Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 14 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowerowe rewolucje - artykuł z Gazety Pomorskiej

Rowerowe rewolucje ??

Budowa blisko 100 kilometrów dróg rowerowych na terenie powiatu toruńskiego zaplanowana jest na lata 2009-2010. Już teraz w trybie pilnym ruszyły prace przy jednym fragmencie.

Na tę ogromną inwestycję zarezerwowano już 60 proc. z funduszy unijnych. Resztę muszą dołożyć samorządy i pozostali partnerzy projektu. Całe przedsięwzięcie może pochłonąć blisko 24 min zł. Teraz przygotowywana jest niezbędna dokumentacja, aby od kwietnia 2010 roku do września 2011 roku zdążyć z wykonawstwem. Według projektu powstaną cztery drogi rowerowe: z Torunia przez Złąwieś do Wolumina; z Torunia przez Barbarkę, Olek, Łubiankę do Unisławia; z Torunia przez Łysomice z rozgałęzieniem nad jezioro Chełmżyńskie oraz nad jezioro Kamionkowskie. Ostatnia trasa rowerowa ma biec z Torunia przez Złotorię do Osieka nad Wisłą. Chodzi głównie o to, aby rowerzyści przestali zajmować ulice. Ma to poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Ze ścieżek rowerowych maja korzystać także piesi, rolkarze, a na niektórych trasach nawet narciarze.

Pilną sprawą, która nie mogła czekać jest odcinek drogi rowerowej w Łysomicach przy ulicy Lipowej. Tam od kilku dni robotnicy prowadzą intensywne prace drogowe. Taką decyzję podjęli samorządowcy po głośnych protestach mieszkańców Łysomic którzy zabiegali o poprawę bezpieczeństwa na ulicach.
- Przy ruchliwej trasie do tej pory nie było chodnika, chcieliśmy go zbudować, ale według planów miał się pokrywać z przyszłą trasą rowerową - wyjaśnia Ludwik Borek, inspektor ds. infrastruktury i dróg - Dlatego nie było sensu tworzyć chodnika, zmieniliśmy projekt i budujemy drogę rowerową, z której będą mogli korzystać zarówno rowerzyści, jak i piesi, oraz rolkarze. Droga będzie miała szerokość dwóch metrów i nawierzchnię asfaltową. Prace wykonuje firma „DROBUD" z Chełmży.

Trakt układany jest w Łysomicach przy ul. Lipowej na długości od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 552 do skrzyżowania z drogą biegnącą w kierunku Zakrzewka. Pierwsza fragment drogi rowerowej w naszym powiecie ma być gotowy pod koniec października. Pod drogą układana jest także instalacja oświetleniowa, tak aby w przyszłym roku można było zamontować lampy, które mają przyczynić się do poprawy widoczności. Droga wraz oświetleniem ma kosztowa blisko 785 tys. zł.

Nowa inwestycja to także problemy mieszkańców domów stojących w jej sąsiedztwie. Niektórym z nich może pogorszyć się zjazd z pobliskiej drogi powiatowej do posesji. Mieszkańcy krytykują też sposób wykonawstwa.
- Tuż obok nowej drogi rowerowej znajduje się skrzynka energetyczna - mówi jeden z mieszkańców Lipowej. - Najpierw trzeba było ją podwyższyć, a teraz nie będzie można się do niej dostać. Tak nie może być.
Urzędnicy zapewniają, że wszystko będzie w porządku. - Okazało się że część mieszkańców miała nielegalne zjazdy na drogę powiatową - tłumaczy Ludwik Borek - wszystko konsultujemy na bieżąco, modyfikujemy też częściowo projekt, aby wszyscy byli zadowoleni. Skrzynka energetyczna zostanie usytuowana tak. by nie było z nią problemu.

PAWEŁ MARWITZ, Gazeta Pomorska, 27 września 2008wyedytowano: 2015-04-04 20:39
aktywne od dnia: 2008-10-12 21:17
drukuj  
Komentarze użytkowników (5)
pawel, 2008-10-12 21:34:29
pogrubienia w artykule to moja sprawka.

1. smutne jest to, że najważniejszą cechą "rowerowej inwestycji" ma być wyrzucenie rowerzystów z jezdni, a nie komfort czy jakość poruszania się rowerem. niestety polscy drogowcy są na takim etapie na jakim są.

2. wywód urzędnika na temat tego, że miał być chodnik, a jest ścieżka z której będą mogli korzystać nawet narciarze jest pierwszorzędny. niestety to chyba jest powiedziane na poważnie.

jeżeli te rowerowe rewolucje będą wyglądały tak jak wynika to z artykułu, to nie będzie wesoło. urzędnicy jak widać bardzo starają się o dobry PR, przecież "ciemny lud" wszystko kupi, a szczególnie rowerzyści-biedaki. przecież "ścieżki rowerowe" to taki nośny temat, na którym przy okazji nie trzeba sie znać...

ps.proszę o zdjęcia super ścieżki rowerowej dla pieszych i narciarzy. jeśli ktoś może je wykonać będzie super.
pietruch, 2008-10-13 03:39:25
Żeby tylko całe te 100km śmieszek było szerokie na 2m i zrobione z asfaltu... Nie takie gówno jak robili na drodze wojewódzkiej nr 552/553 - wąsko i polbruk.

ścieżki rowerowe dla pieszych i narciarzy -   :wow hihi!
Trzeba będzie zastosować jakieś nowe znak uwzględniające narciarzy hhehehe
rocez, 2008-10-13 12:00:40
W całej skandynawii (może nj mniej w Danii) drogi rowerowe, poza centrami miast oczywiście, sa powszechnie uzywane przez nartorolkarzy, a w zimie przez narciazy biegowych i super to działa!
Pomysływ dobrym kierunku, tylko ostanimi laty jest u nas słabo ze sniegiem.   :J
malgosia, 2008-10-14 14:10:30
Moge sie założyć że ta ścieżka dla narciarzy będzie w Unisławiu, koło pagórka szumnie nazwanego przez właściciela stokiem narciarskim. Chyba bym umarła ze śmiechu gdybym na drodze spotkała się z narciarzem w pełnym rynsztunku: gogle, kijki  :P
Btw ciekawe jak ma poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg umieszczenie razem pieszych, rowerzystów, no i nie zapominajmy- narciarzy! Napisaliby wprost o co chodzi: wyrzućmy rowery z jezdni, żeby kierowcy za dużo nie musieli uważać.
pietruch, 2008-10-14 22:41:01
W zimę na pewno i tak nikomu nie będzie się chciało odśnieżać tej drogi rowerowej, niech wiec ci narciarze sobie tam 'jeżdżą' hihi!
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook