Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 17 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowerem po chodniku na starym moście drogowym - artykuł z Nowości

Rowerzyści są zaskoczeni interwencją toruńskiej policji na starym moście drogowym, która - jak twierdzą - poucza ich i kieruje z chodnika na jezdnię.

Rowerzystów pokonujących każdego dnia toruńską przeprawę im. Józefa Piłsudskiego można liczyć w dziesiątkach, jeśli nie setkach. Jadą na uczelnie, do pracy, domów.


- Wybierają chodnik na moście, bo jazda rowerem po jezdni to jak całowanie się z kobrą - przyrównuje obrazowo jeden z rowerzystów (personalia do wiadomości redakcji), zaskoczony i zaniepokojony interwencją toruńskiej policji. Nie on jeden.
- Przykro, że toruńscy policjanci nie znają przepisów o ruchu drogowym - stwierdza Paweł Wiśniewski ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń, do którego także docierają sygnały o interwencjach na moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego. Według tych relacji na początku marca patrol policji miał pouczać i kierować rowerzystów z chodnika na jezdnię mostu drogowego.
- Po moście można jechać z prędkością wyższą niż 50 km/h, chodniki są dwumetrowe i nie ma wydzielonego pasa dla rowerów - a to, jak podkreślają rowerzyści, daje im pełne prawo, żeby jeździć chodnikami, tak jak robią to od lat.

Skąd ta interwencja?


Skoro przepisy są jasne, dlaczego policjanci mieliby interweniować? - zdziwieni takimi sygnałami szukamy odpowiedzi w biurze prasowym toruńskiej Komendy Miejskiej Policji.
- Nie znamy dokładnej daty ani godziny interwencji. Trudno zweryfikować, jakich okoliczności ona dotyczyła - stwierdza po czterech godzinach ustalania Wioletta Dąbrowska, rzeczniczka toruńskiej KMP. - Jeżeli konkretna osoba ma wątpliwości co do kroków podjętych przez funkcjonariuszy, prosimy o kontakt z toruńską komendą.
Przyznaje przy tym, że do dyżurnego policji wpływają sygnały od pieszych, którzy skarżą się na rowerzystów jeżdżących chodnikiem na moście. - Interweniujący funkcjonariusze mają zawsze na względzie to, aby pogodzić racje pieszych i podróżujących jednośladami - zapewnia, ale co ma konkretnie na myśli, nie wiadomo.

Uwaga na patrole


Na forum Stowarzyszenia Rowerowy Toruń, rowerzyści przestrzegają się przed patrolami policji na starym moście drogowym i przypominają przepisy, jakie obowiązują w tym miejscu. Jednocześnie upewniają, że na moście można, a nawet lepiej dla własnego bezpieczeństwa jeździć rowerem po chodniku.

Alicja Cichocka-Bielicka, Nowości>>, 24 marca 2015 r.

 wyedytowano: 2015-09-12 22:04
aktywne od dnia: 2015-04-11 22:00
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook