Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest poniedziałek 12 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Jak jeździć przepisowo rowerem po starówce? - artykuł z Nowości

Zasady poruszania się rowerem po starówce są niejasne, więc stosowanie się do nich do łatwych nie należy. Nad interpretacją przepisów głowią się nawet mundurowi.

Rowerowy sezon w pełni, co potwierdza wzmożony ruch na ścieżkach, jezdniach i - co gorsza - chodnikach. O tym, że rowerzyści jeżdżą po tych ostatnich, łamiąc przepisy, pisaliśmy wielokrotnie. Podobnie jak o pieszych tarasujących ścieżki rowerowe. Do tych problemów dołącza kolejny.

- Pracuję w centrum Torunia i sam chętnie korzystam z roweru. Nie mam jednak pewności, czy robię to zgodnie z przepisami, bo to, co widzę choćby na Królowej Jadwigi czy Szerokiej jest dla mnie niezrozumiałe - mówi pan Michał, Czytelnik „Nowości” i wymienia swoje wątpliwości. Najpoważniejsze dotyczą głównego deptaka starówki.
Część rowerzystów przejeżdża ul. Szeroką i Królowej Jadwigi, inni prowadzą tam rowery. - Słyszałem, że tędy jeździć nie wolno, ale policja i strażnicy nie zawsze zatrzymują takich „piratów” - mówi pan Michał. - Inni wlepiają z kolei mandaty tam, gdzie jeździć raczej można. Jak w tym wszystkim się połapać?!
O wyjaśnienia poprosiliśmy Miejski Zarząd Dróg.
- Na naszej stronie internetowej mzd.torun.pl jest specjalna instrukcja dla rowerzystów, w której znajduje się czytelny opis i mapka, które jasno pokazują, gdzie i jak można jeździć rowerem na terenie Zespołu Staromiejskiego. Na ul. Szerokiej i Królowej Jadwigi może odbywać się wyłącznie ruch pieszy. Wyjątkiem są skrzyżowania, które mają za zadanie zapewnić skomunikowanie północnej i południowej części starówki - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko z MZD.
Oznacza to, że zakaz jazdy rowerem obowiązuje na: Szerokiej na odc. od Rynku Staromiejskiego do skrzyżowania Szczytna/Łazienna (tu można tylko prostopadle przeciąć deptak); Królowej Jadwigi na odc. Małe Garbary - Rynek Nowomiejski; wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego (Szeroka-Szewska).

Artur Olewiński, Nowości>>, 8 czerwca 2015 r.wyedytowano: 2015-09-12 22:07
aktywne od dnia: 2015-06-12 22:05
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook