Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 13 grudnia 2017
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Rowerzyści – bądźcie uważni na drodze! - felieton z Gazety Pomorskiej

Pisałam tydzień temu, że wraz z nadejściem wiosennej pogody przybywa na toruńskich ulicach rowerzystek i rowerzystów. To bardzo dobry znak. Stowarzyszenie Rowerowy Toruń od wielu lat stara się zachęcać mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych i częstszego korzystania z rowerów. I powoli widoczne są tego efekty. Niestety nie wszyscy rowerzyści zdają się być świadomi, że nie są jedynymi uczestnikami ruchu i dość swobodnie traktują przepisy oraz zasady poruszania się po drogach rowerowych. Jeszcze tzw. „sezon rowerowy” nie rozpoczął się na dobre, a już uczestniczyłam w dwóch sytuacjach w których groziło mi czołowe zderzenie z innym rowerzystą. Sytuacja na ogół wygląda podobnie. Jadący z naprzeciwka rowerzysta patrzy gdzieś w bok, albo spuszcza głowę i ogląda coś przy swoim rowerze nieświadomie zmieniając tor jazdy. To prawda, że korzystanie z roweru nie należy do szczególnie skomplikowanych czynności i większość z nas uczy się tego jeszcze w dzieciństwie. Nie powinno się jednak traktować tej umiejętności w sposób lekceważący. Poruszanie się rowerem w przestrzeni miejskiej wymaga od użytkowników podstawowej wiedzy dotyczącej zasad ruchu drogowego i pewnej dozy wyobraźni, dzięki której można uniknąć niebezpiecznych sytuacji. I tu jest problem. Jeśli ktoś nie potrafi trzymać się prawej strony drogi rowerowej, wystawić ręki prawej lub lewej w celu zasygnalizowania manewru, odwrócić głowy lub rozejrzeć się przed wjechaniem na przejazd rowerowy to lepiej żeby dla swojego i innych bezpieczeństwa nie korzystał z roweru dopóki nie przyswoi sobie tych nawyków. W przeciwnym razie swoim zachowaniem będzie stwarzał zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.

Komunikacja rowerowa w naszym kraju zyskuje coraz większą popularność. W miastach powstaje więcej infrastruktury przeznaczonej dla rowerzystów, ale nie idą z tym w parze odpowiednie działania edukacyjne, które uczyłyby właściwego zachowania na drodze. Egzamin na kartę rowerową w szkołach bardziej przypomina pływanie w basenie bez wody. Co z tego, że dzieci nauczą się podstawowych znaków i przepisów ruchu drogowego, skoro nie mają okazji przećwiczyć zdobytych umiejętności w warunkach drogowych. Jeżdżenie w kółko po boisku szkolnym więcej ma wspólnego z zabawą niż realną nauką. Akcje prewencyjne prowadzone przez policję skupiają się najczęściej na pouczaniu rowerzystów jeżdżących po przejściach dla pieszych, rozdawaniu odblasków i ewentualnie na sprawdzaniu czy rower jest wyposażony zgodnie z przepisami. To wszystko za mało, aby skutecznie eliminować niewłaściwe zachowania i wykształcić kulturę rowerową z prawdziwego zdarzenia.

Na szczęście świadomych rowerzystek i rowerzystów również przybywa i jest nadzieja, że z biegiem lat sytuacja będzie się poprawiać. Mimo tego, zawsze należy uważnie obserwować innych uczestników ruchu i być przygotowanym na nagłe hamowanie. Refleks i sprawne hamulce mogą okazać się niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy zauważycie, że z naprzeciwka prosto na was jedzie zamyślony rowerzysta.

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Gazeta Pomorska, 27 marca 2017 r.wyedytowano: 2017-05-18 23:28
aktywne od dnia: 2017-05-18 23:24
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
2017-12-03 14:00
Coś wesołego
2017-11-30 17:24
Parkowanie samochodów
2017-11-23 08:13
Wiślana Trasa Rowerowa
Ankieta
Jak oceniasz rok 2016 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2017-01-10 20:14

Newsletter
podaj email:

 
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook