Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 15 grudnia 2019
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2014-03-02 Podsumowanie działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń w 2013 roku

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w 2013 roku skupiliśmy się na tym co jest dla nas najistotniejsze. Po pierwsze jak przekonać mieszkańców Torunia do wyboru roweru jako wygodnego i szybkiego środka transportu w mieście. Po drugie jak skutecznie wpływać na władze miasta i regionu aby przygotowywana przez nie infrastruktura rowerowa była jak najlepszej jakości. Jak to się udało w 2013 roku i jakie działania podejmowaliśmy, aby nasze założenia realizować? Zapraszamy do lektury!

Zaczynamy od podsumowania Rowerowych Mas Krytycznych. W 2013 roku zorganizowaliśmy ich 8, a frekwencja wyniosła 2360 osób (w roku 2012 było to 3525 osób). Pogoda w 2013 roku nie była dla nas tak łaskawa, jak w poprzednich latach i niestety o wiele mniej osób, niż zazwyczaj przyjechało zwłaszcza na Masę Wiosenno – Zimową>>Muzyczną>>. Niestety na pogodę wpływu nie mamy, ale mamy nadzieję, że w 2014 roku nie będziecie się bać mrozu, czy deszczu i licznie będziecie brać udział w rowerowych przejazdach. Z ubiegłorocznych mas na pewno najbardziej istotna była masa sierpniowa, która przejechała pod hasłem: „Nie dla rowerowych buli w regionie!”>>. Protestowaliśmy przeciwko absurdalnemu wymalowaniu przejść dla pieszych na drodze rowerowej Toruń – Unisław. Mimo dużego szumu medialnego oraz kilku późniejszych spotkań w tej sprawie błędne oznakowanie do tej pory nie zostało zmienione. Podobna historia miała miejsce dwa miesiące wcześniej podczas Masy Wakacyjnej>>. Staraliśmy się zwrócić uwagę władz Torunia na niepotrzebne wprowadzenie zakazu ruchu na wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego. Pomimo skierowanej petycji>> do Prezydenta Miasta Torunia z prośbą o przywrócenie stanu sprzed wprowadzenia nowej organizacji ruchu na Starym Mieście, nie doczekaliśmy się nawet odpowiedzi w tej sprawie, a absurdalny znak zakazujący rowerzystom wjazdu na tę część Rynku nadal wisi.

Zapraszamy do zapoznania się z terminami toruńskich rowerowych mas krytycznych na rok 2014 >>.

W 2013 roku odnotowaliśmy także wzrost liczby odwiedzin naszej strony internetowej: 134 397  odwiedziny w porównaniu do 119 221 w roku 2012 i 85 748 unikalnych użytkowników względem 66 907 w roku 2012 (informacje dla domeny www.rowerowytorun.com.pl).
Zaglądajcie, czytajcie, komentujcie, wklejajcie zdjęcia – ta strona to źródło informacji co ważnego rowerowego dzieje się w Toruniu i nie tylko.

Podobnie jak w latach ubiegłych przeprowadziliśmy akcje promujące transport rowerowy wśród mieszkańców Torunia. Złożyło się na to: otwarcie sezonu rowerowego przy CH Bielawy, gdzie  mieliśmy rowerowy punkt, a dodatkowo udało nam się skłonić CH Bielawy do montażu wygodnych, u-kształtnych stojaków rowerowych>>,  rowerowe lekcje przeprowadzone w toruńskich szkołach w ramach projektu Rowerowa Szkoła>>, konkurs na relację z rowerowych wakacji>>, czy akcja zwracająca uwagę rowerzystów na obowiązek używania oświetlenia rowerowego po zmroku >>.

Oczywiście w 2013 roku nie zabrakło różnego rodzaju pism i stanowisk skierowanych m.in. do władz Torunia, toruńskiego Starostwa Powiatowego, czy Rektora UMK. Napisaliśmy 32 pisma, które dotyczyły m.in. sytemu wypożyczalni rowerów miejskich, stałej organizacji ruchu dla toruńskiego Starego Miasta, przebudowy Placu Rapackiego, Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Torunia na lata 2013-2035, Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Torunia, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, budowy dróg rowerowych Toruń – Osiek, Toruń – Unisław i Toruń – Chełmża z odgałęzieniem do Kamionek i parkingów rowerowych przy obiektach UMK.
Pod koniec 2013 roku złożyliśmy projekt do budżetu partycypacyjnego w sprawie przebudowy ul. Barbarka w Toruniu>>, dlaczego projekt nie został poddany pod głosowanie – czekamy na pismo w tej sprawie>>.
Jeśli śledziliście na bieżąco naszą korespondencję, to sami mogliście się przekonać, że niektóre z pism przyniosły pożądany skutek, inne niestety nie. Mimo tego nie zamierzamy rezygnować z tej bardzo ważnej i potrzebnej formy naszej działalności. Z całą korespondencją możecie zapoznać się tutaj>>.

W 2013 roku mieliśmy okazję po raz drugi uczestniczyć w wyjeździe do partnerskiego miasta Torunia – holenderskiej Lejdy>>. Jak zawsze  wracamy stamtąd zafascynowani układem komunikacyjnym miasta, jakością rowerowej infrastruktury i mentalnością mieszkańców, których nikt nie musi przekonywać, że rower w mieście to najlepszy środek transportu.

Na koniec słów kilka o rowerowych wyjazdach na masy krytyczne i rajdy do innych miast. W 2013 roku udało nam się pograć z żółtej rikszy i przyczepki dla rowerzystów i rowerzystek grudziądzkiej i łódzkiej masy krytycznej, uprzyjemnić przejazd rowerowy z okazji Wrocławskiego Święta Rowerzysty oraz dwukrotnie podczas IV i V Powiatowego Rajdu Rowerowego w Aleksandrowie Kujawskim. W tym roku także planujemy wyjazdy z naszym sprzętem grającym, ale kogo odwiedzimy tym razem – niech to będzie niespodzianka.

Mamy nadzieję, że 2014 rok będzie rokiem udanym zwłaszcza pod kątem rozwoju rowerowej infrastruktury w naszym mieście, a mieszkańcy Torunia świadomie dokonają wyboru pomiędzy samochodem a rowerem, oczywiście na korzyść tego drugiego.

Pamiętajcie również, że zawsze możecie dołączyć do Rowerowego Torunia. Jeśli macie jakieś ciekawe pomysły oraz czas i chęci na ich realizację zapraszamy do współpracy i do wstąpienia do stowarzyszenia. Możecie do nas pisać przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie lub bezpośrednio pod adres mejlowy: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl.

Na samym końcu (chociaż powinno być na samym początku) dziękujemy firmie AIS.PL oraz CONSUS SA  za to, że wspierają od wielu lat naszą działalność i dzięki nim możemy realizować nasze pro rowerowe akcje. Dziękujemy także innym darczyńcom, którzy wspierają nas fundując nagrody dla uczestników i uczestniczek rowerowych mas krytycznych. Dziękujemy także wszystkim rowerzystkom i rowerzystom, którzy w mniejszym lub większym stopniu wspierają i popierają nasze działania. wyedytowano: 2014-03-02 22:42
aktywne od dnia: 2014-03-02 21:55
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2018 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2019-01-28 23:29

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook