcy będą jeździli uważnie i według przepisów, to nic się nie powinno stać - radzi rzecznik.

Tyle że wielu jeździ na pamięć, czego świadkami byliśmy kilkakrotnie. Poruszają się pasem wydzielonym dla autobusów, a niektórzy przekraczają nawet podwójną linię ciągłą. - Dlatego policja będzie zwracać szczególną uwagę na zachowanie kierowców na tym odcinku - zapowiada Jerzy Woźniak. Za jazdę wyłączonym pasem grozi 100 zł mandatu i 1 pkt karny.

Zmiany na Staszica i 3 Maja to może być dopiero początek. - W miarę możliwości planujemy przystosować układ komunikacyjny miasta do potrzeb komunikacji miejskiej - zapowiada przedstawiciel magistratu, ale podkreśla, że jest za wcześnie, by podawać kolejne lokalizacje zmian.

Takie promowanie transportu publicznego nie wszystkim się podoba. - Najpierw powinni opracować lepszą siatkę połączeń - uważa pan Jurek. - Dopóki, żeby gdzieś dojechać, będę musiał kilka razy się przesiadać, to wolę auto, bo jest szybsze i tańsze.

(RAV) , Gazeta Pomorska,  20 kwietnia 2009


wyedytowano: 2009-04-21 00:34
aktywne od dnia: 2009-04-20 23:31
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
tomasz, 2009-04-26 18:45:48
Pan Jurek, jak większość kierowców, nie wsiądzie do autobusu, dopóki będzie miał sprawne auto. Mówi, co mówi, ale - jak 99% kierowców - musi dojechać do celu podróży wygodnie a inne rozwiązania (chodzenie, czekanie na przystankach i jeżdżenie w tłumie) są w zasadzie słuszne, ale akurat nie są dla niego.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook