Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 14 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Ścieżka przetnie dzielnicę ze wschodu na zachód - artykuł z Nowości

Powstałe niedawno ścieżki rowerowe wzdłuż ulic Traugutta i Waryńskiego to początek rozbudowy sieci takich dróg na Jakubskim Przedmieściu.

Ścieżka wzdłuż Traugutta powstała od mostu kolejowego do okolic skrzyżowania z ulicą Waryńskiego. Początkowo zakładano, że pobiegnie inaczej.

Za mostem miała odbić w prawo w kierunku Wisły. Biegłaby więc wiślaną skarpą. Docierałaby na płaskowyż na wysokości skrzyżowania z Waryńskiego. Tu miałby powstać punkt widokowy.

Inne rozwiązanie

- Na budowę takiej ścieżki potrzeba by pasa szerokości 2,5 metra - wyjaśnia projektujący drogę na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg Ryszard Kłosowski. - Do tego dochodzi po 0,5 metra z obu stron tzw. skrajni. W sumie to za dużo jak na ścieżkę biegnącą na skarpie. Mogłoby być niebezpiecznie. Trzeba by ścinać skarpę i to w dużym zakresie. Dlatego zaproponowałem inne rozwiązanie. To inne rozwiązanie zostało zrealizowane. Na ścieżkę rowerową zamieniono chodnik biegnący wcześniej wzdłuż Traugutta. Chodnikiem - oczywiście po jego zbudowaniu - stała się wydeptana równolegle przez pieszych zwykła ścieżka.

- To propozycja zgodna ze sztuką, bo ścieżka rowerowa powinna biec zawsze od strony jezdni - podkreśla Ryszard Kłosowski.

Punkt w zawieszeniu

Chodnik biegnący na szczycie skarpy jest zabezpieczony balustradą. Od mostu przez kilkaset metrów biegnie obok ścieżki rowerowej. Potem z braku miejsca łączą się i przechodzą w ścieżkę pieszo-rowerową.

Na razie zrezygnowano również z budowy wspomnianego punktu widokowego na płaskowyżu. W każdej chwili można jednak wrócić do tego pomysłu. Nie będzie problemu z poprowadzeniem dojazdu do niego od ścieżki w okolicach skrzyżowania Traugutta i Waryńskiego.

Ścieżka rowerowa powstała także wzdłuż Waryńskiego, między ulicami Traugutta a Antczaka. Zbudowano ją od strony parku Glazja. Aby to zrealizować, trzeba było nieco podciąć parkową skarpę i wzmocnić ją murem oporowym. Trwają już prace nad projektem ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulic Antczaka i Targowej oraz rowerowej po północnej stronie Szosy Lubickiej między Targową a placem Daszyńskiego. Na placu będzie można przejechać na drogę dla cyklistów biegnącą po południowej stronie Szosy Lubickiej. Po rozbudowie ścieżek na Jakubskim Przedmieściu, Toruń będzie miał kompletną drogę rowerową wschód-zachód, wytyczoną w pobliżu Wisły.

W tej dzielnicy musi ona biec „łamańcem”, ze względu na dochodzącą blisko jezdni zabudowę przy ulicy Lubickiej.

 
Marek Nienartowicz, Nowości z dnia 25 października


wyedytowano: 2015-04-04 19:06
aktywne od dnia: 2007-10-29 17:01
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook