Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Zasada: bierz i jedź na zdrowie - Toruński Rower Miejski - artykuł z Nowości

Toruński Rower Miejski cieszy się coraz większym powodzeniem wśród mieszkańców. Korzystają z niego przeważnie młodzi ludzie, ale nie tylko. Przybywa stacji i rowerów. Mniej jest wandalizmu.

- Zaobserwowałam, że na stacjach Toruńskiego Roweru Miejskiego, szczególnie przy dworcu autobusowym i Plazie stoi sporo rowerów. Czy ludzie jeszcze się do nich nie przekonali? - zastanawia się pani Bożena, mieszkanka toruńskiej starówki.

Coraz więcej
Toruński Rower Miejski działa od kwietnia 2014 roku. Toruń jest jednym z 10 miast, które mają taki system. Rower można wypożyczyć i oddać na dowolnej stacji. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy, system pobierze opłatę, która rośnie w miarę upływu czasu.

Na początku były pewne problemy, m.in. z operatorem i wandalami. Teraz nie ma już tak częstych jak wcześniej dewastacji, porzucania rowerów, prób wykorzystywania ich bez zapłaty. System obsługi jest na tyle prosty, że nie powinien sprawiać nikomu kłopotu. Mieszkańcy coraz lepiej sobie z nim radzą i chętniej korzystają. - Umowa na funkcjonowanie TRM pomiędzy Gminą Miasta Toruń a operatorem - Romet Rental Systems Sp. z o.o.obowiązuje od 2014 roku do 30 listopada 2017 roku, czyli cztery lata -tłumaczy Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki toruńskiego magistratu. - Obecnie w Toruniu jest 30 stacji rowerowych. W użytkowaniu jest 320 rowerów. Korzysta z nich 12 997 stałych, czyli zarejestrowanych użytkowników. Suma wypożyczeń od 2014 roku do czerwca 2016 - 258.257, w tym w poszczególnych latach: w 2014 - 39.686, w 2015 -124.835, w 2016 od marca do czerwca - 93.736.

Dla porównania liczba wypożyczeń rowerów w miesiącu czerwcu w kolejnych latach: czerwiec 2014 - 7.331, czerwiec 2015 - 22.004, czerwiec 2016 - 33.911.

Na tak dużą liczbę wypożyczeń w tym roku w stosunku do lat poprzednich- a jest to wzrost aż o 54 proc. - wpływa sprzyjająca aura oraz liczba dostępnych stacji rozlokowanych na terenie całego miasta.

Jak zapewnia dyrektor Soczyńska, obecnie użytkownicy nie zgłaszają problemów związanych z systemem wypożyczenia, jest on przystępny, prosty w obsłudze a informacje można znaleźć na stronie www.trm24.pl (zasady, instrukcja, regulamin) oraz w BIP UMT). Natomiast problemy techniczne monitowane są bezpośrednio u operatora lub WSiT UM i są niezwłocznie usuwane przez operatora (np. nie działający elektrozamek, nieprawidłowa godzina na wyświetlaczu, umocowanie stacji do podłoża, itp), wynikające z eksploatacji i często z nieprawidłowego korzystania z systemu przez samych użytkowników.

Dyrektor Soczyńska dodaje, że uwagi operatora oraz UM są te same: apele o nieniszczenie rowerów, choć w trzecim roku funkcjonowania TRM jest ich zdecydowanie mniej, nieporzucanie rowerów w innych dowolnych miejscach miasta. Pracownicy sytemu TRM na bieżąco serwisują stacje oraz rowery. WS iTUM na bieżąco przeprowadza kontrole działania systemu TRM, nieprawidłowości zgłasza operatorowi, a operator każdorazowo zobowiązany jest do poinformowania o usunięciu usterek.

Jak w Amsterdamie
- Jak byłem 20 lat temu w Holandii, zazdrościłem mieszkańcom Amsterdamu roweru miejskiego. Teraz nie muszę już zazdrościć, bo mamy Toruński Rower Miejski - podkreśla Ryszard Kowalski, prezes Toruńskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. - Co prawda sam nie wypożyczam, nie wiem nawet, jak to się robi, ale TRM, to naprawdę świetny pomysł. Stacje TRM są rozmieszczone w wystarczającej liczbie punktów. Zostały wskazane przez mieszkańców. Szczególnie godne uwagi są te zlokalizowane w pobliżu dworców.
 

Moim zdaniem
Po bieganiu, jazda na rowerze jest drugą formą aktywności fizycznej polecaną przez Światową Organizację Zdrowia, jako najprostszą i najbardziej sprzyjającą utrzymaniu dobrej kondycji dyscypliną sportu. Udrażnia układ krążenia, uaktywnia mięśnie, inne niż wykorzystywane przy bieganiu.

Zrozumieli to już dawno Holendrzy. Tam rowery są od lat bardzo popularne. Nikt ich nie dewastuje ani nie kradnie. Są miejskie, prywatne, wspólne.Stoją na każdym kroku, nie najpiękniejsze, ale wygodne.

Toruński Rower Miejski jest na pewno wart polecenia. Można z niego korzystać np. przyjeżdżając na dworzec kolejowy albo autobusowy. Nie czekając dojeżdżamy szybciej niż MZK.

Mariola Lorenczewska, Nowości>>, 19 lipca 2016 r.wyedytowano: 2016-10-09 13:52
aktywne od dnia: 2016-10-09 13:46
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook