Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest poniedziałek 21 września 2020
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2014-10-18 Podsumowanie rowerowych wycieczek edukacyjnych

Od 9 sierpnia do 5 października 2014 w kilka weekendów przeprowadziliśmy 11 rowerowych wycieczek edukacyjnych. Wzięły w nich udział 64 osoby w różnym wieku, z różnym rowerowym doświadczeniem oraz stażem i nie tylko z Torunia. Zapraszamy do przeczytania krótkiego podsumowania.

Każda wycieczka rozpoczynała się kilkunastominutowym wprowadzeniem podczas którego poznawaliśmy się wzajemnie oraz dowiadywaliśmy się od Was czego oczekujecie od edukacyjnej wycieczki, co sprawia Wam trudność przy poruszaniu się rowerem po mieście, jak długo jeździcie, czy obawiacie się jazdy po jezdni, co skłoniło Was do wyboru roweru, czy używacie go do dojazdów do szkoły, pracy czy jeździcie wyłącznie rekreacyjnie.

Następnie wyruszaliśmy w kilkunasto kilometrową trasę ulicami Torunia po drodze zatrzymując się i wyjaśniając zasady poruszania się w poszczególnych miejscach.

Pierwszy przystanek znajdował się na ulicy Mostowej, gdzie tłumaczyliśmy w jaki sposób można poruszać się po Starym Mieście. Jak się okazało krąży na ten temat wiele mitów. Tymczasem przypominamy, że po całym Starym Mieście możemy poruszać się na rowerze. Nie możemy tylko przejechać rowerem przez ulicę Szeroką i Królowej Jadwigi na relacji Rynek Staromiejski – Rynek Nowomiejski i odwrotnie oraz przez wschodnią pierzeję Rynku Staromiejskiego. Możemy natomiast przecinać ulicę Szeroką i Królowej Jadwigi jeśli korzystamy z ulic poprzecznych i np. jedziemy z ulicy Mostowej w Podmurną, z Łaziennej w Szczytną, czy z Małych Garbar w Wielkie, itd.

Kolejną ważną sprawą wymagającą wyjaśnienia była wprowadzona niedawno nowa organizacja ruchu na przebudowanej Alei Solidarności. Wiele emocji budził kontrapas, sygnalizacja świetlna na Placu NOT i pasy rowerowe na ul. Szosa Chełmińska. Po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości oraz kilkukrotnym przejechaniu przez Plac NOT jechaliśmy jezdnią ulicy Legionów do Placu Czadcy, gdzie rozmawialiśmy o zasadach pierwszeństwa na przejazdach rowerowych.

Kolejnymi punktami z krótkim postojem były – Trasa Średnicowa, Plac Hoffmana i skrzyżowanie ul. Mickiewicza i Reja. Przejazd kończyliśmy zazwyczaj w parku na Bydgoskim Przedmieściu, gdzie rozmawialiśmy jeszcze chwilę i pytaliśmy Was o wrażenia z przejazdu.

Niektóre z wycieczek miały trochę inny przebieg i kończyliśmy je np. na Barbarce czy w miasteczku akademickim na Bielanach.

Wszystkie osoby biorące udział w edukacyjnych wycieczkach rowerowych otrzymały ekologiczną torbę z rowerowym logo, oświetlenie rowerowe, naklejki odblaskowe i broszurę „Poradnik miejskiego rowerzysty”.

Projekt zamknie internetowa ankieta skierowana do uczestników wycieczek oraz trzy spotkania ewaluacyjne. Spośród osób, które udzielą odpowiedzi w ankiecie rozlosujemy 5 zapięć rowerowych typu u-lock oraz pięć książek o tematyce rowerowej.

Dziękujemy wszystkim za udział w edukacyjnych wycieczkach rowerowych. Mamy nadzieję, że wiedza którą Wam przekazaliśmy okazała się przydatna i pewniej poruszacie się rowerem po miejskich ulicach.

Oto kilka zdjęć z edukacyjnych wycieczek rowerowych.wyedytowano: 2014-10-18 19:29
aktywne od dnia: 2014-10-18 18:48
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
Cyceron, 2014-10-30 16:49:22
Mozna nauczyc sie wielu przydatnych i praktycznychrzeczy.... ha uczestniczylem wvwycieczce 5 października i bardzo polecam przyszlym chetnym!!!  :)
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2019 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2020-02-09 11:17

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook