Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 11 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Pismo do Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego w sprawie organizacji ruchu rowerowego na Starym Mieście + ODPOWIEDŹ

RT 14/2013

Toruń, 15 maja 2013 r.

Pan
Michał Zaleski
Prezydent Miasta Torunia

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z planowaną zmianą organizacji ruchu na Starym Mieście, która obowiązywać ma od dnia 1 czerwca br. Stowarzyszenie Rowerowy Toruń prosi o nie zamykanie dla ruchu rowerowego wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego na odcinku od ul. Szewskiej do ul. Szerokiej.

Od wielu lat organizacja ruchu na Starym Mieście dopuszcza ruch rowerowy w obrębie całego Rynku Staromiejskiego. Zamknięcie tej relacji dla osób poruszających się na rowerach wpłynie niekorzystnie na dostępność do Rynku Staromiejskiego dla osób podróżujących na relacji północ-południe. Zamknięcie tego odcinka dla ruchu rowerowego wprowadzi niepotrzebne zamieszanie oraz zmniejszy znacząco komfort podróży rowerem.

Prosimy raz jeszcze o ponowne przeanalizowanie organizacji ruchu w tym miejscu, tym bardziej, że toruńskie Stare Miasto od dawna stawiane jest za wzór dla wielu miast w Polsce, jako przyjazne dla rowerzystów właśnie za dostępność i możliwość wygodnego poruszania się po nim na rowerze.

Prosimy wziąć to pod uwagę także w kontekście planowanego wprowadzenia bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich oraz planowanej rozbudowy parkingów rowerowych.

Dodatkowo prosimy o ponowne przeanalizowanie dopuszczenia dwukierunkowego ruchu rowerowego na ul. Prostej na odcinku od Rynku Nowomiejskiego do ul. Wysokiej co ułatwi podróż rowerem na relacji Rynek Nowomiejski – Rynek Staromiejski.
Jednocześnie chcielibyśmy podziękować za wprowadzenie pozostałych zmian w organizacji ruchu rowerowego na Starym Mieście, w tym dopuszczenie ruchu rowerowego pod prąd na kilku ulicach jednokierunkowych, co wpłynie korzystnie na dostępność ulic Starego Miasta dla rowerzystów oraz za konsekwentne zwiększanie liczby stojaków rowerowych.

Mamy nadzieję, że Pan Prezydent przychyli się do naszej prośby i wschodnia pierzeja Rynku Staromiejskiego pozostanie dostępna dla rowerzystów tak jak ma to miejsce od wielu lat.

 

Z poważaniem

Joanna Jaroszyńska
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

 


ODPOWIEDŹ


 

Toruń, 2013-06-21

WGK.TD.722.15.2013.BS

Pani
Joanna Jaroszyńska
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Odpowiadając Pani na pismo z dnia 15 maja 2013 r. w sprawie wprowadzonej od 1 czerwca br. nowej organizacji ruchu w obrębie Zespołu Staromiejskiego, uprzejmie informuję, że wyłączenie z ruchu rowerowego wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego nastąpiło z uwagi na konflikt ruchu rowerowego z ruchem pieszych. Z uwagi na fakt wykorzystania tego odcinka Rynku dla celów typowo turystycznych, istniało ryzyko zaistnienia sytuacji powodującej narażenie bezpieczeństwa pieszych. Wyłączony odcinek prowadzi bowiem bezpośrednio do ulicy Szerokiej jak również pod pomnik Mikołaja Kopernika - a zatem do miejsc gromadzenia się wycieczek oraz krzyżowania kierunków ruchu pieszego z ulicy Żeglarskiej, Różanej i Chełmińskiej.

W zakresie planowanego wprowadzenia bezobsługowej wypożyczalni rowerów informuję, że stacja wypożyczalni rowerów będzie zlokalizowana na północnej pierzei Rynku Staromiejskiego, w rejonie podziemnych toalet. Dojazd do stacji odbywać się będzie bez utrudnień, od strony północnej - od ulicy Szewskiej, Chełmińskiej i Panny Marii, natomiast od strony południowej - od ulicy Żeglarskiej i Różanej.

W kwestii zaś wyłączenia dwukierunkowego ruchu na ulicy Prostej wyjaśniam, że dojazd do Rynku Nowomiejskiego od strony północnej możliwy jest od ulicy Prostej, natomiast wyjazd z Rynku - ulicą Sukienniczą do ulicy Wysokiej.

Pragnę Panią zapewnić, że wprowadzona od 1 czerwca br. nowa organizacja ruchu, uwzględniająca daleko idące przywileje dla ruchu rowerowego, będzie dalej monitorowana. Pozwoli to na ocenę słuszności przyjętych rozwiązań lub konieczność ich dalszych modyfikacji.

 

Zastępca Prezydenta Miasta Torunia

Zbigniew Fiderewiczwyedytowano: 2013-07-09 23:05
aktywne od dnia: 2013-07-09 22:31
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook