Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 08 grudnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna - felieton z Gazety Pomorskiej

W najbliższą sobotę o godzinie 15:00 wyruszy z Rynku Nowomiejskiego Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna. To dobry moment, aby zmobilizować się do rozpoczęcia sezonu rowerowego, oczywiście tylko w przypadku, gdy ktoś zrezygnował z jazdy na rowerze zimową porą. Jeśli ktoś jeździ rowerem cały rok Wiosenna Masa będzie tylko symbolicznym pożegnaniem zimy. W ostatnich dniach czuć coraz bardziej rowerowe poruszenie. Więcej rowerów parkuje przy stojakach i ruch na drogach rowerowych się wzmaga, a to niewątpliwie oznaka zbliżającej się wiosny.

Sobotni przejazd rowerowy ma głównie na celu przypomnieć mieszkańcom Torunia że już najwyższy czas na rower. Jeśli jeszcze ociągacie się z rozpoczęciem sezonu to Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna jest dobrą okazją, aby w końcu wyciągnąć rower z zimowego schowka, umyć, napompować koła, nasmarować łańcuch, posprawdzać hamulce i przerzutki. Można też rower oddać do warsztatu i powierzyć go fachowym dłoniom mechanika rowerowego, który za pewne odpowiednio przygotuje go do sezonu. Pamiętajcie - sprawny rower to podstawa: nawet zbyt mała ilość powietrza w kołach wpływa znacząco na obniżenie komfortu jazdy.

O rowerowym przejeździe przez Toruń poinformujcie rodzinę i znajomych. W gronie najbliższych jedzie się zawsze przyjemniej. Można porozmawiać, posłuchać muzyki, którą gramy z rowerowych pojazdów lub po prostu pooglądać mijaną właśnie okolicę i pomachać mijanym przechodniom i kierowcom. Tym razem będzie można podziwiać panoramę Torunia z obu mostów drogowych oraz mniej znane rejony lewobrzeżnych osiedli. Na niektórych ulicach Rowerowa Masa Krytyczna zagości po raz pierwszy, a przecież będzie to już nasz sześćdziesiąty siódmy przejazd. Cała trasa liczyć będzie prawie dziewiętnaście kilometrów, ale bez obaw tempo przejazdu dostosowane będzie do wszystkich uczestników, zarówno najmłodszych, najstarszych, jak również tych ze słabszą formą. Rowerowa Masa Krytyczna to nie rajd ani wyścig. Rowerowa Masa Krytyczna to spokojny, pokojowy przejazd, którego celem jest propagowanie codziennej jazdy na rowerze wśród mieszkańców, to zwrócenie uwagi władz miasta na problemy i potrzeby rowerzystów, to wreszcie zachęcenie do większej aktywności fizycznej i dbania o kondycję.

Nie chcemy, aby przejazd utrudniał znacząco poruszanie się innym uczestnikom ruchu dlatego odbywa się w sobotę w godzinach popołudniowych. Trasę przejazdu może sprawdzić każdy na naszej stronie internetowej: rowerowytorun.pl. Jeśli więc ktoś ma do załatwienia w sobotę coś ważniejszego niż udział w rowerowym przejeździe może tak zaplanować swoją trasę aby nie odczuć chwilowych niedogodności związanych z przejazdem Wiosennej Rowerowej Masy Krytycznej. Jeśli komuś jednak utrudnimy poruszanie się po Toruniu w najbliższą sobotę to z góry za to przepraszamy i liczymy na zrozumienie.

Zatem do zobaczenie w sobotę 19 marca o godzinie 15:00 na Rynku Nowomiejskim. Już dziś zapiszcie termin w kalendarzach, nie zapomnijcie powiadomić znajomych i koniecznie przystrójcie rowery wiosennymi ozdobami. Wszystkie kwiatki dozwolone. W sobotę rowerowo przegonimy zimę z Torunia, bo nadszedł na to najwyższy czas!

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Gazeta Pomorska 14 marca 2016 r.wyedytowano: 2016-04-02 23:24
aktywne od dnia: 2016-04-02 23:21
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook