Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Z wielkiej miłości do dwóch kółek - artykuł z Nowości

 

 

Jak wybrać się na rowerową wycieczkę… bez własnego roweru?W całym Toruniu jest tylko dwanaście rowerów, które można wypożyczyć. Wszystkie znajdują się w Szkole Leśnej na Barbarce.

- Była jeszcze kiedyś taka fundacja, o ile dobrze pamiętam, polsko-holenderska. Holendrzy dali w prezencie rowery. Szukano dla nich pomieszczenia, więc udostępniliśmy im miejsce tuż przy „Wodniku” – mówi Zbigniew Jaskulski z MOSiR-u. - Niestety, ta wypożyczalnia nie istnieje już od około trzech lat.

Teraz każdy kto chciałby wybrać się na przejażdżkę, a nie posiada roweru, kieruje się w stronę Barbarki. Właśnie tam mieści się jedyna w Toruniu wypożyczalnia. Co ciekawe, pomimo, że dysponują jedynie dwunastoma pojazdami, nie było jeszcze sytuacji, aby ich dla kogoś zabrakło. Jest czynna codziennie od godz. 8 do 19.

- Nowe terenowy rowery. Wszystkie tej samej wielkości. Część ze specjalnymi siodełkami dla dzieci, które zachęcają do rodzinnych wyjazdów – mówi Monika Krauze, dyrektor Szkoły Leśnej na Barbarce. – Większość osób wypożycza je, aby pojeździć po okolicy. Wydaliśmy nawet foldery z wykazem miejsc, które warto odwiedzić. Najdalsze z nich to Zamek Bierzgłowski i Obserwatorium w Piwnicach.

Ruch w wypożyczalni zaczyna się już od wczesnej wiosny. Niewiele osób wie, że na rowerach można pojeździć również… za darmo. Dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiemu od godz. 15 do 18 wypożyczanie jest bezpłatne. Szkoła Leśna w planach ma zakup kolejnych rowerów. Dlaczego jednak tak mało jest podobnych placówek w Toruniu?

- Brakuje nam spójnych dróg rowerowych, aby bezpiecznie jeździć po mieście. Wiele osób rezygnuje z jazdy rowerem i woli iść na piechotę – twierdzi Waldemar Wieczorkowski, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Przygoda”. - Rower traktowany jest jako środek do wyjazdu za miasto. Sam jeżdżę po Toruniu mało. Wypożyczalnia w centrum mogłaby być niezwykłą atrakcją dla turystów, którzy przyjeżdżają zwiedzić nasze maisto.

Na dzień i na godzinę

W Szkole Leśnej na Barbarce rower można wypożyczyć na cały dzień (cena 25 zł) lub na godzinę (5 zł). Istnieje możliwość wcześniejszej telefonicznej rezerwacji (0-56 655 66 98). Grupy szkolne płacą 15 zł za dzień.

Tomasz Bielicki, Poniedziałek, 16 Czerwca 2008 Nowości

 

 wyedytowano: 2015-04-04 19:13
aktywne od dnia: 2008-06-17 09:43
drukuj  
Komentarze użytkowników (6)
julo, 2008-06-17 10:14:58
No, była taka wypożyczalnia, która musiała upaść, w wyniku cen za wypożyczenie. To raczej była kaucja. Nie pamiętam dokładnie, ale bodaj 60 zł/doba. Na Barbarce też jest zbyt drogo. W miejscowościach nadmorskich i w górach, ale nie tylko płaci się od 5 zł/ godz do 15, 20 zł za dobę. Wypożyczalnia powinna być na kempingu Tramp i w centrum. Szkoda, ze kol.Waldek mało jeździ rowerem po Toruniu. Gdyby działacze PTTK używali rowerów codziennie może nie wygłaszaliby opinii, że w Toruniu jest "znakomita sieć dróg rowerowych" (to nie Waldek, ale szef OM PTTK), albo zaangażowaliby się w społeczny ruch na rzecz budowy i utrzymania dróg rowerowych. Ciekawe, ze ze strony PTTK nie ma żadnego poparcia dla tej idei. "Rower traktowany jest jako środek do wyjazdu za miasto" - ale najpierw trzeba przez to miasto przejechać - prawda? Kolega Waldek nie zauważył, że przybywa rowerzystów jeżdżących codziennie do pracy, do szkoły, na zakupy....
pawel, 2008-06-17 10:27:02
wypozyczalnia wypozyczalnią, trzeba by zaczać od postawienia w końcu bezpiecznych stojaków. ale kogo to obchodzi... hihi!

naprawde denerwuja mnie teksty typu: "Wypożyczalnia w centrum mogłaby być niezwykłą atrakcją dla turystów, którzy przyjeżdżają zwiedzić nasze miasto". zacznijmy od podstaw czyli od budowy rozsądnego systemu tras rowerowych w mieście, a nie szukaniu jakiejś kolejnej, wątpliwej pseudo atrakcji dla turystow.

tzeba zdac sobie sprawę z tego, ze jesli miekszancy beda mieli po czym jezdzic na rowerze i beda mieli gdzie zostawiac rowery to i turystom bedzie lepiej...
LUBAN, 2008-06-17 22:08:41
To prawda w Toruniu nie brakuje pseudo wypożyczalni rowerów, a ścieżek z prawdziwego zdarzenia, dobrze oznakowanych i skomunikowanych z istniejącymi już ścieżkami.
Tylko kiedy władze miasta i MZD to zrozumieją.
Osobiście codziennie dojeżdżam do pracy rowerem, bo jest szybciej niż za pośrednictwem MZK ale nie tylko dlatego.
A śmigam z os.SKARPA do samego CENTRUM ul.Mostowa (7,2km) i na tym odcinku skomunikowanie ścieżek rowerowych mogło by być lepsze; w szczególności odcinek ul.Lubickiej + przydało by się coś na bulwarze.
tomasz, 2008-06-24 11:38:03
Wypożyczalnia rowerów w centrum powinna być a nie "być niezwykłą atrakcją"
burza, 2009-07-04 13:14:54
i jestem na zwirka i wigory a po rower nwet nie wiem jak!!!  :(
pietruch, 2009-07-13 22:19:58
Wypozyczalnia w centrum znajduje sie przy ul. Piekary 28 http://emporium.torun.com.pl/
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook