Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 03 grudnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2015-12-24 Wesołych Świąt i Rowerowego Nowego Roku

Przedświątecznym dniom zazwyczaj towarzyszy pośpiech i zakupowe szaleństwo. Czy można znaleźć w tym czasie jeszcze chwilę aby pomyśleć o jeżdżeniu rowerem? Niektórzy zapewne od razu zaprzeczą i znajdą tysiąc powodów aby udowodnić, że rower w tym czasie to dziecinny wymysł i niepraktyczny gadżet. Jednak warto pomyśleć czy wielu przedświątecznych sprawunków nie można ogarnąć szybciej i wygodniej właśnie na rowerze? Po świąteczne prezenty, po niedużą choinkę czy na świąteczną wizytę do rodziny lub znajomych można wyruszyć rowerem. Dzięki temu uda się zapomnieć o korkach na trasie, braku wolnych miejsc do parkowania czy rozkładzie jazdy tramwajów i autobusów. Grudniowe temperatury bliższe są w tym roku wiośnie niż zimie, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie. Jeśli mimo tego samochodowa opcja wygra to może przynajmniej warto pomyśleć nad zaplanowaniem rowerowej wycieczki jako zdrowego urozmaicenia względem świątecznego menu i długiego siedzenia przed telewizorem lub w internecie. Aktywne spędzanie świątecznego czasu może być przyjemną odskocznią od codziennych spraw. Wystarczy nawet godzinna przejażdżka rowerem, aby nie tylko spalić kalorie, które w tym czasie na nas czyhają, ale także zdecydowanie lepiej się poczuć. W końcu ruch na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku jest czymś czego każdy z nas potrzebuje niezależnie od wieku.

Zbliżający się początek roku to także dobry czas na podejmowanie ważnych decyzji. Może warto zastanowić się nad zmianą sposobu podróżowania po mieście, kupić rower i czerpać korzyści z nowego, zdrowszego stylu życia? Dróg rowerowych w Toruniu przybywa, coraz więcej osiedli jest lepiej skomunikowanych z centrum miasta niż kilka lat temu. Zza samochodowej szyby nie zawsze to widać. Warto samemu przekonać się, że rower to bardzo dobry środek komunikacji w mieście. Stowarzyszenie Rowerowy Toruń już od 2006 roku stara się zachęcać do częstszego korzystania z tej formy transportu i będzie to robić także w nadchodzącym 2016 roku.

Na zakończenie chciałabym życzyć wszystkim rowerzystkom i rowerzystom już poruszającym się po toruńskich drogach rowerowych oraz tym, którzy dopiero zaczną aby były one szerokie, równe i prowadziły bezpiecznie do celu. Urzędnikom odpowiedzialnym za kształt rowerowej infrastruktury w Toruniu i regionie życzę umiejętności odpowiedzialnego podejmowania decyzji związanych z budową nowych udogodnień dla rowerzystów i szerszego spojrzenia na kwestie związane ze zrównoważonym transportem. Wszystkim uczestnikom ruchu natomiast życzę, aby pamiętali, że na kulturę drogową wpływ ma każdy z nas niezależnie od tego czy porusza się na piechotę, jedzie rowerem czy kieruje samochodem. Szanujmy się wzajemnie, przestrzegajmy przepisów i bądźmy dla siebie bardziej życzliwi podczas codziennych podróży po mieście. Traktujmy się w taki sposób w jaki sami chcielibyśmy być traktowani.

Zatem Wesołych Świąt, Szczęśliwego Nowego Roku i dużo pozytywnej, rowerowej energii!

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Felieton ukazał się w Gazecie Pomorskiej 21 grudnia 2015 r.wyedytowano: 2015-12-24 10:00
aktywne od dnia: 2015-12-24 09:52
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
Bogdan, 2016-01-04 08:43:14
Poprzedni rząd realizował tam określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku. Nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami – mówił Waszczykowski.  :)
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook