Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 08 grudnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Do szkoły najlepiej pojechać na rowerze! - felieton z Gazety Pomorskiej

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Jak to zwykle bywa, niektórzy się cieszą, a inni wręcz przeciwnie. Nie zmienia to jednak faktu, że do szkoły chodzić trzeba oraz w jakiś sposób się do niej dostać. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość dotarcia do szkoły pieszo, względnie rowerem, w ostateczności transportem publicznym. Niestety rzeczywistość jest zgoła inna i duży procent uczniów jest odwożonych do szkół samochodami. Powody są różne. Niektóre dzieci mieszkają daleko od szkoły, a w okolicy nie funkcjonuje regularny transport publiczny. Rodzice czy chcą czy nie chcą, muszą pełnić dodatkową funkcję - kierowcy swoich dzieci. Niektóre mieszkają na tyle blisko szkoły, że mogłyby do niej dojechać na rowerze, ale wielu rodziców boi się o to czy ich dziecko będzie bezpieczne pośród tylu samochodów na ulicach.

W pierwszym przypadku trudno o dobre rozwiązanie problemu. Jeśli ktoś zdecydował się na zamieszkanie poza miastem, a dalej w mieście pracuje i w mieście uczą się jego dzieci, jest niejako skazany na codzienne dojazdy. W drugim przypadku łatwiej o zmianę, ale trzeba nad nią popracować. Trzeba nauczyć dziecko przepisów, wbić do głowy zasadę ograniczonego zaufania, kilkukrotnie wspólnie przejechać na rowerze trasę z domu do szkoły i zwrócić uwagę na miejsca, w których trzeba zachować szczególną uwagę. W ten sposób można nauczyć dziecko większej samodzielności i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Trzeba też bezwzględnie potępiać wszelkie formy piractwa drogowego oraz samemu przestrzegać przepisów. To od naszego zachowania na drodze zależy bezpieczeństwo dzieci, które samodzielnie podróżują do szkoły.

Z roku na rok pod toruńskimi szkołami systematycznie przybywa zaparkowanych rowerów. Większość szkół posiada parkingi rowerowe, co również wpływa na wzrost popularności roweru, jako środka transportu. Dlatego pozwalajcie swoim dzieciom jeździć rowerami do szkoły, a nawet więcej – zachęcajcie je do tego. To przyniesie im tylko korzyści.

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Gazeta Pomorska, 5 września 2018 r.wyedytowano: 2018-10-18 21:49
aktywne od dnia: 2018-10-18 21:47
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook