Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 14 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Bezpieczny Toruń - Prośba do rowerzystów. Uważajcie również gdy macie pierwszeństwo! - ostrzegają się nawzajem internauci - artykuł z Nowości

Po wypadkach na ulicy Bema i skrzyżowaniu ulicy Skłodowskiej-Curie ze średnicówką rowerzyści i zmotoryzowani oskarżają się o nieznajomość przepisów.


Kierująca osobowym fordem 50-latka, wyjeżdżając z ulicy Sportowej na ulicę Bema, potrąciła rowerzystę jadącego drogą dla rowerów. 61-latek trafił do szpitala. Wcześniej 51-letnia kobieta kierująca fiatem pandą, jadąca Bema od strony Szosy Chełmińskiej, na wysokości lodowiska Tor-Tor potrąciła rowerzystę przejeżdżającego przez jezdnię. 21-latek trafił z obrażeniami do szpitala, w którym - jak donoszą internauci - zmarł. Czekamy na informacje prokuratury w tej sprawie.

- Najgroźniejszymi miejscami dla rowerzystów są te, gdzie legalnie, na ścieżce rowerowej, przekracza się ulicę - relacjonuje na naszej stronie jeden z cyklistów. - Sam omal nie zostałem potrącony na przejeździe dla rowerów na Szosie Chełmińskiej. Zostałem tam zmuszony do bardzo gwałtownego hamowania przez kobietę skręcającą z Bema.

Miałem zielone, byłem widoczny, więc doszło do ewidentnego wymuszenia. Gdybym nie miał dobrych hamulców lub jechał szybciej, byłby materiał na kolejną notatkę w prasie. A przy okazji - wśród poprzednio opisywanych przez „Nowości” wypadków rowerzystów większość odbywa się na oznaczonych przejazdach dla rowerów, a nie na zwykłych przejściach dla pieszych. Podejrzewam, że jadąc „nielegalnie” ludzie bardziej uważają, więc prośba do rowerzystów - uważajcie również gdy macie pierwszeństwo!

- To durny pomysł z tym pierwszeństwem rowerów na krzyżówce z samochodami - odpowiada inny internauta.

Rowerzyści oceniają, że wypadki to wynik nieznajomości przepisów przez kierowców.

- To nie jest problem tylko na Bema - komentuje Joanna Jaroszyńska ze stowarzyszenia „Rowerowy Toruń”. - Przy każdej ulicy, gdzie jest droga rowerowa, jeżeli rowerzysta jedzie po drodze rowerowej, to ma pierwszeństwo. Potem jest ciągłe tłumaczenie, że on wjechał lub wtargnął na jezdnię.

Zbliżając się do przejścia lub przejazdu kierowca ma zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się. Jednak sama widzę, że kierowcy nie patrzą, tylko jadą. W ten sam sposób traktują oni również pieszych. To, niestety, jest problem edukacji drogowej w kraju. Dlatego sami rowerzyści, dbając o swoje bezpieczeństwo i dojeżdżając do przejazdów, rozglądają się i zwalniają.

Kierowcy z kolei winą za kolizje lub wypadki obarczają rowerzystów.

- Jest problem i to nie tylko na ulicy Bema, a dotyczy on ekranów dźwiękochłonnych i żywopłotów utrudniających widoczność - komentuje Józef Dudek, prezes Taxi Zrzeszenie w Toruniu. - Tak jest na średnicówce, czy ulicach Ligi Polskiej i Konstytucji 3 Maja.

W takiej sytuacji trzeba wystawić kawałek samochodu i najczęściej w tym momencie rowerzyści objeżdżają auto na pełnej prędkości. Nie znają przepisów, a to się kończy karambolami. Nie zwracają uwagi na pieszych i nie biorą pod uwagę, że na drogę może wyskoczyć dziecko. Nagminnie przejeżdżają przez przejścia dla pieszych. Wprowadzenie karty rowerowej w tym kontekście oceniam jako superpomysł, bo ci ludzie nie znają przepisów ruchu drogowego.

Paweł Kędzia, Nowości>>, 24 maja 2016 r.wyedytowano: 2016-10-09 19:07
aktywne od dnia: 2016-10-09 13:04
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook