Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowerzyści będzie bezpieczniej - artykuł z bezpłatnego miesięcznika samorządowego Powiat Toruński + MAPY PLANOWANYCH DRÓG ROWEROWYCH

(poczekaj na wczytanie się 5-ciu Google map znajdujących się na dole artykułu)
Rowerzyści będzie bezpieczniej !!


Szlak rowerowy Toruń –  Bydgoszcz ma już pięć lat. W rocznicę jego otwarcia Starosta Toruński Mirosław Graczyk i Marszałek Województwa Piotr Całbecki podpisali preumowę na budowę nowych i modernizację już istniejących dróg rowerowych w powiecie. Impreza z tej okazji odbyła się w niedzielę, 15 czerwca. Uczestnicy wyruszyli na rowerach jednocześnie z Torunia i Bydgoszczy i spotkali się w Skłudzewie, czyli w połowie drogi między największymi miastami regionu. Wśród rowerzystów byli m.in. Starosta Toruński Mirosław Graczyk i Wicestarosta Dariusz Meller, urzędnicy Starostwa oraz przedstawiciele OM PTTK i Klubu Turystyki Kolarskiej „Przygoda”.

W uroczystościach w Skłudzewie wzięli ponadto udział: pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy Barbara Kubiak-Warzocha, Wicemarszałek Województwa Maciej Eckardt, zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, Wójt Gminy Zławieś Wielka Tadeusz Smarz oraz Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała – maratończyk z zamiłowania, który z Torunia przybiegł do Skłudzewa jeszcze przed rowerzystami! Organizatorzy spotkania: Oddział Miejski PTTK w Toruniu oraz Starostwo Powiatowe w Toruniu, przygotowali dla cyklistów konkursy z nagrodami oraz zapewnili tradycyjną grochówkę.
Projekt „Poprawa bezpieczeństwa na drogach publicznych poprzez wybudowanie dróg rowerowych” będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Uzyskanie dofinansowania jest uzależnione od spełnienia wymogów formalnych i merytorycznych dotyczących przygotowania odpowiedniej dokumentacji i gotowości do wdrożenia. Starostwo Powiatowe w Toruniu planuje złożyć gotowy wniosek ze wszystkimi wymaganymi dokumentami do grudnia 2009 roku.

Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu, dzięki wybudowaniu oraz przebudowie blisko 100 kilometrów dróg rowerowych biegnących przy drogach publicznych o dużym natężeniu ruchu i znaczeniu komunikacyjnym. Poprzez zdjęcie ruchu rowerowego z dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych poprawi się bezpieczeństwo rowerzystów, pieszych i samych kierowców. Realizacja projektu przyczyni się również do rozwoju turystyki i małego biznesu oraz promowania aktywnego wypoczynku i zdrowego trybu życia.
Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2010-11.
Projektem objęte zostaną następujące drogi rowerowe:
  • I. Droga rowerowa nr 1 Toruń – Zawieś Mała – Bolumin (22,6 km)
  • II. Droga rowerowa nr 2 Barbarka – Olek – Różankowo – Pigża – Łubianka– Wybcz – Raciniewo – Unisław (24,1) km.
  • III. Droga rowerowa nr 3 Toruń – Łysomice – Tylice – Sławkowo – Morczyny – Kamionki Małe (18,7 km).
  • IV. Droga rowerowa nr 3a Morczyny – Mirakowo– Grodno – Pluskowąsy – Chełmża-Grzywna –Mirakowo (20 km).
  • V. Droga rowerowa nr 4 Toruń – Złotoria – Grabowiec – Osiek n/Wisłą (12,8 km) – odcinek Toruń –Łysomice – Morczyny, a następnie wokół Jeziora Chełmżyńskiego (Mirakowo-Grodno - Pluskowęsy - Chełmża – Grzywna - Mirakowo) i nad jezioro w Kamionkach (Morczyny-Kamionki)
Dorota Habel
rzecznik Starostwa Powiatowego w Toruniu
miesięcznik Powiat Toruński - w formacie PDF

Poniżej przedstawiamy przybliżone przebiegi tras na Google Maps:

I. Droga rowerowa nr 1 Toruń – Zawieś Mała – Bolumin (22,6 km)

Wyświetl większą mapę

II. Droga rowerowa nr 2 Barbarka – Olek – Różankowo – Pigża – Łubianka– Wybcz – Raciniewo – Unisław (24,1) km.

Wyświetl większą mapę

III. Droga rowerowa nr 3 Toruń – Łysomice – Tylice – Sławkowo – Morczyny – Kamionki Małe (18,7 km).

Wyświetl większą mapę

IV. Droga rowerowa nr 3a Morczyny – Mirakowo– Grodno – Pluskowąsy – Chełmża-Grzywna –Mirakowo (20 km).

Wyświetl większą mapę

V. Droga rowerowa nr 4 Toruń – Złotoria – Grabowiec – Osiek n/Wisłą (12,8 km)

Wyświetl większą mapę


wyedytowano: 2008-08-09 21:02
aktywne od dnia: 2008-08-09 18:34
drukuj  
Komentarze użytkowników (4)
matixg, 2008-08-10 00:13:09
Jeśli by to była prawda to aż żal z Torunia się wyprowadzać - było by gdzie jeździć. Praktycznie wszystkie 5 tras dość często zwiedzam. Widziałem w Różankowie/Pigży już coś robią - oczywiście kostka  :|
Red, 2008-08-12 11:15:07
Toć to normalne asfaltówki w większości po których można jeździć i bez oznakowania. Oznakowanie raczej przydaje się dla turystów spoza miasta bo nie muszą wtedy mozolnie śledzić mapy. W promieniu 50-100 km od Torunia jest tyle fajnych miejsc do jazdy, że te kilka szlaków to jest kropelka w morzu. Można by np. do istniejących szlaków pieszych podokładać oznaczenia rowerowe i wtedy byloby już konkretnie.
piti, 2009-02-09 18:35:59
Uwaga do planowanej drogi Toruń - Zławieś Mała - Bolumin
Czy ścieżka nie mogłaby zaczynać się przy nowym stadionie żużlowym i prowadzić starym istniejącym szlakiem, który trzeba naprawić, między lotniskiem a byłym Polchemem... Następnie po starym trakcie kolejowym, który został właśnie zdemontowany i doskonale nadaje się na podkład do ścieżki rowerowej... Wiem o tym bo codziennie tam przejeżdżam rowerem.
Zastanawiam się, czy ktoś wpadnie na pomysł i na starej zdemontowanej już obwodnicy kolejowej za lotniskiem, od Przysieka do Wrzosów wymyśli ścieżkę rowerową. Trasa byłaby piękna i jest już prawie gotowa... (!)
pawel, 2009-07-01 23:14:25
stan na dzisiaj, uwagi do mapek:

trasa numer 1 zagrozona, trasa 2 i 5 w projektowaniu, trasa 3 i 4 poloczona w jedna - przetarg w trakcie badz rozstzrygniety.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook