Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

W Bydgoszczy z rowerami wciąż kiepsko - artykuł z Gazety Pomorskiej

Z rowerami wciąż kiepsko

W Bydgoszczy mamy obecnie 44 kilometry ścieżek rowerowych. Dróg dla cyklistów ciągle przybywa. Brakuje jednak parkingów dla rowerzystów. Miasto zaś chce wspierać inicjatywy tych bydgoszczan, którzy promują kulturę dwóch kółek.
Wracamy do tematu budowanej w Bydgoszczy sieci ścieżek rowerowych. Tekst, który pojawił się w Pomorskiej w zeszłym tygodniu, zakończyliśmy sugestią, by na zbliżające się Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce pojechać rowerem.
Okazuje się jednak, że nowa sieć dróg, którymi już teraz mogą mknąć amatorzy dwóch kółek, to nie wszystko. Wzdłuż ścieżek prawie nie ma takich miejsc, gdzie rowerzyści mogliby zostawić swoje pojazdy.

Pilnuj dwóch kółek

Jeszcze rok temu było niemożliwe, by, nie bacząc na ruch samochodów, przejechać rowerem z Fordonu na Czyżkówko. Dziś można tę trasę pokonać w pełni bezpiecznie. Podczas postoju jednak nie można ani na chwilę spuścić wzroku z roweru. Po prostu brakuje miejsc parkingowych.
Temat został podjęty przez radnych miasta podczas ostatniego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie miejsc parkingowych dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkoły rowerami.
- Jest oczywiste, że o bezpieczeństwo jednośladów należących do uczniów powinny zadbać szkoły. Z tego co mi wiadomo, na ten cel są przygotowane pieniądze w budżetach gminnych i powiatowych - tłumaczy Jan Siuda, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Wesprą akcję społeczną

Radny Stefan Pastuszewski dostrzega też inne problemy związane z użytkowaniem ścieżek:
- Powstaje jednak pytanie, jak sprawić, by ludzie zechcieli korzystać z tych dróg nie tylko latem. W krajach zachodnich, np. w Danii, ścieżki rowerowe zimą są regularnie odśnieżane. I tam naprawdę widać, że kultura rowerowa istnieje i ma się dobrze. Z kolei u nas ten środek transportu jest traktowany wciąż po macoszemu.
Z radnym zgadza się też Janusz Śmigielski z ZDMiKP: - Ścieżki mogą w przyszłości spowodować spore oszczędności miasta w zakresie transportu publicznego.
Jakie działania zamierzają podjąć władze miasta, by upowszechniać kulturę rowerową?
- Ostatnią akcją, która przypomniała bydgoszczanom o tym, że rower to wspaniały środek transportu, był dzień bez samochodu. Chętnie wesprzemy też różne działania społeczne i promocyjne podejmowane przez grupy rowerowych zapaleńców - mówi Siuda.

Maciej Czerniak, Gazeta Pomorska, 2 lipca 2008


wyedytowano: 2008-07-07 23:54
aktywne od dnia: 2008-07-07 23:51
drukuj  
Komentarze użytkowników (4)
Maatzey, 2008-07-08 09:49:13
No proszę, w Bydzi, to przynajmniej władze miasta udają, że ich temat interesuje i chcą promować transport rowerowy...a u nas od lat nic, tylko na drzewo wysyłają cyklistów...
Hamal, 2008-07-08 14:46:47
Muszę sie tam wybrać i zobaczyć jak to naprawdę wygląda z tymi ścieżkami w Bydzi w porównaniu z Toruniem.
pietruch, 2008-07-08 18:27:04
Ktoś z Bydgoszczy musiałby się wypowiedzieć. Może dużo gadają, a mało robią tak jak i nasi włodarze  :P
BR, 2008-12-06 22:09:28
Ze ścieszkami w Bydgoszczy, nie jest tak różowo jak to przedstawiają władze. "44 km" to dobrze wygląda na papierze a w praktyce to masa wpadek i niedoróbek. W mieście mają słaby kontakt z rowerzystami chyba że trzeba się pokazać. Przykładem jest rada konsultacyjna d/s ścieżek rowerowych w mieście. Nikt jej nie słucha itp. Zero wspierania inicjatyw rowerowych w mieście, chyba że sam wszystko już masz zorganizowane. Mogli by się więcej wysilić. Mam nadzieje że wiele się zmieni po oficjalnym stanowisku środowiska rowerowego z naszego miasta.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook