Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 17 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Na dwóch kółkach ciągle jeździ się pod górkę - artykuł z Nowości

Na dwóch kółkach ciągle jeździ się pod górkę
Wbrew zapowiedziom władz miasta, infrastruktura rowerowa w Toruniu nadal poważnie kuleje

Projekty nowych tras rowerowych wzbudzają protesty toruńskich rowerzystów. Wskazują oni absurdy powstających tras i nieznajomość realiów ruchu rowerowego wśród miejskich władz.

W ostatnim czasie protesty takie dotyczyły ulic Antczaka i Mickiewicza. Wygląda na to, że przed przygotowaniem projektu ani urzędnicy, ani projektanci nie pokusili się o dokonanie analiz ruchu rowerowego w Toruniu. W efekcie na ulicy Mickiewicza droga rowerowa została wyznaczona po południowej stronie jezdni, gdzie nie jest skomunikowana z istniejącymi szlakami rowerowymi przy Wałach gen. Sikorskiego ani z akademikami z osiedla akademickiego. Po stronie południowej znajduje się też więcej wyjazdów z posesji, co chwilkę przecinających ciągłość ścieżki rowerowej.

Bez głowy

- Jeśli już projektanci zakładali wyznaczanie ścieżki z chodnika, powinni to zrobić po północnej stronie, po której poruszają się rowerzyści. Jako że wokół przystanków jest duże natężenie pieszych, należałoby ją wyznaczyć z terenów zielonych - mówi Paweł Wiśniewski ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń. - Przy okazji budowy Centrum Sztuki Współczesnej wytyczono fragment ścieżki rowerowej i należało ten fragment skomunikować. Teraz wiemy już, że projekt się nie zmieni, ale może uda się dopuścić rowerzystów do ruchu po ulicy.

Toruńscy rowerzyści wskazują bowiem rozwiązania szeroko stosowane w Europie. Uważają, że w przypadku ul. Mickiewicza sprawdzi się tzw. kontrapas umożliwiający jazdę rowerem pod prąd. Gdyby to rozwiązanie wydało się włodarzom miasta zbyt rewolucyjnym, proponują dopuszczenie ruchu rowerowego zgodnie z kierunkiem jazdy samochodów na zasadach ogólnych po jezdni, a dla rowerzystów jadących z zachodu, przeznaczenie nowej ścieżki rowerowej.

Wyższe mandaty

Na skrzyżowaniach ulicy Mickiewicza z ul. Tujakowskiego i Moniuszki powstaną ronda. Niestety, projektanci przygotowali na nich przejazdy dla rowerów tylko wzdłuż ścieżki, na osi wschód-zachód. Nie można legalnie pojechać w kierunku północnym. Dodajmy, że wkrótce wejdą w życie wyższe stawki mandatów za przejeżdżanie rowerem po pasach.

- Jeżdżenie po Toruniu rowerem zgodnie z przepisami jest prawie niemożliwe - zaznaczał pytany o nowe przepisy, Paweł Wiśniewski.

Indolencję odpowiedzialnych za infrastrukturę rowerową widać także na osiedlu Na Skarpie. Trwa bowiem układanie ścieżki rowerowej przy markecie OBI. Ścieżka układana jest z kostki, z natury nierównej, zamiast z gładkiego asfaltu. Ponadto kostka układana jest fazą do góry.

- To jest główna droga rowerowa. Powinna być asfaltowa i gładka - dodaje Paweł Wiśniewski. - Jeśli już pojawia się kostka, to powinna leżeć fazą do dołu. Wtedy z równych, gładkich tras mogą korzystać także rolkarze.

Maciej Neumann, Nowości, 15 Listopada 2008wyedytowano: 2015-04-06 13:34
aktywne od dnia: 2008-11-17 15:27
drukuj  
Komentarze użytkowników (4)
Maatzey, 2008-11-18 11:19:00
Fajny nawet ten artykuł  :)
pietruch, 2008-11-18 18:37:52
Jak prezes się wypowiada to zawsze jest dobry artykuł hihi!   :o k
emulov, 2008-11-18 18:51:53
łeee a ja myślałem że koło OBI to polecą asfaltem   :bad
pawel, 2008-11-21 16:22:40
artykul jak slusznie zauwazyliscie dobry ukazal sie rowniez w 7 Dni Toruń http://torun.7dni.pl/2008/11/18 strona 5

mam nadzieje, ze coraz wiecej osob dowie sie, ze celem RT jest przede wszystkim "lobbowanie" na rzecz dobrej infrastruktury rowerowej w Toruniu. na "smieszki" szkoda pieniedzy podatnikow...

co do sciezki przy markecie Obi. najprawdopodobniej bedzie wykonana jednak z kostki bezfazowej. co ciekawe bedzie miala szerokosc okolo.. 2.80 cm przy 2 metrowym chodniku. obawiam sie ze moze byc troche za szeroka. akurat w tym miejscu jest duze natezenie pieszych, ktorzy beda spacerowac po sciezce.

taka szerokosc ddr jest wrecz wskazana na Lubickiej od skrzyzowania przy Obi do pl. Daszynskiego. ale to inny temat...
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook