Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 11 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Pismo w sprawie konsultacji dotyczących zmiany organizacji ruchu na ul. Słowackiego w Toruniu + ODPOWIEDŹ

RT 2/2015

Toruń, 11 marca 2015 r.

Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji

Urzędu Miasta Torunia

 

dot. zmiany organizacji ruchu na ulicy Słowackiego.

W związku z prowadzonymi konsultacjami społecznymi dotyczącymi zmiany organizacji ruchu na ul. Słowackiego oraz zmian w parkowaniu na ulicach Konopnickiej, Lindego i Klonowica proszę o przeanalizowanie poniższych uwag.

Wprowadzenie jednokierunkowości na ul. Słowackiego od ul. Sienkiewicza do ul. Konopnickiej ma zapewnić jedynie zwiększenie miejsc parkingowych. Wprowadzenie na ulicy ruchu jednokierunkowego nie spowoduje zmniejszenia prędkości pojazdów, a wręcz przeciwnie może ją zwiększyć, szczególnie że ul. Klonowica oraz ul. Konopnickiej są jednokierunkowe i wprowadzenie w obrębie tych ulic skrzyżowań równorzędnych nie wymusi na kierowcach spowolnienia jazdy. Wprowadzenie jednokierunkowości na ul. Słowackiego przyczyni się do wzrostu ruchu samochodów na ul. Mickiewicza, gdyż samochody jadące w kierunku ul. Sienkiewicza będą zmuszone skręcać w ul. Konopnickiej i kontynuować jazdę ul. Mickiewicza. Nie wpłynie to korzystnie na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie. Pozostaje także kwestia ruchu rowerowego. W jaki sposób zamierzają Państwo zapewnić dojazd rowerzystom do posesji znajdujących się na jednokierunkowym fragmencie ul. Słowackiego?

Proszę o rzetelną analizę czy warto zmieniać organizację ruchu tylko po to aby uzyskać dodatkowe miejsca parkingowe. Według naszej opinii wystarczy uporządkowanie parkowania równoległego po północnej stronie ul. Słowackiego na odcinku między ul. Sienkiewicza a ul. Lindego. W chwili obecnej cały chodnik na tym fragmencie ulicy jest zastawiony samochodami. Dodatkowo można zagospodarować pod parking teren na przedłużeniu ul. Lindego w kierunku stacji benzynowej, który w chwili obecnej i tak pełni taką funkcję.

Proszę o pozostawienie organizacji ruchu na ul. Słowackiego w dotychczasowym kształcie, a także nie wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na ulicach Konopnickiej, Lindego i Klonowica. Jeśli zdecydują Państwo o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ul. Słowackiego, wnioskuję o wprowadzenie ruchu dwukierunkowego dla rowerzystów na tym odcinku.

 

Joanna Jaroszyńska

Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

 

Do wiadomości:

Wydział Gospodarki Komunalnej


ODPOWIEDŹ


 

Toruń, dnia 19 marca 2015 r.

WKSiI.0056.2.11.2015.MK

Pani Joanna Jaroszyńska

Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

 

Odpowiadając na Pani pismo w sprawie konsultacji społecznych dotyczących organizacji ruchu na ul. Słowackiego informuję, że Pani postulat dotyczący zapewnienia możliwości dojazdu do posesji rowerzystom został uwzględniony w procesie konsultacji. Wydział Gospodarki Komunalnej uwzględni przedmiotową kwestię w przygotowywanym projekcie, który będzie zakładał możliwość poruszania się rowerzystów na relacji wschód-zachód na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Konopnickiej.

Warto również, nadmienić, że celem wprowadzenia zmiany organizacji ruchu jest nie tyle uzyskanie dodatkowych miejsc parkingowych, ale zmniejszenie poziomu hałasu, który jest uciążliwy dla większości mieszkańców ul. Słowackiego.

Ruch jednokierunkowy na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Konopnickiej spowoduje, że samochody wjeżdżające na ul. Słowackiego nie będą miały możliwości zwiększenia prędkości, tak jak to dzieję się dotychczas, gdy kierowcy rozpędzają się na wyasfaltowanym odcinku ul. Słowackiego, a następnie wjeżdżają na skrzyżowanie z ul. Konopnickiej wywołując tym samym znaczny hałas spowodowany szybkim wjazdem na odcinek brukowany.

Dodatkowo należy wskazać iż większość  mieszkańców zarówno podczas zorganizowanych spotkań konsultacyjnych (w dniu 23 lutego 2015 r. i w dniu 12 marca 2015 r.), jak i w przeprowadzonym badaniu ankietowym, opowiedziała się za wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na ul. Słowackiego.

Informuję także, że teren przy ul. Słowackiego, na wysokości ul. Lindego, został objęty projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zostanie przedstawiony na sesji Rady Miasta Torunia w dniu 26 marca 2015 r. Treść planu wskazuje, że przedmiotowy teren będzie drogą publiczną, dojazdową co umożliwia zlokalizowanie tam parkingu. Inwestycja ta zostanie zapisana w planach budżetowych Miejskiego Zarządu Dróg na 2016 r. Jednocześnie mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia mają możliwość zgłoszenia projektu budowy parkingu do budżetu partycypacyjnego na 2016 r. Termin złożenia wniosku w przedmiotowej sprawie mija 31 marca 2015 r.

 

Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji

Paweł Piotrowicz

 

Zdjęcia ul. Słowackiego i ulice przyległewyedytowano: 2015-07-12 19:24
aktywne od dnia: 2015-03-12 19:47
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
mieszkaniec, 2015-07-27 11:11:42
A może ktos w koncu ktos zrobi porządek z miejscem do parkowania dla niepełnosprawnego-róg Słowackiego i Konopnickiej. Nie wspomnę o tym ze uprawnienia do koperty nie ma nikt z okolicy poniewaz osoba uprawniona zmarła ponad dwa lata temu.Od tego czasu nie zauważyłem aby ktos legalnie korzystał z tego miejsca. Obecnie pozostała koperta z parkowania równoległego. Znak dla niepełnosprawnych przesuniety został o dwa metry dalej.Koperty do ukosnego parkowania brak. Uwazam ze znak powinien po prostu zniknąć gdyz nikt nie ma do niego uprawnien. Prosze o zrobienie z tym porzadku.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook