Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 17 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Pismo w sprawie zmiany organizacji ruchu w ciągu ul. Gałczyńskiego w Toruniu + ODPOWIEDŹ

RT 6/2019

Toruń, 16 maja 2019 r.

Pan Michał Zaleski

Prezydent Miasta Torunia

 

Dotyczy: nowej koncepcji organizacji ruchu na ul. Gałczyńskiego w Toruniu

 

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z poddaniem pod konsultacje społeczne projektu nowej koncepcji organizacji ruchu na ul. Gałczyńskiego, która zakłada wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Gałczyńskiego na odcinku od al. 700-lecia do ul. Matejki proszę o utrzymanie dwukierunkowości dla ruchu rowerowego na tym odcinku.

Powyższy fragment jest ważnym ciągiem komunikacyjnym między ul. Bema i ul. Szosa Chełmińska. Ulica Gałczyńskiego przebiega przez obszar mocno zabudowany, zapewnia dojazd do sklepu wielkopowierzchniowego znajdującego się przy ul. Bema, cmentarza przy ul. Gałczyńskiego oraz targowiska miejskiego przy ul. Szosa Chełmińska.

Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na odcinku od al. 700-lecia do ul. Matejki bez zapewnienia możliwości poruszania się dla rowerzystów w obu kierunkach np. poprzez zastosowanie kontraruchu pogorszy warunki do poruszania się dla rowerzystów na tym obszarze i utrudni dojazd do wielu celów podróży znajdujących się w okolicy oraz miejsc zamieszkania.

Pragnę zaznaczyć również, że wprowadzanie ruchu jednokierunkowego na ulicach osiedlowych wyłącznie po to aby zwiększyć ilość miejsc parkingowych nie służy poprawie bezpieczeństwa gdyż wpływa bezpośrednio na zwiększenie prędkości samochodów. Kierowcy wiedząc, że z przeciwnego kierunku nic nie nadjedzie, mimowolnie zwiększają prędkość i przestają zwracać uwagę na innych, niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów znajdujących się w pasie drogowym.

Proszę zatem o pozostawienie ruchu dwukierunkowego na tym odcinku tak jak to jest w chwili obecnej lub, w przypadku wprowadzenia ruchu jednokierunkowego, proszę o wprowadzenie do nowej koncepcji organizacji ruchu zmian, które zapewnią rowerzystom możliwość poruszania się w obu kierunkach na odcinku ul. Gałczyńskiego od al. 700-lecia do ul. Matejki.

Proszę także, w przypadku budowy nowego odcinka drogi łączącej ul. Tuwima z ul. Gałczyńskiego, o zapewnienie na tym odcinku dwukierunkowości dla ruchu rowerowego. Na udostępnionym do konsultacji rysunku powyższy fragment został oznaczony jako jednokierunkowy.

Przed ostatecznym zatwierdzeniem nowego projektu stałej organizacji ruchu dla ul. Gałczyńskiego proszę o odpowiedź oraz przedstawienie projektu wraz z uzasadnieniem wprowadzonych rozwiązań.

 

Joanna Jaroszyńska

Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

 

Do wiadomości:

Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji

Wydział Gospodarki Komunalnej


Toruń dn. 21 czerwca 2019 r.

WGK.TD.7223.11.2019.WSz

Pani

Joanna Jaroszyńska

Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

 

Odpowiadając na Pani pismo z dnia 16 maja br. w sprawie koncepcji zmiany organizacji ruchu drogowego w pasie drogowym ul. Gałczyńskiego na odcinku od al. 700-lecia do ul. Matejki uprzejmie informuję, że w wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych odstąpiono od wprowadzenia proponowanej zmiany. W związku z czym tematyka zawarta w Pani piśmie staje się bezprzedmiotowa.

Ponadto informuję, że w ramach dalszych prac zostanie powołany zespół roboczy, składający się z przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej, Urzędu Miasta Torunia oraz mieszkańców. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców termin prowadzenia konsultacji społecznych został wydłużony do 30 września br.

 

Z poważaniem

Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej

Marcin Kowallek

 

Otrzymuje:

Adresat

WKSiI

WGK TD a/awyedytowano: 2019-06-26 19:51
aktywne od dnia: 2019-05-19 15:50
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook