Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 08 sierpnia 2020
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2019-02-10 Podsumowanie działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń w 2018 roku

Czas na podsumowanie działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń w 2018. Podobnie jak w latach ubiegłych staraliśmy się promować i propagować komunikację rowerową wśród mieszkańców Torunia organizując różnego rodzaju pro rowerowe akcje. Zachęcaliśmy do częstszego wyboru roweru jako środka transportu po mieście oraz przypominaliśmy o zasadach bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym. Staraliśmy się także zainspirować Was do planowania rekreacyjnych wycieczek i wypraw z rowerami poza Toruń. Nasze działania skupiały się również na monitorowaniu spraw związanych z budową nowej infrastruktury rowerowej w Toruniu oraz regionie. O wszystkich podejmowanych przez nasze stowarzyszenie działaniach informowaliśmy Was poprzez poprzez stronę internetową i profil na Facebooku.

Podsumowanie rozpoczniemy od krótkiego przeglądu Rowerowych Mas Krytycznych, które 
podobnie jak w latach ubiegłych cieszyły się największym zainteresowaniem. W 2018 roku zorganizowaliśmy siedem rowerowych przejazdów ulicami Torunia. Wzięło w nich udział około 1205 rowerzystek i rowerzystów. Najliczniejsza była Elegancka Rowerowa Masa Krytyczna, która odbyła się w maju. Wzięło w niej udział około 260 osób. Zaraz po niej dużą popularnością cieszyły się Masa Świetlna i z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu, które zgromadziły ponad 200 osób. 

W 2018 roku pogoda nie była dla nas zbyt łaskawa i często dzień przed planowanym przejazdem albo robiło się zimno, albo zaczynało padać, albo jedno i drugie. No cóż na pogodę niestety wpływu nie mamy, ale mamy nadzieję, że aura w 2019 roku będzie dla nas łaskawsza i frekwencja podczas przejazdów będzie większa. Pamiętajcie, rowerowe masy krytyczne są nie tylko okazją do tego aby aktywnie i przyjemnie spędzić wolny czas. Wasz udział w tych przejazdach to sygnał dla władz miasta, że warto i należy inwestować w rozwój infrastruktury rowerowej i promować tę formę transportu. Dlatego już dziś sprawdźcie >> kiedy odbędą się rowerowe masy krytyczne w 2019 roku i zarezerwujcie na nie czas. Najbliższa Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna odbędzie się już w sobotę 23 marca!

Od początku naszej działalności staramy się wpływać na kształt nowo powstającej infrastruktury rowerowej w Toruniu i regionie. Nie inaczej było i w 2018 roku. Pisaliśmy uwagi do konsultowanych dokumentów i projektów oraz do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dzięki naszej interwencji udało się m.in. wymienić wyrwikółka na nowym parkingu w szpitalu na Bielanach na odpowiednie, u-kształtne stojaki. Niestety nasze uwagi nie zawsze są uwzględniane, co w późniejszym czasie niekorzystnie odbija się na warunkach do przemieszczania się na rowerze. Z treścią wszystkich wystosowanych pism możecie zapoznać się w dziale korespondencja>>.

Od 2015 roku prawie w każdą środę możecie też przeczytać felieton o tematyce około rowerowej, który publikowany jest w Gazecie Pomorskiej. Wszystkie felietony dostępne są także na naszej stronie internetowej – link>>.

Pod koniec czerwca zorganizowaliśmy „Rowerowe spotkanie miast partnerskich Torunia”. Było ono kontynuacją wcześniejszych spotkań, które odbyły się w Lejdzie i Oxfordzie. Do naszego miasta przyjechało 16 osób z Lejdy, Novego Mesta, Kowna i Oxfordu. Celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z komunikacją rowerową oraz zrównoważonym transportem. Nasi goście zobaczyli m.in. jak wygląda infrastruktura rowerowa w Toruniu oraz wzięli udział w Wakacyjnej Rowerowej Masie Krytycznej. Był też czas na prezentacje i rozmowy na temat szeroko pojętej promocji rowerów. Relacja ze spotkania dostępna jest tutaj >>.

Tradycją są już październikowe wizyty gości z partnerskiego miasta Torunia - holenderskiej Lejdy. Nasze stowarzyszenie przygotowało dla chętnych osób wycieczkę rowerową. Tym razem zamiast zwiedzania miasta, udaliśmy się do otwartego niedawno Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Dzień wcześniej natomiast odbyła się Pomarańczowa Parada w ramach której przy ul. Podmurnej odsłonięto mural ze strofami wiersza holenderskiego poety. Również i w tym wydarzeniu brali udział przedstawiciele Rowerowego Torunia.

W czerwcu ogłosiliśmy konkurs na relację z rowerowych wakacji. Otrzymaliśmy kilka bardzo profesjonalnie przygotowanych relacji m.in. z wyprawy do Rumunii >> czy Santiago de Compostela>>.  Relacje zostały zamieszczone na naszej stronie, a ich autorzy otrzymali praktyczne akcesoria rowerowe. Na stronie możecie też znaleźć relacje z Getyngi>>, Rotterdamu>> czy Majorki>>. Mamy także nadzieję, że relacje będą dla wielu z Was inspiracją do zaplanowania własnych, rowerowych wakacji!

W listopadzie przeprowadziliśmy akcję „Rowerzysto bądź widoczny!”. Przypominaliśmy zapominalskim rowerzystom o obowiązku używania rowerowego oświetlenia gdy na zewnątrz jest ciemno. Tym razem nie rozdaliśmy zbyt wiele rowerowych lampek ponieważ zdecydowana większość rowerzystek i rowerzystów miała sprawne oświetlenie, co nas bardzo ucieszyło. Jednak w ramach przypomnienia apelujemy - pamiętajcie o sprawnym oświetleniu roweru, bo dzięki temu jesteście lepiej widoczni na drodze i tym samym zwiększacie własne bezpieczeństwo!

Wszystkie informacje o działaniach, które podejmujemy znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz profilu Facebook>>. Zaglądajcie, czytajcie, wklejajcie zdjęcia – zarówno strona, jak i profil na Facebooku to źródło informacji o tym co ważnego rowerowego dzieje się w Toruniu i nie tylko. Jeśli chcecie podzielić się z innymi jakimiś ważnymi informacjami związanymi z tematyką rowerową, macie pomysł jak zachęcić innych do częstszego korzystania z rowerów, chcecie zorganizować jakieś rowerowe wydarzenie – piszcie i informujcie, te strony są też dla Was!

Przypominamy, że w 2016 roku uzyskaliśmy statut organizacji pożytku publicznego co oznacza, że możecie nas wesprzeć przekazując 1% podatku. Nasz numer KRS: 0000299242. Uzyskane w ten sposób wsparcie przeznaczymy m.in. na działania związane z promowaniem bezpiecznych zasad poruszania się wśród rowerzystów oraz na inne działania promujące komunikację rowerową. Od tego roku zmieniły się zasady dotyczące składania rozliczeń rocznych. Tutaj>> znajdziecie informacje jak przekazać 1% na nasze stowarzyszenie. Z góry dziękujemy za wsparcie!

Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszego stowarzyszenia i pomagać nam organizować pro rowerowe akcje popularyzujące rower jako świetny środek transportu w mieście to zapraszamy. Możecie do nas pisać przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie>> lub bezpośrednio pod adres mejlowy: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl.

Dziękujemy firmie AIS.PL za to, że wspiera od wielu lat naszą działalność i dzięki temu możemy realizować nasze pro rowerowe akcje. Dziękujemy także innym darczyńcom, którzy wspierają nas fundując nagrody dla uczestników i uczestniczek rowerowych mas krytycznych. Na koniec dziękujemy wszystkim rowerzystkom i rowerzystom, którzy w mniejszym lub większym stopniu wspierają i popierają nasze działania!wyedytowano: 2019-02-10 22:13
aktywne od dnia: 2019-02-10 21:58
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2019 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2020-02-09 11:17

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook